REKLAMA
REKLAMA

CZYSZCZENIE SUCHYM LODEM. NA CZYM  POLEGA? DLACZEGO WARTO? (ZDJĘCIA)

Czyszczenie suchym lodem jest jedną z najbardziej ekologicznych metod dostępnych na naszym rynku. Ma ona wiele zalet i zastosowań. Jest alternatywą dla innych technik, takich jak mycie wysokociśnieniowe, czyszczenie strumieniowościerne, czy używanie środków chemicznych.

Co to jest suchy lód

Suchy lód to dwutlenek węgla w stanie stałym, który powstaje przy rozprężaniu ciekłego dwutlenku węgla pod ciśnieniem atmosferycznym. Pozyskiwany jest jako produkt uboczny w procesach przemysłowych, więc produkcja nie wiąże się z dodatkową emisją.

Na czym polega technologia czyszczenia suchym lodem?

Strumień granulatu suchego lodu (CO2) rozpędza się do prędkości dźwięku, a następnie, gdy granulki o temperaturze -78,5ºC uderzają w zabrudzoną powierzchnię, energia kinetyczna sprawia, iż zabrudzenie zostaje wykruszone. Suchy lód w jednym momencie przechodzi w stan gazowy (sublimuje), nie pozostawiając żadnych odpadów wtórnych, poza usuwanym zabrudzeniem. 

Dlaczego czyszczenie suchym lodem?

Przede wszystkim dlatego, że jest to metoda sucha. Nie wymaga rozkręcania, wychładzania czy odłączania od prądu maszyn oraz sprzętów i oferuje możliwość czyszczenia w miejscu eksploatacji, dzięki czemu zabiera znacznie mniej czasu niż tradycyjne metody wymagające demontażu i przewożenia. Nie hamuje procesu produkcyjnego.

Kolejnym ważnym atutem suchego lodu jest to, że nie przewodzi on prądu i może być bezpiecznie używany do czyszczenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych, gdzie użycie wody jest niewskazane lub zabronione. To szczególnie ważne dziś, kiedy w zakładach wykorzystuje się mnóstwo czujników i elektroniki. Suchy lód jest jedna z niewielu metod, którą można zastosować do ich czyszczenia.

Ważnym aspektem tej technologii jest również jej nieabrazyjność. Czyszcząc, pozbywamy się zabrudzeń, a nie niszczymy powierzchni metali, plastików, okablowania i innych delikatnych elementów. Usuwa różnorakie zabrudzenia, między innymi: pleśń, tłuszcze, smary, gumy i azbest. Granulki suchego lodu używane do czyszczenia są zamrożone do temperatury, która zabija bakterie, miedzy innymi e-coli czy salmonellę. Niszczy pleśń z zarodnikami oraz zapobiega ich ponownemu wzrostowi.

Dodatkową zaletą tego procesu jest neutralizowanie przykrych zapachów. Jest to metoda nieinwazyjna, pozostawia czyszczoną powierzchnię bez zarysowań. Zwiększa wydajność i trwałość urządzeń, gdyż czyszczenie suchym lodem nie uszkadza podłoża. Dlatego metodą tą można z powodzeniem czyścić powierzchnie drewniane, metalowe, a nawet szklane. Suchy lód w przebiegu procesu czyszczenia nie zamienia się w ciecz i nie zawiera wody, dzięki temu powierzchnia pozostaje sucha, co umożliwia wykorzystywanie tej metody w miejscach, gdzie użycie płynnych środków myjących jest zakazane.

Główne zastosowanie technologii czyszczenia suchym lodem?

 • czyszczenie maszyn i urządzeń elektrycznych
 • czyszczenie urządzeń drukarskich, wałków, matryc
 • czyszczenie form wtryskowych, przenośników, laserów
 • czyszczenie linii produkcyjnych bez ich demontażu
 • renowacja zabytków
 • czyszczenie robotów spawalniczych i różnego typu oprzyrządowania
 • czyszczenie elementów silników elektrycznych i spalinowych
 • czyszczenie szaf sterowniczych maszyn
 • usuwanie skutków pożarów
 • usuwanie skutków zalań
 • czyszczenie mechanizmów, przekładni, łańcuchów, prowadnic
 • usuwanie graffiti, farb i lakierów
 • usuwanie pleśni, grzybów, bakterii
 • czyszczenie taśm, pieców, wózków piekarniczych w przemyśle spożywczym

Inte-Eco

Czyszczenie suchym lodem

Tel.: 695 246 523

38-500 Sanok
woj. podkarpackie 

 

26-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: