REKLAMA
REKLAMA

GRANICA: Przewoził psy. Były nieprawidłowości (FOTO)

MEDYKA / PODKARPACIE. Krajowa Administracja Skarbowa z województwa podkarpackiego ujawniła nieprawidłowości w dokumentach przewożonych psów rasowych. Dotyczyły one sfałszowania wpisów odnoszących się do badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych przy przewozie zwierząt, ma szczególe znaczenie w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania chorób zakaźnych zwierząt.

Na przejściu granicznym w Medyce obywatel Polski zgłosił do odprawy cztery psy rasy Pomeranin, przedstawiając do kontroli paszporty zwierząt towarzyszących. W związku z wątpliwościami, co do autentyczności przedstawionych dokumentów, funkcjonariusze KAS poinformowali o sytuacji Powiatową Inspekcję Weterynaryjną w Przemyślu. W trakcie kontroli weterynaryjnej stwierdzono sfałszowanie paszportów przewożonych zwierząt. Skontaktowano się telefonicznie z lekarzem weterynarii, widniejącym w dokumentacji, który jednoznacznie zaprzeczył potwierdzeniu przez niego ważności badań poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Podróżnego wraz z zatrzymanymi dokumentami przekazano funkcjonariuszom Policji z komisariatu w Medyce. Funkcjonariusze KAS, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu dla zwierząt, zapewnili psom właściwą opiekę, przed wywiezieniem ich z powrotem na Ukrainę.

Planując podróż przez granicę ze zwierzętami towarzyszącymi, warto pamiętać, że ich przewóz możliwy jest po spełnieniu określonych warunków. Posiadanie wymaganych prawem dokumentów weterynaryjnych ma szczególe znaczenie w kwestii bezpieczeństwa epizootycznego i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu chorób zakaźnych zwierząt.

Podróż, w którą zabieramy ze sobą zwierzę towarzyszące, która wiąże się z przekroczeniem granicy z państwem spoza Unii Europejskiej, wymaga posiadania potwierdzenia wykonania tzw. badania miareczkowania przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Badanie to należy wykonać przed wyjazdem za granicę i przy powrocie należy wynik tego badania okazać wraz z paszportem zwierzęcia.

KAS w Rzeszowie

01-08-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)