REKLAMA
REKLAMA

Które parametry mają kluczowe znaczenie podczas zakupu materaców piankowych?

31Dobry materac piankowy, czyli jaki? Sprawdzamy, czym kierować się przy wyborze materacy piankowych.

Które parametry mają kluczowe znaczenie podczas zakupu materaców piankowych?

1. Rodzaj pianki

Materace piankowe różnią się między sobą ze względu na rodzaj wypełnienia. Typ pianki użyty do produkcji materaca jest odpowiedzialny za właściwości i trwałość rozwiązania. Do najpopularniejszych materiałów piankowych zalicza się:

  • Pianki poliuretanowe – elastyczny i prosty w obróbce materiał, który pozwala na stworzenie materacy o różnych kształtach i rozmiarach. Rozwiązania tego typu są tanie, ale za niską ceną często kryje się średnia jakość sprzętu. Materace z pianki poliuretanowej łatwo się odkształcają i nie zapewniają optymalnego podparcia dla kręgosłupa zwłaszcza w przypadku cięższych osób.
  • Pianki wysokoelastyczne charakteryzują się wyższą wytrzymałością i sprężystością niż klasyczny poliuretan. Pianki tego typu mają niejednolitą strukturę o licznych cięciach, a tym samym są lepiej wyprofilowane. Taka budowa odpowiada za ich wysoką elastyczność punktową i precyzyjne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała.
  • Pianki termoelastyczne – innowacyjne rozwiązywanie wykorzystywane w najlepszych modelach materacy. Materiał termoelastyczny reaguje na nacisk i ciepło ciała, idealnie dostosowując się do pozycji snu i zapewniając odpowiednie podparcie dla sylwetki. Materace z pianki termoelastycznej są polecane szczególnie dla osób z problemami ortopedycznymi.
  • Pianki lateksowe wytwarzane z naturalnego mleczka kauczukowego. Ze względu na swoją porowatą strukturę cechują się wysoką przepuszczalnością powietrza. Dobra wentylacja materiału nie dopuszcza do rozwoju pleśni i drobnoustrojów we wnętrzu materaca. Rozwiązania tego typu są antyalergiczne i antytoksyczne, dlatego świetnie sprawdzą się w sypialniach astmatyków, alergików i małych dzieci.

materac Mambo marki Hilding

 
2. Budowa materaca

Dobre materace piankowe rzadko kiedy składają się wyłącznie z jednego rodzaju pianki. Odpowiednia kompozycja pianek pozwala na stworzenie materacy, które łączą w sobie zalety różnych materiałów. Przykładem takiego rozwiązania jest materac Mambo marki Hilding złożony z trzech rodzajów pianek: Velvet Touch, termoelastycznej pianki Visco i wysokoelastycznej pianki HR.

Dzięki zastosowaniu różnych materiałów możliwe jest uzyskanie materacy dwustronnych o różnej twardości po obu stronach sprzętu. Właściwość ta umożliwia dopasowanie materaca do indywidualnych upodobań – to samo rozwiązanie sprawdzi się bowiem w przypadku osób, które wolą miękkie podłoże i tych preferujących twarde materace.

3. Gęstość materaca

Jedną z kluczowych cech materaca jest jego gęstość. Im więcej pianki na metr sześcienny powierzchni materaca, tym większa gęstość, a dalej twardość rozwiązania. Materac odpowiednio dobrany pod kątem gęstości zapewni komfortowe warunki do wypoczynku i regeneracji ciała.

To, jaki materac sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku zależy od wielu czynników: masy ciała, wzrostu, wieku, a także pozycji snu. Miękkie materace są polecane dla szczupłych osób, które lubią spać na boku. Twardsze modele będą natomiast właściwym wyborem dla cięższych użytkowników, którzy zazwyczaj zasypiają na plecach.

4. Strefy twardości

Materace piankowe wyposażone w strefy twardości gwarantują optymalną podporę dla różnych fragmentów ciała. Udowodniono, że innego podtrzymania wymagają delikatne partie (głowa, szyja), a zupełnie innego lędźwie, biodra czy uda.

Na rynku znajdziemy rozwiązania o 3, 5 lub 7 strefach twardości. Zasada jest prosta – im więcej stref, tym lepiej. Materace o 7 strefach twardości dostępne w ofercie renomowanych producentów takich jak Hilding (np. w sklepie online sleepinghouse.pl) będą najlepszym wyborem dla osób szukających wygodnego i prozdrowotnego rozwiązania.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.zdrowykregoslup.pl

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

31-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: