REKLAMA
REKLAMA

Ministerstwo Zdrowia wprowadza stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

SANOK / PODKARPACIE. Minister Zdrowia na konferencji prasowej przekazał, że jeszcze dzisiaj wprowadzony zostanie stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza? Co będą mogły zaordynować władze, aby chronić zdrowie społeczeństwa?

Informacje na temat aktualnej sytuacji związanej z wystąpieniem koronawirusa w Polsce przekazał na konferencji prasowej Minister Zdrowia Łukasz Szumowski.

Poinformował między innymi o wprowadzeniu jeszcze dzisiaj stanu zagrożenia epidemicznego w całym kraju.

Ministerstwo Zdrowia / Twitter

Co to oznacza? Jakie narzędzia zyskuje państwo w walce z epidemią?

– czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
– czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
– czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
– zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
– obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
– nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
– obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych.

BARDZO WAŻNE:

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego daje ministrowi powyższe możliwości. Minister MOŻE, a nie MUSI korzystać z tego typu narzędzi.

Podczas spotkania z dziennikarzami padły również słowa dotyczące prognoz rozprzestrzeniania się wirusa w najbliższych dniach i tygodniach. Powołując się na opinie ekspertów i doświadczenia innych europejskich państw, minister Łukasz Szumowski powiedział, że wkrótce w Polsce będziemy mieli 100 potwierdzonych przypadków koronawirusa, a później nawet 1000. Stąd kolejne apele o rozwagę, rozsądek i stosowanie się do zaleceń ministerstwa i służb sanitarnych.

Na koniec konferencji podano, że według najświeższych informacji w Polsce odnotowano kolejne dwa przypadki koronawirusa, w Szczecinie i Opolu. Łącznie w kraju mamy zatem 48 przypadków zakażeń. Niestety, jedna osoba zmarła. To 57-letnia kobieta, która przebywała w szpitalu w Poznaniu.

INFORMACJE Z MINISTERSTWA ZDROWIA:

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

źródło: Youtube.com / Ministerstwo Zdrowia
W osobnym artykule prowadzimy RELACJĘ NA ŻYWO w związku z pojawieniem się koronawirusa na Podkarpaciu – KLIKNIJ w poniższy baner:
foto: Ministerstwo Zdrowia / Twitter

12-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)