REKLAMA
REKLAMA

Na tropie przemycanych papierosów

Czujne nosy naszych psów po raz kolejny pomogły funkcjonariuszom w udaremnieniu przemytu papierosów. Tym razem Lucy i Inka udaremniły przemytnicze plany kierowców w Medyce i Budomierzu.

Lucy, która od trzech lat wspomaga funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej na Podkarpaciu, pomagała w kontroli ukraińskiego autokaru na przejściu granicznym w Medyce. Autokarem do Szczecina podróżowało 80 pasażerów. Czujny nos teriera doprowadził funkcjonariuszy do skrytki w drzwiach pojazdu. W miejscu zaznaczonym przez Lucy znajdowało się prawie 900 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.

Przeciwko podejrzanemu o przemyt kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. 40- letni ob. Ukrainy wpłacił także 14 tys. złotych tytułem grożącej mu kary. Krajowa Administracja Skarbowa zwróciła się także do Straży Granicznej o wydanie decyzji zobowiązującej cudzoziemca do powrotu do kraju.

Pracująca od 4 lat Inka (owczarek niemiecki) wspomagała z kolei funkcjonariuszy podczas kontroli samochodu osobowego w Budomierzu. Z jej pomocą funkcjonariusze dotarli do skrytki w progach pojazdu, w której znajdowało się 400 paczek papierosów.

Samochodem podróżował obywatel Ukrainy, Podejrzany o przemyt mężczyzna wpłacił 5 tys. złotych tytułem grożącej kary grzywny.

 

W strukturach Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu pracuje ponad 20 psów, w większości wyszkolonych do wyszukiwania wyrobów tytoniowych. Są także psy dualne wyszkolone do wyszukiwania różnego rodzaju zapachów np. tytoniu i narkotyków czy tytoniu i waluty. W wyszukiwaniu przemycanych towarów sprawdzają się różne rasy psów m.in. labradory, owczarki niemieckie, belgijskie czy teriery.

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w okresie styczeń- sierpień 2020 r. udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 2,5 mln sztuk papierosów. W tym czasie wszczęto 351 postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz wystawiono ponad 3,7 tysięcy mandatów karnych na łączną kwotę 1,3 mln złotych.

IAS w Rzeszowie

18-09-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)