REKLAMA
REKLAMA

Narodowa Kwarantanna! Dd dziś nowe obostrzenia!

POLSKA, PODKARPACIE. Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku obowiązywać będą kolejne obostrzenia. Nowe ograniczenia dotyczą m.in. działalności hoteli, stoków narciarskich i galerii handlowych.

pixabay-obstrzenia

Foto: pixabay.com

– Od 28 grudnia do 17 stycznia ogłaszamy kwarantannę narodową – ogłosił w czwartek 17 grudnia na konferencji w KPRM minister zdrowia Adam Niedzielski.

Galerie handlowe i hotele

Do 17 stycznia wprowadzone będą między innymi ograniczenia w funkcjonowaniu hoteli. Usługi hotelarskie będą mogły być prowadzone m.in. dla: medyków, załóg samolotów, kierowców transportu drogowego, żołnierzy, czy zawodników i trenerów w czasie zgrupowań. Funkcjonować mogą hotele robotnicze lub te dla pracowników sezonowych.

Do 17 stycznia w obiektach handlowych o powierzchni powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego, wyjątkiem są: sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, czy usługami telekomunikacyjnymi.

Stoki i siłownie zamknięte

Według rozporządzenia, zakazana jest wciąż działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej. Do 17 stycznia 2020 roku nie można będzie prowadzić działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0, w której mieści się między innymi obsługa stoków narciarskich.

Ponadto załatano też lukę prawną, którą wykorzystywały siłownie i kluby fitness. Do 17 stycznia obowiązywać będzie zakaz funkcjonowania basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą oraz tych przeznaczonych dla pacjentów lub udostępnianych zawodnikom kadry narodowej polskich związków sportowych.

Ograniczenia przemieszczania

– Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej; 2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego – czytamy w rozporządzeniu.

Jak poinformował w niedzielę 27 grudnia premier Mateusz Morawiecki, nie zostanie w tym czasie wprowadzona godzina policyjna. – W sylwestra apelujemy o to, żeby spędzić go w gronie kameralnym. Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten sylwester minął spokojnie – oświadczył podczas konferencji w KPRM premier Mateusz Morawiecki.

Kwestia szczepień i kwarantanny – przywileje dla zaszczepionych

W rozporządzeniu podano również, że osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą już wliczane do limitu pięciu osób, jakie mogą brać udział w zgromadzeniach. Dodatkowo, jeżeli nasz domownik zakazi się koronawirusem, to osoba zaszczepiona, która z nim mieszka nie będzie musiała przechodzić kwarantanny. Taki przywilej będą mieli również ozdrowieńcy.

Osoby zaszczepione nie będą też musiały odbywać kwarantanny po przekroczeniu granicy UE oraz po przyjeździe z krajów strefy Schengen do Polski.

Nowe rozporządzenie reguluje też kwestie kwarantanny po przyjeździe do Polski – musi poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie będzie to dotyczyło osób, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19.

Pełna treść rozporządzenia opublikowanego 21 grudnia 2020 roku jest dostępna TUTAJ

Przedłużone zostają dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie),
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:

– 50% liczby miejsc siedzących, albo

– 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15 metrów kwadratowych,
 • udział w zgromadzeniach – max. 5 osób,
 • zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji,
 • zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki,
 • ograniczenie w sklepach – max. 1 osoba na 15 metrów kwadratowych,
 • godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00,
 • zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz,
 • żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian,
 • salony fryzjerskie i kosmetyczne działają w reżimie sanitarnym.

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Źródło: red., Dziennik Ustaw RP, gov.pl

28-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)