REKLAMA
REKLAMA

Od czwartku powracają godziny dla seniorów w sklepach! (VIDEO)

Od czwartku powracają godziny dla seniorów w sklepach! (VIDEO)

WARSZAWA / POLSKA. Od najbliższego czwartku, czyli od 15 października powracają godziny dla seniorów w sklepach. O tej decyzji poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Ej9tiPXX0AE9iEF

Foto: Adam Guz / KPRM

W sobotę na konferencji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, tuż po zebraniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim poinformował o strategii działań związanych z epidemią koronawirusa.

– Dążymy do tego, by dynamika zachorowań była jak najmniejsza. Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie jest rekordowa liczba przypadków we wszystkich krajach Europy. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Strategiczne cele na najbliższy czas to możliwe ograniczenie liczby zgonów i ochrona seniorów- to oni są najbardziej narażeni. Po drugie to zapewnienie wydolności służby zdrowia. Trzeci cel to duży reżim sanitarny gospodarki – na normalnych obrotach – mówił Mateusz Morawiecki.

Od czwartku 15 października powracają tak zwane godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, czy drogeriach. Tego dnia premier ma też poinformować o kolejnych planach działań związanych z epidemią COVID-19.

Ej9wjTLXcAAKdDU

Foto: KPRM

– Musimy mieć świadomość, że reguły, które wyznaczamy są wskazówkami i zaleceniami, które powinny być przestrzegane przez seniorów, to może ocalić życie. Wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00. Ta zasada obowiązuje od 15 października – zakomunikował premier.

Zaostrzone zostaną też zasady epidemiczne w Domach Pomocy Społecznej i placówkach opieki. W ramach pomocy 38 milionów złotych zostanie przekazanych do Domów Pomocy Społecznej celem zabezpieczenia sanitarnego, wsparcia pracowników. KPRM zaleca również maksymalne ograniczenie kontaktu dla osób nieaktywnych zawodowo powyżej 70 roku życia.

– Tak jak wiosną warto dziś podkreślić, że od naszej współpracy, od tego czy jesteśmy jedną drużyną wiele zależy. Zapraszam opozycję do rozmów, byśmy jak najszybciej zwalczyli kolejną falę koronawirusa i zadbali o naszych seniorów i naszych obywateli – podsumował premier Morawiecki.

EjzouyNXsAco0Zl

Foto: KPRM

– Od dziś żółta strefa obowiązuje na terenie całej Polski, oprócz tej strefy, która jest czerwony. Dziś „naciskamy hamulec” – proszę, by te standardy które obowiązują stały się przedmiotem naszej wspólnej odpowiedzialności – przypomniał podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

W piątek zostało podpisane rozporządzenie dotyczące norm obsługi łóżek intensywnej terapii. Obecnie baza tak zwanych łóżek covidowych w Polsce to ponad 11 tysięcy. Minister Niedzielski dodał również, że sobotę Ministerstwo Zdrowia podpisało umowę na dostawę 80 tysięcy dawek leku Remdesivir, wspierającego leczenie COVID-19. Systematyczne dostawy leku będą trwały do marca.

– Patrząc na ogólną sytuacje epidemiczną pamiętajmy, że naciśnięcie tego hamulca zależy również od nas. Od dziś obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa – to nasze skuteczne narzędzie ograniczania transmisji koronawirusa – dodał minister zdrowia.

Źródło: KPRM / Twitter, Facebook

10-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)