REKLAMA
REKLAMA

„Pasterka pod gwiazdami” w Międzybrodziu

MIĘDZYBRODZIE / PODKARPACIE. Kolejny już rok w bliskości cerkiewki, która obchodzi Jubileusz 120 lat swego istnienia dzięki ofiarnej pomocy pracowników sanockiego skansenu pod kierunkiem cieśli Piotra Popiela z Dobrej na czas Bożego Narodzenia wzniesiona została szopka dostępna przez cała dobę.

Jej inauguracja nastąpi w noc wigilijną, z tym, że organizatorzy w tym wyjątkowym Roku Jubileuszowym w jej wnętrzu zamierzają przygotować skromny ołtarz na drabince z sianem. Jeśli pogoda okaże się łaskawa już o godz. 22 rozpocznie się tu Pasterka, jedna z pierwszych w Ziemi Sanockiej. Mamy nadzieję, że wspólny śpiew kolęd będzie słyszalny nawet po drugiej stronie Sanu w Trepczy, a może nawet w odległej okolicy, a rozpalone ognisko stworzy dodatkową możliwość rozgrzania zziębniętego ciała. Zastęp zaprzyjaźnionych strażaków OSP z Jaćmierza wyposażony w nowy samochód czuwać będzie nad bezpieczeństwem pożarowym.

Część z uczestników będzie mogła zasiąść we wnętrzu cerkiewki. Tu piękną szopkę pod ołtarzem pokryta oryginalnymi kiczkami przygotowali Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Zagórza na czele z jego komendantem Mateuszem Jańcem. Kolejny raz Pasterka będzie mieć wymiar ekumeniczny. Do udziału w liturgii zaproszeni zostali zaprzyjaźnieni kapłani obrządku wschodniego, którzy na początek przyniosą i złożą na sianie figurkę Dzieciątka Jezus, a na koniec przekażą świąteczne życzenia i wspólnie pobłogosławią uczestników liturgii. Trudny czas pandemii pozbawił nas wielu możliwości bycia razem, jednakże w tych polowych warunkach pozwoli na zachowanie bezpiecznej odległości, przy zachowaniu innych obowiązujących wciąż obostrzeń sanitarnych.

Od lat międzybrodzka pasterka cieszy się udziałem nie tylko miejscowych. Właściwie coraz większą grupę stanowią przybywający tu z miasta i okolicy przyjaciele, sympatycy i dobroczyńcy cerkiewki, określanej mianem perełki murowanej architektury sakralnej Podkarpacia. Prace remontowo-konserwacyjne prowadzone tu w ostatnich latach przywróciły jej pierwotny blask i piękno i można obecnie podziwiać odnowione wnętrze w całej okazałości.

Serdecznie zapraszamy w noc Bożego Narodzenia do Międzybrodzia, aby na skraju lasu usłyszeć radosne kolędy i odczuć świąteczną atmosferę, nie tylko w Polsce, ale również w tylu zakątkach Europy i świata, wszędzie tam, gdzie dotarli nasi Rodacy.

materiały nadesłane

23-12-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)