REKLAMA
REKLAMA

Co warto zobaczyć w Rzeszowie?

Rzeszów to miasto, które słynie z innowacyjności, atrakcyjności oraz wielu atrakcji. W Podkarpackiej stolicy znajduje się wiele zabytków, podziemia, schrony, muzea, a także bardzo rozbudowana baza hotelowa m.in. Hotel Grand https://www.grand-hotel.pl/pl/ czy Hotel Bristol w samym centrum oraz nietypowe restauracje.

Rzeszów jest zlokalizowany w południowo-wschodniej części Polski województwa podkarpackiego. Rzeszów zdobył prawa miejskie w 1354 r., nazwa Rzeszów wywodzi się słowiańskiego imienia RZESZ lub RZECH. Miasto może pochwalić się również dobrze rozwiniętą infrastrukturę drogową co stanowi ułatwienie dla pieszego zwiedzania atrakcji.

• Muzeum okręgowe

Muzeum okręgowe w Rzeszowie
Fotograf Rzeszów – Paulina Reczek

Jeżeli planujesz spędzić weekend w Rzeszowie koniecznie musisz odwiedzić Muzeum okręgowe, ponieważ jest to jeden z nielicznych kompleksów architektonicznych klasycyzującego baroku. Z pewnością jest ono warte uwagi, ponieważ ma wyjątkową budowę. Przy 3 Maja jest zlokalizowany kompleks klasztorny, który jako jeden z nielicznych w Naszym Kraju zespołów architektoniczno-urbanistycznych utrzymanych w formach klasycyzującego baroku. Dawny konwent pijarów jest jednym z najbardziej niepowtarzalnych zabytków Rzeszowa. Odwiedzając to miejsce z pewnością trzeba zwrócić uwagę na kościół pw. Św. Krzyża, Liceum Ogólnokształcące oraz mieszczące się w dawnym budynku klasztornym Muzeum Okręgowe. W budynku dawnego przyklasztornego Collegium Ressoviense jest drugie najstarsze w Polsce Liceum Ogólnokształcące. Wiele absolwentów tego liceum osiągnęło sukcesy w obszarze naukowym. Z pewnością dla osób, które zachwycają się malarstwem polskim muzeum powinno być obowiązkowym punktem na mapie Rzeszowa, ponieważ można zobaczyć tam prace takich malarzy jak: Mehoffer, Dawny Zamek Bastionowy

• Zamek Bastionowy Lubomirskich

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie Fot. Paulina Reczek

Kolejnym miejscem godnym uwagi jest z pewnością Zamek Bastionowy, ponieważ jego wygląd ma w sobie coś ciekawego i urokliwego. Zamek można odwiedzić w czasie pracy sądu, który obecnie znajduje się w dawnym Zamku Bastionowym.

Gdzie warto również wybrać się aby zwiedzić zabytki urokliwego Rzeszowa? Z pewnością ważnym punktem na mapie Rzeszowa jest dawny Zamek Bastionowy. Zamek można zwiedzić w godzinach pracy sądu, który się w nim znajduje.
Forteca Zamku Lubomirskich była zbudowana w szczególnością ataki Tatarów. W obecnych czasach ta budowla ma fortyfikację bastionową z obszerną fosą. Cały zamek w jego malowniczej scenerii otacza długi kamienny mur z dużej wielkości bastionami w narożach wysokości 5 m. W zamku ciekawym miejscem jest również ,,Sala Pamięci’’, która upamiętnia miejsce okupacji.

• Letni Pałac Lubomirskich

W pobliżu Zamku Bastionowego znajduje się Lubomirskich dom arystokratycznych rozrywek. Jest to rezydencja, która należała do rodu Lubomirskich. Dom Lubomirskich, często zwykł być nazywany Pałacem Ogrodowym, ponieważ wiązał się szczególnie z relaksem gdy ród Lubomirskich odwiedzał go. Dla roku Lubomirskich pałac był niezwykle ważnym miejsce, ponieważ to w nim odpoczywali w spokoju oraz zatracali się w arystokratycznych rozrywkach. Dom ten był miejsce częstych rozrywek, oraz ucieczką od codziennego stylu życia Lubomirskich.
W budynku niegdyś można było znaleźć teatr dworski, a wokół niego zachwycający barokowy ogród. Jerzy Ignacy Lubomirski przebudował ogród dla swojej ukochanej, którą została jego żoną.

• Ratusz

Ratusz w Rzeszowie Fot. Paulina Reczek

Z pewnością jedną z najbardziej rozpoznawalną budowli Rynku w Rzeszowie jest bez żadnego wątpienia Ratusz. Ten niezwykły budynek został zbudowany pod koniec XVI w. przez Mikołaja Spytka. Badania ukazują, iż w podziemnej części Ratusza odnaleziono części bardzo starych murów oraz sklepień, a także piwnice sięgające aż ul. Słowackiego.
Adaptację budynku Ratusza dla potrzeb Rady Miejskiej podjęto w latach 1867 i 1884, w kolejnych latach był on gruntownie remontowany, został przebudowany, a także w dużej części rozbudowano jego obszar. Zostało nadbudowane piętro drugie, wykonano reprezentacyjną klatkę schodową, nad nią dwie wieżyczki, budynek w kierunku wschodnim został przedłużony o część opartą na arkadach, na piętrze została umieszczona sala z obrad.
Modernizacje, które zmieniły wygląd budowli, spowodowały, że Ratusz utrzymywał wystrój pseudogotycki.
Na szczycie Ratusza jest umieszczony zegar, nad nim widnieje orzeł, który jest wykonany z miedzianej pozłoconej blachy.

W roku 1996 czyli sto lat później Ratusz został zmodernizowany po raz ostatni. Celem modernizacji było przywrócenie Ratuszowi wystroju oraz wyglądu dziewiętnastowiecznego.

• Pomnik czynu rewolucyjnego

Pomnik czynu rewolucyjnego, to bez wątpienia jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków Rzeszowa. Odwiedzają Rzeszów powinieneś chociaż na chwilę podejść w jego okolice i sprawdzić na własne oczy jak prezentuje się pomnik w niedalekiej okolicy są ogrody, które jeszcze bardziej potęgują wizualne wrażenia, które sprawia ten pomnik. Przez wielu mieszkańców, a także turystów nie bez powodu uważany jest za unikatowy znak miasta Rzeszowa. Jego budowa, oraz wielkość mogą zaciekawić nie tylko miłośników sztuki.
Pomnik Czynu Rewolucyjnego, autorstwa Mariana Koniecznego, został zbudowany w roku 1974. Monument w szczególności upamiętnia walkę o wolność, toczonym na Rzeszowskich ziemiach w latach trzydziestych XX wieku.
Na żelbetowym fundamencie umieszczono dwa stylizowane liście lauru złożone z 37 par elementów, których łączna wysokość wynosi 38 metrów. Do liści lauru zostały przymocowane na wysokość około 8 metrów dwie rzeźby wykonane w blasze miedzianej. Pierwsza rzeźba przedstawia „Nike” czyli boginię zwycięstwa, a druga z kolei robotnika, chłopa i żołnierza. Zostały zamocowane również dwie tarcze z herbem Rzeszowa.

• Okrągła kładka

Okrągła kładka jest często przez mieszkańców oraz turystów nazywana rondem dla pieszych, ponieważ jest umieszona nad ulicą, a także aby przedostać się na drugą stronę ulicy trzeba poruszać się po część jak w rondzie dla samochodów. Kładka znajduje się nad skrzyżowaniem ulic Piłsudskiego i Grunwaldzkiej, z pewnością jest najbardziej oryginalnym przejściem dla pieszych w Rzeszowie. Jedyna w Europie okrągłą kładkę dla pieszych, została uznana za najciekawszą budowlę w tej kategorii w Polsce. Największe wrażenie robi w nocy gdy widoczne są podświetlone kontury kładki. Kładka stała się jednak znakiem rozpoznawczym Rzeszowa i poza tym, że jest przejściem dla pieszych, to jest również tarasem widokowym. Na pomoście znajdują się ławki z których można oglądać uroki miasta.

• Muzeum Dobranocek

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Z pewnością planując wycieczkę do Muzeum Dobranocek, trzeba wiedzieć, że jest to jedyna tego typu placówka w Polsce, która ma w swoim posiadaniu wyjątkowe zbiory związane w szczególności z historią polskiej oraz zagranicznej animacji dla dzieci.

Muzeum jest zlokalizowane przy ulicy Mickiewicza 13, zwiedzający mają okazję zobaczyć nietypową kolekcję oryginalnych lalek z filmów kukiełkowych włącznie z postaciami z pierwszej polskiej dobranocki Jacka i Agatki.
Muzeum nie jest przeznaczone jedynie dla najmłodszych, ale także dorośli podczas pobytu w Rzeszowie powinni odwiedzić to niezwykłe miejscu. Muzeum Dobranocek z pewnością przywróci u dorosłych wiele miłych wspomnień z lat dzieciństwa. Muzeum powstało za sprawą pomysłu Wojciecha Jamy w szczególności na bazie przekazanych przez niego w prezencie eksponatów. Zostało powołane do życia w 2008 roku a oficjalnie otwarte 22 marca 2009 r.
W muzealnych murach można znaleźć eksponaty o nieocenionej wartości z realizacji filmów animowanych: oryginalne lalki filmowe, projekty, scenariusze, storyboardy, folie animacyjne. W Muzeum Dobranocek nie zabrakło również przedmioty z życia codziennego, które ozdobiono wizerunkami bajkowych postaci m.in.: wydawnictwa, zabawki, figurki, ceramika, walory filatelistyczne, numizmaty, proporczyki, plakietki, przywieszki, artykuły spożywcze i kosmetyczne, opakowania po słodkościach, przezrocza małoobrazkowe, filmy na szpulach, kasetach i płytach.
Można tu spotkać Jacka i Agatkę, Gąskę Balbinkę, Reksia, Bolka i Lolka, Misia Uszatka, Colargola, Małego Pingwina Pik-Poka, Trzy Misie, Plastusia, Kota Filemona, Smerfy, Pszczółkę Maję, Wilka i Zająca oraz wiele innych postaci.

• Podziemna trasa turystyczna ,,Rzeszowskie piwnice’’

Trasa turystyczną można znaleźć w Rzeszowskim Rynku przy ulicy Rynek 26. Atrakcja warta uwagi, ponieważ zwiedzający mogą zobaczyć piwnice dawnych kamienic, a także lochy – wszystko w 10 metrów w głąb ziemi
Powstały na przestrzeni XIV – XVIII w., jednak ostatnie drążono jeszcze w okresie II wojny światowej. Zwiedzając podziemną trasę z pewnością trzeba zwrócić uwagę na gotyckie przedproże oraz średniowieczne sklepienie.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

23-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym: