REKLAMA
REKLAMA

Potężny maszt i 13 anten. Niepokój części mieszkańców (ZDJĘCIA)

SANOK / BRZOZÓW / PODKARPACIE. W ostatnim czasie otrzymujemy sygnały od mieszkańców naszego regionu dotyczące masztów powstających w okolicy. Zwrócił się do nas również Pan Grzegorz opisując sytuację w miejscowości Turze Pole w gminie Brzozów. Powstaje tam nowa stacja bazowa telefonii komórkowej wraz z kablową linią zasilającą. Wieża będzie miała ponad 55 m wysokości, 9 anten sektorowych i 4 anteny radioliniowe.

Do naszej redakcji zwrócił się Pan Grzegorz z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie masztu instalowanego właśnie w Turzym Polu w gminie Brzozów. Przygotowaną do montażu konstrukcję widzimy na zdjęciach przesłanych na naszą skrzynkę.

Foto (4): nadesłane. Zdjęcia przesłano do nas 15 kwietnia

Pan Grzegorz, który jest mieszkańcem powiatu brzozowskiego, zwraca uwagę na to, że plan powstania stacji bazowej w okolicy pojawił się kilka lat wcześniej.

W 2018 roku inwestor zamierzał wybudować maszt w niedalekim sąsiedztwie stacji paliw w Jasionowie (Gmina Haczów). Ponieważ ówczesna lokalizacja znajdowała się bezpośrednio w rejonie domów jednorodzinnych, mieszkańcy powiadomieni zostali o planowanej inwestycji na etapie wnioskowania o wydanie pozwolenia na budowę. Pozwoliło to relatywnie wcześnie wyrazić sprzeciw okolicznej ludności w efekcie czego, nie wydano pozwolenia – relacjonuje nasz Czytelnik.

Okazuje się, że inwestor tak łatwo nie odpuszcza i musi mu bardzo zależeć na budowie stacji w okolicy, która właśnie rozpoczęła się kilkaset metrów dalej, w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni ścieków w Turzym Polu (gmina Brzozów). Faktem jest, iż obecna lokalizacja oddalona jest nieco od zabudowań, ale nadal jest to stosunkowo bliski dystans (z punktu widzenia mocy przekaźnika), wynoszący około 200 m od najbliższych domów – przekazuje Pan Grzegorz.

Kilka szczegółowych informacji związanych z instalacją w Turzym Polu przekazało nam Starostwo Powiatowe w Brzozowie, w ramach materiału realizowanego przez nas wcześniej.

Po kolejne informacje związane z masztem w Turzym Polu zwróciliśmy się wczoraj (29 kwietnia), również do brzozowskiego starostwa. Zapytaliśmy między innymi o moc i poziom emisji pola elektromagnetycznego anten. Gdy otrzymamy odpowiedzi, do tematu wrócimy.

Wychodzi na to, że zostaliśmy postawieni przed faktem budowy przekaźnika. Do momentu rozpoczęcia wylewania fundamentów pod maszt, praktyczne nikt nie wiedział o zamierzeniach inwestora. Działka, na której powstaje stacja bazowa, jak również sąsiednie należą w większości do jednego właściciela lub „spółki”, tak więc oczywiste jest dlaczego informacja o planowanej budowie nie objęła zasięgiem większego grona, a co za tym idzie braku możliwości zajęcia stanowiska przez mieszkańców w porę, tak jak w przypadku planowanej budowy z przed dwóch lat – mówi Pan Grzegorz.

Trudno uzyskać rzetelne informacje w jakiej technologii będą pracować zawieszone na maszcie anteny, w większości słyszy się o 5G, która budzi niesamowite kontrowersje. Nawet jeśli miałby to być system 4G czy LTE to i tak usytuowanie wieży jest zdecydowanie za bliskie zabudowań – zastanawia się autor interwencji.

Czytając to, ktoś mógłby stwierdzić, że jesteśmy na wszystko negatywnie nastawieni… Nie, nie o to chodzi. My po prostu chcemy spokojnie żyć w miejscu, które temu sprzyja, mając na uwadze zdrowie nasze i naszych dzieci – czytamy w przesłanej wiadomości.

Oczywiście RDOŚ, tudzież inne instytucje wydają decyzję o braku negatywnego oddziaływania przekaźników, wiatraków, etc. na środowisko, zdrowie i życie ludzi. Nasuwa się jednak pytanie, na jakiej podstawie zostają wydane takowe decyzje skoro np. technologia 5G jest dopiero wdrażana i rzetelnych wyników badań po prostu nie ma… Po kilku lub kilkunastu latach może się jednak okazać, że wieże bazowe przyczyniają się do wzrostu zachorowań na nowotwory, choroby neurologiczne etc., lecz wtedy będzie już za późno. Ciekaw jestem, czy któryś z szanownych decydentów wydałby pozwolenie na budowę ów przekaźnika w sąsiedztwie własnego domu… – kończy Pan Grzegorz.

Do tematu wrócimy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Obawy o nowe maszty GSM. W dotychczasowych zwiększono moc anten

MIESZKAŃCY ALARMUJĄ: W okolicy powstają nowe maszty. Obawa przed 5G (ZDJĘCIA)

* imię naszego rozmówcy zostało zmienione

03-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)