SANOK / BRZOZÓW / PODKARPACIE. Pod koniec marca jeden z mieszkańców Humnisk poinformował nas o zamontowaniu dwóch masztów na granicy jego miejscowości i Brzozowa. Nasz Czytelnik zastanawia się, czy nowe instalacje będą służyć sieci 5G.
– Nadajniki znajdują się ok 500 metrów od najbliższych domostw. Jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ takie nadajniki posiadają ogromną siłę promieniowania i fal oddziałujących negatywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka – mówi Pan Piotr.
Nasz Czytelnik zgłaszający prośbę o interwencję mieszka w Humniskach w bliskiej granicy Brzozowa.
Pod koniec ubiegłego roku na użytkach rolnych, niedaleko miejsca jego zamieszkania rozpoczęła się budowa masztu. Jak relacjonuje Pan Piotr, ww tej chwili maszt jest ukończony i ma zamontowane różne nadajniki.
– Sądząc po wyglądzie będzie to związane z siecią telefoniczną. W ubiegłym tygodniu został postawiony kolejny, tym razem mobilny nadajnik (mniejszy od pierwszego) – dodaje mieszkaniec Humnisk.
Nowe maszty na granicy Brzozowa i Humnisk
Nadajniki mają się znajdować około 500 metrów od najbliższych domostw.
Nasz rozmówca przyznaje, że z mieszkańcami okolic nie przeprowadzono konsultacji społecznych na temat instalacji masztów.
– Z tego co udało się ustalić, budowane nadajniki mają służyć sieci 5G, a także obok nich ma zostać przeniesiony masz z Brzozowa. Jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ takie nadajniki posiadają ogromną siłę promieniowania i fal oddziałujących negatywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka. Przypominam, że znajdują się one około 500 m od najbliższych domów w Humniskach – pisze do nas Pan Piotr.
Nowe maszty na granicy Brzozowa i Humnisk
Z pytaniami o nowe maszty znajdujące się na terenie gminy Brzozów, w pierwszej kolejności zwróciliśmy się do miejscowego urzędu.
– Gmina Brzozów nie była i nie jest inwestorem budowy przedmiotowych masztów telekomunikacyjnych. Inwestorami ich są prywatne podmioty telekomunikacyjne „Polkomtel” i „P4”. Ponieważ maszty są obiektami budowlanymi, to zgodnie z przepisami prawa budowlanego pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatu. Z decyzji starosty brzozowskiego wydanych odpowiednio w 2018 r. i w 2020 r. wynika, że wnioski o pozwolenie na budowę dotyczyły budowy instalacji radiokomunikacyjnej na działce nr 1180 oraz budowy stacji bazowej telefonii komórkowej na działce nr 1237 w Brzozowie – dowiadujemy się w Urzędzie Miejskim w Brzozowie.
Brzozowski magistrat podaje również informacje dotyczące oddziaływania masztów na środowisko.
– Obaj inwestorzy przedstawili analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, która wskazuje, że inwestycje nie oddziałują negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne (w przeciwnym przypadku, nie można wydać pozwolenia na budowę). Z dokumentów nie wynika jednoznacznie, by obiekty te miały służyć wdrożeniu sieci 5G, jak również by były to maszty zastępcze – czytamy w nadesłanym do naszej redakcji komunikacie.
O szczegółowe informacje w tej sprawie zwróciliśmy się do inwestorów oraz do Starostwa Powiatowego w Brzozowie.
Kontrowersje
Wokół wprowadzenia sieci 5G na skalę globalną powstało i stale powstaje wiele teorii. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników uruchomienia nowej technologii.
W połowie 2019 Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało Białą Księgę przygotowaną przez Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy zatytułowaną „Pole elektromagnetyczne a człowiek. O fizyce, biologii, medycynie, normach i sieci 5G”. Uruchomiło też stronę gov.pl/5g. Ma to być baza ważnych informacji i wiedzy na temat promieniowania elektromagnetycznego, a także wpływu sieci komórkowych na organizm człowieka.
grafika poglądowa / gov.pl
Z drugiej strony powstaje wiele inicjatyw związanych z próbami zatrzymania procesu wdrażania sieci 5G w poszczególnych krajach. W mediach społecznościowych z powodzeniem przekazywana jest petycja platformy AVAAZ – petycje obywatelskie „Zablokowanie w Polsce instalowania nadajników 5G”. Do dzisiaj podpisało ją ponad 60 tys. osób.
screen ze zbiórki podpisów pod petycją / secure.avaaz.org
grafika poglądowa
Podstawowe informacje o sieci 5G – Wikipedia*
5G, technologia mobilna piątej generacji – standard sieci komórkowej będący następcą standardu 4G.
Technologia mobilna piątej generacji obejmuje standard systemu, który musi spełniać założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. ITU), oznaczone jako IMT-2020. Założenia te zawierają wymagania dotyczące parametrów wydajności, jak i zastosowań, które system piątej generacji musi obsłużyć.
Rozwój sieci 5G ma umożliwić powstanie rozwiązań wykorzystywanych w wielu branżach, szczególnie przemysłowych czy farmaceutycznych. Pierwsze wdrożenia sieci obejmują szybszy przesył danych z wykorzystaniem telefonów komórkowych lub innych urządzeń przenośnych. 5G ma zapewnić również tzw. Fixed Wireless Access – stacjonarny dostęp do internetu o szybkości transmisji porównywalnej z szybkimi łączami kablowymi.
Zwiększenie norm dotyczących promieniowania
Według Aleksandra Piskorza z portalu Interia Mobtech obecne regulacje dotyczące promieniowania dla sieci komórkowych w Polsce są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie, ponieważ zostały oparte na założeniach, które były ustalane przed szeroką dostępnością telefonów komórkowych. Aby wprowadzić sieć 5G w Polsce, zwiększono więc dawkę dozwolonego promieniowania z 0,1 W/m² na 10 W/m². Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że jest to zgodne z obecnym stanem wiedzy naukowej. Finalnie ekspozycja człowieka na promieniowanie elektromagnetyczne ma znacząco spaść – dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu mocy stacji bazowych ma się polepszyć zasięg sieci komórkowych jak i zmniejszyć moc nadawania urządzenia (telefonu) potrzebna do połączenia.
Do tematu wrócimy.
Imię autora interwencji zostało zmienione/ * Wikipedia / Creative Commons
źródło: Red., materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz