REKLAMA
REKLAMA

MIESZKAŃCY ALARMUJĄ: W okolicy powstają nowe maszty. Obawa przed 5G (ZDJĘCIA)

SANOK / BRZOZÓW / PODKARPACIE. Pod koniec marca jeden z mieszkańców Humnisk poinformował nas o zamontowaniu dwóch masztów na granicy jego miejscowości i Brzozowa. Nasz Czytelnik zastanawia się, czy nowe instalacje będą służyć sieci 5G.
Nadajniki znajdują się ok 500 metrów od najbliższych domostw. Jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ takie nadajniki posiadają ogromną siłę promieniowania i fal oddziałujących negatywnie na samopoczucie i zdrowie człowiekamówi Pan Piotr.

Nasz Czytelnik zgłaszający prośbę o interwencję mieszka w Humniskach w bliskiej granicy Brzozowa.
Pod koniec ubiegłego roku na użytkach rolnych, niedaleko miejsca jego zamieszkania rozpoczęła się budowa masztu. Jak relacjonuje Pan Piotr, ww tej chwili maszt jest ukończony i ma zamontowane różne nadajniki.

Sądząc po wyglądzie będzie to związane z siecią telefoniczną. W ubiegłym tygodniu został postawiony kolejny, tym razem mobilny nadajnik (mniejszy od pierwszego) – dodaje mieszkaniec Humnisk.

Nowe maszty na granicy Brzozowa i Humnisk

Nadajniki mają się znajdować około 500 metrów od najbliższych domostw.
 Nasz rozmówca przyznaje, że z mieszkańcami okolic nie przeprowadzono konsultacji społecznych na temat instalacji masztów.

Z tego co udało się ustalić, budowane nadajniki mają służyć sieci 5G, a także obok nich ma zostać przeniesiony masz z Brzozowa. Jako mieszkańcy jesteśmy zaniepokojeni tą sytuacją, ponieważ takie nadajniki posiadają ogromną siłę promieniowania i fal oddziałujących negatywnie na samopoczucie i zdrowie człowieka. Przypominam, że znajdują się one około 500 m od najbliższych domów w Humniskach – pisze do nas Pan Piotr.

Nowe maszty na granicy Brzozowa i Humnisk

Z pytaniami o nowe maszty znajdujące się na terenie gminy Brzozów, w pierwszej kolejności zwróciliśmy się do miejscowego urzędu.

Gmina Brzozów nie była i nie jest inwestorem budowy przedmiotowych masztów telekomunikacyjnych. Inwestorami ich są prywatne podmioty telekomunikacyjne „Polkomtel” i „P4”. Ponieważ maszty są obiektami budowlanymi, to zgodnie z przepisami prawa budowlanego pozwolenie na budowę wydaje starosta powiatu. Z decyzji starosty brzozowskiego wydanych odpowiednio w 2018 r. i w 2020 r. wynika, że wnioski o pozwolenie na budowę dotyczyły budowy instalacji radiokomunikacyjnej na działce nr 1180 oraz budowy stacji bazowej telefonii komórkowej na działce nr 1237 w Brzozowie – dowiadujemy się w Urzędzie Miejskim w Brzozowie.

Brzozowski magistrat podaje również informacje dotyczące oddziaływania masztów na środowisko.

Obaj inwestorzy przedstawili analizę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, która wskazuje, że inwestycje nie oddziałują negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne (w przeciwnym przypadku, nie można wydać pozwolenia na budowę). Z dokumentów nie wynika jednoznacznie, by obiekty te miały służyć wdrożeniu sieci 5G, jak również by były to maszty zastępcze – czytamy w nadesłanym do naszej redakcji komunikacie.

O szczegółowe informacje w tej sprawie zwróciliśmy się do inwestorów oraz do Starostwa Powiatowego w Brzozowie.

Kontrowersje

Wokół wprowadzenia sieci 5G na skalę globalną powstało i stale powstaje wiele teorii. Zarówno zwolenników, jak i przeciwników uruchomienia nowej technologii.

W połowie 2019 Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało Białą Księgę przygotowaną przez Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy zatytułowaną „Pole elektromagnetyczne a człowiek. O fizyce, biologii, medycynie, normach i sieci 5G”. Uruchomiło też stronę gov.pl/5g. Ma to być baza ważnych informacji i wiedzy na temat promieniowania elektromagnetycznego, a także wpływu sieci komórkowych na organizm człowieka.

grafika poglądowa / gov.pl

Z drugiej strony powstaje wiele inicjatyw związanych z próbami zatrzymania procesu wdrażania sieci 5G w poszczególnych krajach. W mediach społecznościowych z powodzeniem przekazywana jest petycja platformy AVAAZ – petycje obywatelskie „Zablokowanie w Polsce instalowania nadajników 5G”. Do dzisiaj podpisało ją ponad 60 tys. osób.

screen ze zbiórki podpisów pod petycją / secure.avaaz.org

grafika poglądowa

Podstawowe informacje o sieci 5G – Wikipedia*

5G, technologia mobilna piątej generacji – standard sieci komórkowej będący następcą standardu 4G.

Technologia mobilna piątej generacji obejmuje standard systemu, który musi spełniać założenia Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ang. ITU), oznaczone jako IMT-2020. Założenia te zawierają wymagania dotyczące parametrów wydajności, jak i zastosowań, które system piątej generacji musi obsłużyć.

Rozwój sieci 5G ma umożliwić powstanie rozwiązań wykorzystywanych w wielu branżach, szczególnie przemysłowych czy farmaceutycznych. Pierwsze wdrożenia sieci obejmują szybszy przesył danych z wykorzystaniem telefonów komórkowych lub innych urządzeń przenośnych. 5G ma zapewnić również tzw. Fixed Wireless Access – stacjonarny dostęp do internetu o szybkości transmisji porównywalnej z szybkimi łączami kablowymi.

Zwiększenie norm dotyczących promieniowania
Według Aleksandra Piskorza z portalu Interia Mobtech obecne regulacje dotyczące promieniowania dla sieci komórkowych w Polsce są jednymi z najbardziej restrykcyjnych w Europie, ponieważ zostały oparte na założeniach, które były ustalane przed szeroką dostępnością telefonów komórkowych. Aby wprowadzić sieć 5G w Polsce, zwiększono więc dawkę dozwolonego promieniowania z 0,1 W/m² na 10 W/m². Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że jest to zgodne z obecnym stanem wiedzy naukowej. Finalnie ekspozycja człowieka na promieniowanie elektromagnetyczne ma znacząco spaść – dzięki bardziej efektywnemu wykorzystaniu mocy stacji bazowych ma się polepszyć zasięg sieci komórkowych jak i zmniejszyć moc nadawania urządzenia (telefonu) potrzebna do połączenia.

Do tematu wrócimy.

Imię autora interwencji zostało zmienione/ * Wikipedia / Creative Commons

źródło: Red., materiały nadesłane

01-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)