REKLAMA
REKLAMA

Pożegnanie śp. ks. prał. Bronisława Żołnierczyka (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. We wtorek, 27 października 2020 r., w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku-Posadzie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Bronisława Żołnierczyka. Żałobnej Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej Stanisław Jamrozek, a towarzyszyli mu miejscowi duszpasterze, księża wychowankowie i przyjaciele zmarłego kapłana.

W homilii pogrzebowej ks. prał. Marian Bocho ukazał życiorys śp. ks. Żołnierczyka. Wspomniał go, jako duszpasterza, naukowca, wychowawcę wielu pokoleń kleryków, działacza społecznego i charytatywnego. – Ksiądz prałat dostrzegał biednych i zagubionych, jak Dobry Pasterz. To spotkania z ludźmi zagubionymi, rozmowy, modlitwa z nimi i za nich, organizowane rekolekcje, spotkania, podawanie dłoni upadłym, budzenie i przywracanie nadziei w sercach. Tak wielkie poświęcenie ludziom ubogim. Bo służąc im, miał świadomość, że służy samemu Chrystusowi – powiedział kaznodzieja. Prosił także wszystkich o modlitwę za śp. ks. Bronisława, aby mógł jak najszybciej cieszyć się radością spotkania z Panem Bogiem twarzą w twarz.

Słowa pożegnania na koniec obrzędów pogrzebowych w świątyni skierowali: bp Stanisław Jamrozek, ks. Tomasz Zarzycki, Emil Jurkiewicz, przedstawiciel Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta z Rzeszowa, oraz miejscowy proboszcz ks. Piotr Buk. Następnie ciało śp. ks. Bronisława Żołnierczyka spoczęło w grobowców kapłańskim na cmentarzu przy ul. Lipińskiego w Sanoku na Posadzie.


Ks. prał. Bronisław Żołnierczyk ur. 21 marca 1940 r. w Sanoku. Po studiach teologicznych w przemyskim seminarium, 21 czerwca 1964 r. w Katedrze w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie i został skierowany na dalsze studia teologiczne na KUL w Lublinie. W okresie studiów pomagał w parafii Tarnowska Wola. Po powrocie do diecezji dwa lata był wikariuszem parafii Sieniawa. W roku 1970 r. rozpoczął pracę dydaktyczno-wychowawczą w przemyskim Seminarium, gdzie w latach 1970-1976 był prefektem, a następnie ojcem duchownym (1976-1985). Jednocześnie pełnił funkcję referenta diecezjalnego ds. powołań. Od roku 1986 pełnił funkcję dyrektora diecezjalnej komisji charytatywnej.

Podejmował szereg inicjatyw na terenie Przemyśla i całej diecezji. M.in. prowadził Duszpasterstwo Osób Niewidomych, zainicjował Ruch Wiara-Światło „Muminki” na całym Podkarpaciu i w sąsiadujących województwach, który przy współpracy z osobami świeckimi i rodzicami opiekował się dziećmi i młodzieżą psychicznie niepełnosprawną i ich rodzicami, założył ośrodek rehabilitacyjno-wychowawczy dla tych dzieci na Bakończycach, zainicjował opiekę nad dziećmi z domów dziecka i pogotowia opiekuńczego.

W latach 1985-2000 ksiądz Prałat sprawował funkcję Dyrektora „CARITAS” Archidiecezji Przemyskiej. Opieką materialną i duchową obejmował rodziny wielodzietne oraz ludzi z domów spokojnej starości przy ulicy Jasińskiego i Basztowej oraz pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej na Lipowicy oraz wspierał Braci Albertynów w Przemyślu w ich pracy opiekuńczo-charytatywnej nad ludźmi psychicznie chorymi. W okresie stanu wojennego i kryzysu gospodarczego, doposażył w nowoczesny sprzęt, lekarstwa i żywność oraz w środki czystości szpitale w Przemyślu i Szpital Psychiatryczny w Żurawicy.

Ściśle współdziałał i współpracował z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków, Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem i innymi.

Z inicjatywy śp. ks. Bronisława powstały pierwsze Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Będąc głęboko przejęty bezdomnością i troską o bliźniego, w roku 1989 założył schronisko dla mężczyzn oraz Dom Matki i Dziecka w Przemyślu. Z ramienia Episkopatu Polski i Zarządu Głównego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta we Wrocławiu ks. Bronisław Żołnierczyk w 2001 roku został mianowany asystentem kościelnym dla wszystkich Kół Towarzystwa w Polsce.

Od 1987 roku należał do Przemyskiej Kapituły Metropolitalnej, a przez wiele lat w Sądzie Metropolitalnym równolegle do innych zajęć pełnił funkcję sędziego. W roku 2006 otrzymał tytułu Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla.

źródło: Archidiecezja Przemyska

28-10-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook