POLSKA. W niedzielę 27 grudnia pierwsze osoby w Polsce są szczepione na COVID-19. O 8:31 w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie podano pierwszą szczepionkę.
Foto: Adam Guz KPRM
Pierwszą osobą, która została zaszczepiona jest Naczelna Pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie, Alicja Jakubowska. – Dla mnie też to jest historia. Jeżeli chcemy wrócić do normalności, a chcemy, to trzeba się zaszczepić. Nie bolało, to zaszczyt dla mnie – mówiła pielęgniarka.
Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał łącznie 75 fiolek szczepionek, co pozwala zaszczepić 375 osób.
Szczepienia na Podkarpaciu
W województwie podkarpackim Szpital MSWiA w Rzeszowie będzie placówką, w której zaszczepione zostaną pierwsze osoby z grupy “0”, w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.
Szczepienie ma się rozpocząć o godzinie 13:00. Ta godzina jest uzależniona jednak od dostawy szczepionki do Rzeszowa.
Szczepienie zostanie przeprowadzone w budynku „G” szpitala MSWiA.
Kto należy do priorytetowej grupy „zero”?
W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków. Są wśród nich: – pracownicy szpitali węzłowych, – pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, – pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, – pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, – pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych. Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).
Źródło: red., gov.pl, KPRM / Facebook
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz