Rozpoczęto szczepienia przeciw COVID-19 na Podkarpaciu
RZESZÓW / PODKARPACIE. Tuż po godzinie 13:00 w rzeszowskim szpitalu MSWiA wykonano pierwsze szczepienia na koronawirusa w województwie podkarpackim.
Foto: PUW w Rzeszowie
W województwie podkarpackim Szpital MSWiA w Rzeszowie jest placówką, w której zaszczepione zostały pierwsze osoby z grupy “zero”, w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Szczepienie rozpoczęło się tuż po godzinie 13:00. Przeprowadzono je w budynku „G” szpitala.
Jako pierwsza szczepionkę otrzymała lek. med. Jolanta Kluz-Zawadzka, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii. – To niezwykle ważny moment dla nas wszystkich i olbrzymi krok w walce z pandemią. Powszechne szczepienia to szansa na przerwanie transmisji wirusa, najlepsza ochrona, jaką możemy zapewnić sobie i osobom z naszego otoczenia – podkreśliła Jolanta Kluz-Zawadzka.
W szpitalu MSWiA w Rzeszowie szczepionkę przyjęło także dziewięć innych osób – przedstawiciele różnych zawodów: lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni.
Pierwsza partia szczepionek przeciw COVID-19 – prawie 10 tysięcy dawek – dotarła do Polski drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Preparat rozdysponowano do 72 szpitali węzłowych w całym kraju, w którym prowadzone będą teraz szczepienia osób najbardziej narażonych na zakażenie. Na Podkarpacie trafiło 525 dawek szczepionki do 5 szpitali: w Rzeszowie, Łańcucie, Sanoku, Przemyślu i Dębicy.
W przypadku szczepionek Pfizer, które są aktualnie dostępne w Polsce, pełną odporność uzyskuje się po przyjęciu dwóch dawek. Ci, którzy przyjęli właśnie pierwszą, kolejną otrzymają za 21 dni. Szczepienie poprzedzone jest wywiadem lekarskim. Wszyscy, którzy przyjmą szczepionkę przeciw COVID-19, otrzymują zaświadczenie. Każda osoba, która poddała się szczepieniu, przez kwadrans tuż po przyjęciu dawki zostaje pod obserwacją w punkcie szczepień.
Personel medyczny i niemedyczny będzie szczepiony przeciw COVID-19 w tak zwanych szpitalach węzłowych. W Polsce jest w sumie 509 tego rodzaju jednostek. Szpitale węzłowe zaszczepią swój personel, ale także personel innych jednostek, m.in. szpitali, przychodni i aptek. Jak już wcześniej informowaliśmy, szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu medycznego w województwie podkarpackim zostaną wykonane w 29 szpitalach węzłowych.
Kto należy do priorytetowej grupy „zero”?
W Polsce w pierwszej kolejności zaszczepione będą osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem z racji swoich zawodowych obowiązków.
Są wśród nich: – pracownicy szpitali węzłowych, – pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, – pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, – pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, – pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Ważne! Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).
Źródło: red., Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie, gov.pl
Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz