REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Czy przedszkola zostaną otwarte? Treść maila do rodziców

SANOK / PODKARPACIE. Rząd zapowiedział możliwość wznowienia działalności żłobków i przedszkoli od 6 maja. Ostateczna decyzja co do otwarcia placówek ma należeć do samorządów. Czy w Sanoku opieka zostanie uruchomiona? Dzisiaj rano jedna z placówek przesłała do rodziców pytanie o to, czy zamierzają wysłać do przedszkola swoje dziecko.

Początkowo działalność placówek oświatowych została wstrzymana do 25 marca. Później szkoły, przedszkola i żłobki decyzją rządu wyłączone były do Świąt Wielkanocnych. Kolejne decyzje przedłużały rozbrat ze szkołą najpierw do do 26 kwietnia, a ostatnio poinformowano, że dzieci w wieku szkolnym nie wrócą do zajęć przynajmniej do 24 maja. Podano jednak do wiadomości, że będzie możliwość zapewnienia opieki nad dzieckiem do 3 lat w żłobku lub przedszkolu od 6 maja.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom niektórych rodziców, (…) ale także organów prowadzących, samorządów, została podjęta decyzja, że od 6 maja mogą być otwarte żłobki, przedszkola. Ma to charakter fakultatywny. Dlatego, że samorząd, znając sytuację epidemiologiczną na swoim terenie, może podjąć decyzję, czy żłobki, przedszkola zostaną otwarte. My dajemy im tę możliwość – powiedziała na antenie Polskiego Radia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez TVP Info.

Jak udało nam się dowiedzieć, procedura jest taka, że organ prowadzący zgłasza chęć uruchomienia placówki, po czym sanepid podejmuje decyzję, czy są warunki i możliwości do jej uruchomienia.

Do naszej redakcji zgłosili się rodzice żywo zainteresowani tematem wznowienia działalności placówek w Sanoku. Przesłano nam również informację z treścią maila, który dziś rano trafił na skrzynki rodziców dzieci z przedszkola nr 3 w Sanoku.

Treść maila do rodziców przedszkolaków z przedszkola nr 3 w Sanoku

„W celu uruchomienia placówki Dyrektor przedszkola prosi o zwrotną informację czy Państwo wyślecie swoje dziecko do przedszkola w okresie zagrożenia czynnikami ryzyka COVID-19 u dziecka i rodziców i czy weźmiecie odpowiedzialność za podjętą decyzję. Prosimy o pilny zwrotny e-mail na adres…”

Tomasz Matuszewski. Foto: archiwum, UM Sanok

Dzisiaj w Urzędzie Miasta Sanoka miało odbyć się spotkanie spotkanie władz z dyrektorami placówek.

„W związku z opublikowanym dnia 29 kwietnia rozporządzeniem umożliwiającym otwarcie przedszkoli, żłobków i innych form opieki przedszkolnej, Burmistrz Miasta Sanoka informuje, że w dniu dzisiejszym dyrektorzy wyżej wymienionych jednostek zostali poproszeni o kontakt z rodzicami, w celu określenia liczby dzieci, które skorzystają z opieki w przedszkolach i żłobkach.

W poniedziałek, 4 maja zaplanowano spotkanie z dyrektorami placówek, podczas którego zostaną omówione wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego ws. zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom i kadrze podczas sprawowanej opieki. Na podstawie zebranych informacji, zostaną podjęte wiążące decyzje dotyczące terminu otwarcia przedszkoli i żłobków. Nadrzędnym priorytetem dla organu prowadzącego jest zapewnienie zarówno dzieciom jak i kadrze sprawującej opiekę bezpiecznych warunków. O ewentualnym terminie otwarcia placówek poinformujemy Państwa w osobnym komunikacie” – czytamy w komunikacie UM w Sanoku.

Do Urzędu Miasta w Sanoku przesłaliśmy pytania o to, co ustalono podczas spotkania i czy przedszkola, żłobki zostaną otwarte 6 maja.

Jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość w żłobkach i przedszkolach? Zastanawiają się dyrektorzy, nauczyciele i rodzice. Zdjęcie poglądowe

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ponownie wydłużony

Rząd zapowiedział również przedłużenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego. To rozwiązanie jest skierowane do tych rodziców, którzy nie będą mogli posłać dziecka do żłobka czy przedszkola, z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Zgodnie z projektowanym rozporządzeniem prawo do pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego przysługiwać będzie na okres nie dłuższy niż do dnia 24 maja 2020 roku.

SZCZEGÓŁY:
Wytyczne GIS, MZ i MEN w związku z otwarciem przedszkoli

źródło: Red., materiały nadesłane, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

foto nagłówek: grafika poglądowa

06-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)