REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Inkubator zagrożony? Starostwo nie przedłużyło użyczenia

Regionalna Izba Gospodarcza w Sanoku jest twórcą i zarządzającym Inkubatorem Przedsiębiorczości Rękodzielnictwa i Rzemiosł Artystycznych w Sanoku. Obecnie do tzw. inkubatora należy 13 przedsiębiorców. Wynajmują oni obiekty od Starostwa Powiatowego znajdujące się przy ulicy Korczaka. Współpraca trwa ponad 20 lat. 20 kwietnia zapadła decyzja, że umowa z RIG nie będzie przedłużona. A najemcy mają opuścić lokale 29 kwietnia.

– Kilka razy próbowaliśmy to załatwić, prosząc o przedłużenie umowy, czy choćby ustosunkowanie się do naszych zapytań. Nasze pisma pozostawały bez odpowiedzi. Poprzedni pan starosta nie traktował nas poważne. Po zmianie władz byliśmy  na rozmowach w starostwie i wydawało się, że uda się coś załatwić. Wypadły jednak sprawy ze szpitalem, później bankiem, teraz koronawirusem i temat został odciągnięty w czasie – relacjonuje Bogusław Kmieć, prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej w Sanoku. 

Do 20 kwietnia obiekty były na tzw. użyczeniu. Zarząd był świadomy kończącej się umowy. Jednak nie było przesłanek, które wskazywałyby zakończenie współpracy. O to Zarząd RIG ma największe pretensje.

– Praktycznie z dnia na dzień kazano się nam spakować. Choć władze doskonale wiedziały, że interesowała nas dalsza współpraca. Nie wykluczaliśmy odkupienia budynków. Firmy, znajdujące się w inkubatorze mają podpisane długoterminowe umowy. Nie mamy możliwości tak z dnia na dzień się wyprowadzić. Argumentowaliśmy to w odpowiedzi na pismo z 20 kwietnia – zaznacza prezes RIG.

Celem głównym działalności inkubatora jest promowanie przedsiębiorczości, kreowanie i stwarzanie warunków do powstawania nowych małych i średnich firm produkcyjnych i usługowych, oraz poszerzanie działalności produkcyjnej i usługowej firm już istniejących. W czasie kryzysu związanego z pandemią to szczególnie ważne, aby jak najwięcej przedsiębiorców utrzymało swoją działalność. 

– Budynki, które przejęliśmy przed laty były w opłakanym stanie. Przypomnę, że pierwotnie niektóre obiekty to  stajnie wybudowane za czasów austriackich. Ponieśliśmy koszty, aby je wyremontować i przystosować pod usługi jakie są świadczone. Chcemy do tego podejść po ludzku – podkreśla Bogusław Kmieć. 

W inkubatorze zrzeszone są firmy m.in. z branż: blacharstwo samochodowe, geometria samochodowa, szyby samochodowe i klimatyzacja, produkcja mebli kuchennych, produkcja metalowa czy produkcja tworzyw sztucznych

Zapytanie w sprawie Regionalnej Izby Gospodarczej wystosowaliśmy do Starostwa Powiatowego 29 kwietnia. Czekamy na odpowiedź. 

red. / mp

06-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)