REKLAMA
REKLAMA

SANOK: Przedszkola i żłobki otwarte od 11 maja

SANOK / PODKARPACIE. Urząd Miasta Sanoka po konsultacjach z dyrektorami placówek, sanepidem oraz przede wszystkim z rodzicami, zdecydował o otwarciu przedszkoli i żłobków od poniedziałku 11 maja.

29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie II etapu powrotu no nowej normalności w perspektywie trwającej pandemii koronawirusa. Od 4 maja czynne są między innymi galerie handlowe, hotele czy gabinety rehabilitacyjne. Z kolei od 6 maja rządzący dali możliwość wznowienia działalności żłobków i przedszkoli. Nie była to jednak decyzja obligatoryjna, a otwarcie furtki, danie możliwości.

Sanocki magistrat podał, że w ostatnich dniach trwały konsultacje władz miasta z dyrektorami poszczególnych placówek, sanepidem i rodzicami. Zbierano dane, które pozwoliły określić poziom zapotrzebowania na opiekę nad dziećmi wśród sanockich rodzin. Na podstawie wszystkich zebranych wiadomości Urząd Miasta w Sanoku podjął decyzję o wznowieniu działalności placówek.

Po przeprowadzonej analizie zebranych danych dotyczących liczby dzieci, które miałyby skorzystać z opieki przedszkoli i żłobków w Sanoku, samorząd miasta zadecydował o otwarciu tych placówek zgodnie z wytycznymi ministerstwa zdrowia, głównego inspektora sanitarnego i ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej od 11 maja br., przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa zarówno dzieciom, opiekunom jak i pracownikom – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Sanoku.

zdjęcia poglądowe (2)

Zaprezentowano statystykę, z której wynika, że na 1250 dzieci uczęszczających na co dzień do samorządowych żłóbków i przedszkoli w Sanoku, do powrotu do placówki 11 maja gotowych jest 140 maluchów. To nieco ponad 11% całości. Zamiast 52 oddziałów, funkcjonować będzie 17.

Kryteria

W procesie kwalifikacji dzieci do przedszkola w wyjątkowym okresie od 11 do 24 maja zastosowano następujące kryteria:

1. W pierwszej kolejności opieką objęte zostaną dzieci rodziców pracujących, z których co najmniej jeden rodzic zatrudniony jest:

– w systemie ochrony zdrowia,

– służbach mundurowych,

– w handlu i przedsiębiorstwach, realizujących zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

2. W drugiej kolejności w ramach posiadanych wolnych miejsc, opieką objęte zostaną dzieci pozostałych rodziców pracujących, którzy wyrazili wolę powrotu dziecka do placówki.


11 maja 140 dzieci wyruszy zatem ponownie do żłobka lub przedszkola. Na jakich zasadach? Co się zmieni? O tym można poczytać w zbiorze procedur, wytycznych i zasad bezpieczeństwa opublikowanych przez sanockie przedszkola.

Dla przykładu (Samorządowe Przedszkole Publiczne nr 1 w Sanoku):

HIGIENA, CZYSZCZENIE, DEZYNFEKCJA

PROCEDURY ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA

ZASADY PRZYPROWADZANIA I ODBIORU DZIECI

OŚWIADCZENIE RODZICÓW


Wysłuchaj opinii radnych miejskich na ten temat:

Temat trudny – zdania podzielone. Ciekawe opinie radnych

Wcześniej temat ewentualnego otwarcia placówek w Sanoku, po decyzjach rządowych, sygnalizowaliśmy tutaj:

SANOK: Czy przedszkola zostaną otwarte? Treść maila do rodziców

źródło: Red., Urząd Miasta Sanoka – oficjalna strona, Przedszkole nr 1 – strona internetowa

08-05-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)