REKLAMA
REKLAMA

SZPITAL SANOK: Może zabraknąć pieniędzy na pensje. „Poważna sytuacja”

SANOK / PODKARPACIE. Kolejne niepokojące wieści napływają do mieszkańców powiatu sanockiego, ale i całego regonu w związku z trudną sytuacją finansową sanockiego szpitala. Od jakiegoś czasu nie są płacone świadczenia ZUS za pracowników lecznicy. Teraz doszło do tego zagrożenie wypłaty poborów już na koniec lutego!

Potwierdzam – odpowiada na nasze pytanie o zagrożenie wypłaty pensji dla pracowników szpitala już na koniec lutego tego roku Andrzej Chrobak, Członek Zarządu Powiatu Sanockiego i dodaje: – Sytuacja szpitala jest poważna. Jest pokłosiem różnych okoliczności, które niekoniecznie są związane z bieżącą pracą szpitala. Musimy się zmierzyć z tym problemem i znaleźć optymalne rozwiązanie.

Informacje dotyczące możliwych kłopotów z wypłatą poborów na koniec lutego dotarły do naszej redakcji między innymi po wczorajszych posiedzeniach komisji rady powiatu, na których opiniowano uchwałę budżetową.

Szpital pikuje, a jego sytuacja finansowa może zaważyć na budżecie powiatu w 2020 roku. Przedstawiony nam plan finansowy nie przewiduje rezerwy na wsparcie szpitala. Od kilku miesięcy nie są płacone ZUSy, a teraz dochodzi do tego zagrożenie dla wypłaty pensji – relacjonuje w skrócie przebieg dyskusji o sytuacji szpitala podczas posiedzenia Komisji Transportu, Gospodarki Nieruchomościami, Rolnictwa i Ochrony Środowiska radny powiatowy Tomasz Gankiewicz. – W mojej opinii problem jest głównie systemowy, odgórny. Zamiast ratować szpitale, ogromne pieniądze wydaje się na drugorzędne potrzeby. Brakuje sensownych rozwiązań. Drobne błędy popełnili też włodarze szpitala czy powiatu, jak choćby wtedy, gdy decydowano się na wyłączenie ze struktur szpitala dobrze wycenianej i opłacanej działalności Pogotowia Ratunkowego.

archiwum Esanok.pl

Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której szpital przestaje wypłacać pensje – mówi radny powiatowy i były starosta sanocki Sebastian Niżnik. – Nie od miesiąca, dwóch czy trzech, ale od co najmniej czterech lat próbowaliśmy rozmawiać z władzami powiatu o problemach szpitala, gdyż widzieliśmy tendencję, która się wytwarza i która nie wróży nic dobrego. Problemy się nawarstwiały. Teraz mamy sytuację kryzysową. Tymczasem w projekcie budżetu na 2020 rok nie przewiduje się żadnego wsparcia dla szpitala. Obracamy się do szpitala plecami. Potrzebne są konkretne i przemyślane reformy pozwalające na normalne funkcjonowanie, a nie apelowanie o zbiórki publiczne, które narażają szpital i powiat na śmieszność. Mamy wiele świetnych oddziałów, pracują tam cenieni fachowcy. Renoma tych oddziałów była budowana przez wiele lat. Nie można tego zrujnować.

Sposobem na rozwiązanie kryzysu finansowego w szpitalu, z którym notabene musi sobie radzić wiele powiatowych lecznic w całym kraju, ma być wzięcie dużego kredytu z poręczeniem miasta. Pisaliśmy o tym szczegółowo tutaj: SANOK: Szpital chce wziąć kredyt. Zabezpieczeniem dworzec multimodalny? Pomysł zakłada również propozycję przejęcia przez powiat miejskich przychodni: SANOK: Czy szpital przejmie miejskie przychodnie?

Nasza propozycja nie została odrzucona. Mocno liczymy na przychylność Gminy Miasta Sanoka i udzielenie wsparcia w tym zakresie – mówi Andrzej Chrobak.

Gdyby to się jednak nie udało, powiat przygotowuje się do realizacji innego scenariusza. Po wizycie w ministerstwie zdrowia ustalono, że należy dążyć do połączenia trzech bieszczadzkich szpitali: sanockiego, leskiego i ustrzyckiego. Samorządowcy wierzą, że swoistą „premią” za tego typu działanie nastawione na uratowanie trzech zadłużonych lecznic, mogłoby być wsparcie finansowe udzielone czy to przez resort, czy też przez marszałka województwa. Odbyły się spotkania w tej sprawie. Materiał video opublikowała wczoraj TVP 3 Rzeszów. Wskazano w nim, że zadłużenie szpitala w Sanoku wynosi obecnie 36 mln zł, Ustrzyk Dolnych 21 mln zł, a Leska szacowany jest na 16 mln zł.

Równolegle władze powiatu zajmują się kwestią konkursu na dyrektora szpitala. Aktualnie obowiązki szefa placówki pełni Henryk Przybycień. 27 grudnia 2019 Rada Powiatu Sanockiego przyjęła uchwałę o powołaniu komisji konkursowej. Z informacji, do których udało nam się dotrzeć wynika, że ogłoszenie konkursu może nastąpić w najbliższych dniach. Dzisiaj, między innymi tym tematem, miał się zająć zarząd powiatu.

Do tematu wrócimy.

archiwum Esanok.pl

foto: archiwum Esanok.pl, Starostwo Powiatowe w Sanoku

15-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)