REKLAMA
REKLAMA

Wspierają służby w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) wspierają Straż Graniczną, służby medyczne oraz objęli opieką weteranów Armii Krajowej. Są w gotowości do działania na lotnisku Rzeszów – Jasionka, a już od poniedziałku będą wykonywać zadania na rzecz Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego. W przyszłym tygodniu Dowództwo WOT rozwija zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie.

Od soboty żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na trzech punktach kontrolnych granicy województwa podkarpackiego. W tym też dniu zostali skierowani do portu lotniczego Rzeszów – Jasionka w celu udzielenia wsparcia służbom lotniczym. Obecnie przebywają w gotowości na znak – sygnał. Na terenie całego Podkarpacia żołnierze objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport) oraz działań profilaktycznych.

W poniedziałek, terytorialsi będą wykonywać zadania na rzecz urzędu marszałkowskiego województwa podkarpackiego. Działania wspierające będą prowadzone w trzech lokalizacjach urzędu przy al. Cieplińskiego, ul. Towarnickiego i Lubelskiej. Do ich zadań będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury pracownikom urzędu i ich interesantom.

Zdjęcie poglądowe / DWOT

Zdjęcie poglądowe / DWOT

Od środy, 18 marca Dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Zbudowany on będzie z żołnierzy OT – psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie 3-zmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.

Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Od 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowość do podjęcia działań.

kpt. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

16-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)