REKLAMA
REKLAMA

Wspierają służby w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej (3.PBOT) wspierają Straż Graniczną, służby medyczne oraz objęli opieką weteranów Armii Krajowej. Są w gotowości do działania na lotnisku Rzeszów – Jasionka, a już od poniedziałku będą wykonywać zadania na rzecz Urzędu Marszałkowskiego województwa podkarpackiego. W przyszłym tygodniu Dowództwo WOT rozwija zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie.

Od soboty żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na trzech punktach kontrolnych granicy województwa podkarpackiego. W tym też dniu zostali skierowani do portu lotniczego Rzeszów – Jasionka w celu udzielenia wsparcia służbom lotniczym. Obecnie przebywają w gotowości na znak – sygnał. Na terenie całego Podkarpacia żołnierze objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport) oraz działań profilaktycznych.

W poniedziałek, terytorialsi będą wykonywać zadania na rzecz urzędu marszałkowskiego województwa podkarpackiego. Działania wspierające będą prowadzone w trzech lokalizacjach urzędu przy al. Cieplińskiego, ul. Towarnickiego i Lubelskiej. Do ich zadań będzie należało wykonywanie pomiaru temperatury pracownikom urzędu i ich interesantom.

Zdjęcie poglądowe / DWOT

Zdjęcie poglądowe / DWOT

Od środy, 18 marca Dowództwo WOT planuje zorganizować zdalny punkt pomocy psychologicznej dla osób przebywających w kwarantannie. Zbudowany on będzie z żołnierzy OT – psychologów z jednostek wojskowych WOT. Pomoc psychologiczna będzie udzielana poprzez bezpłatną infolinię telefoniczną oraz w formie czatu, całodobowo, w rytmie 3-zmianowym. Zespół będzie działał w Zegrzu, w przyszłości możliwe jest uruchomienie central regionalnych.

Żołnierze WOT będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Od 12 marca Wojska Obrony Terytorialnej zmieniły model funkcjonowania, przechodząc z modelu szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji jest obecnie w stanie 12 godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6 godzinną gotowość do podjęcia działań.

kpt. Witold SURA
rzecznik prasowy
3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

16-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)