REKLAMA
REKLAMA

Zakaz wychodzenia z domu. Tylko najpilniejsze sprawy! (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. – Mamy już około 800 zachorowań i 9 zgonów. To wszystko bardzo nas boli, bardzo niepokoi i dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczają efekt kolejnych zakażeń – powiedział szef rządu na konferencji prasowej w KPRM.

Mniejszy przyrost zakażeń niż się spodziewaliśmy nie może nas usypiać. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje i musimy wdrożyć kolejne ograniczenia – mówił podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki

Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków, robimy to po to, aby jak najlepiej przygotować się na zbliżającą się zwiększoną falę zachorowań i ją ograniczyć, wypłaszczyć. Jest to możliwe, ale zalecenia ekspertów są takie, aby wdrożyć kolejne restrykcje w tym zakresie – kontynuował.

Wdrażamy ograniczenia w przemieszczaniu się. Przed nami bardzo trudna faza. Będą to ograniczenia, które będą dotyczyć każdego z nas. Wszystkie sprawy poza najbardziej niezbędnymi, wyjściem do sklepu, wyjście do apteki, wyprowadzeniem psa na spacer, odłóżmy na później. Ta sytuacja wymaga od nas ogromnej dyscypliny i spięcia się, wszyscy razem, wszyscy Polacy. Dzięki temu jesteśmy w stanie jeszcze bardziej wyhamować ten przyrost zachorowań – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wszystkie modele, obserwacja krajów, które są wokół nas, pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może doprowadzić tylko do przesunięcia tej fali zachorowań. Jeśli nie ograniczymy kontaktów do maksimum, to nie ograniczymy liczby chorych i nie uratujemy ludzkich żyć – powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Facebook

Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzonych dziś ograniczeń:

Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Zależy nam na tym, aby Polacy mieli dostęp do komunikacji. Musimy jednak zadbać o to, by autobusy nie były przepełnione.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba, że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Ograniczenia wchodzą w życie dzisiaj. Będą obowiązywać do 11 kwietnia.

Co istotne nic nie zmienia się w perspektywie ograniczeń wdrożonych 13 marca. Obowiązują one w takim samym zakresie.

Konferencja w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów


źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Facebook

grafika poglądowa

źródło: Red., Kancelaria Prezesa Rady Ministrów / Facebook, Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

24-03-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)