REKLAMA
REKLAMA

Zasobność lasów jedna z najwyższych w Polsce

W rozpoczynającym się roku nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie planują pozyskać i sprzedać 2 miliony 49 tys. metrów sześciennych drewna. To efekt ciągłego wzrostu zasobów leśnych Podkarpacia.

Zdecydowana większość surowca, ponad 1,7 mln. metrów sześciennych, trafi do sprzedaży dla firm w trybie przetargowym, zaś dla nabywców indywidualnych w sprzedaży detalicznej znajdzie się 255 tys. metrów sześciennych drewna. Zaplanowano też, że tysiąc metrów sześciennych trafi na coroczną submisję drewna cennego. Z kolei niecałe 90 tys. metrów to tzw. pula techniczna, która w trakcie roku będzie zadysponowana do sprzedaży na portalu aukcyjnym.

 

Zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się obecnie na ponad 122 mln m sześc.; to o 26 mln m sześc. więcej niż 20 lat temu, a w 1978 roku szacowano je na niecałe 77 mln m sześc. Zatem w ciągu 41 lat przybyło ponad 45 mln m. sześć. na pniu.

Zasobność podkarpackich lasów osiągnęła 307 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 272 m sześc. na jeden hektar.

Natomiast średni wiek drzewostanu w regionie wynosi 75 lat, jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i 15 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów łącznie z lasami innych własności.

Duża i wciąż rosnąca jest też ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej. To konsekwencja starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich nawet ponad 8 proc. ogólnej masy drzewostanów.

– Użytkowanie lasu utrzymujemy na poziomie 65-70% rocznego przyrostu masy, co pozwala na ciągłe pomnażanie zasobów drzewnych, tworząc jednocześnie bardzo istotny rynek pracy i pozwalając zachować właściwy stan zdrowotny i zróżnicowanie drzewostanów – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Ocenia się, że każdy jeden tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince i zrywce drewna, a także kilkanaście do ponad stu miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem.

Obecnie trzecia część podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 60-70 lat temu na gruntach porolnych. Przebudowa ich składu gatunkowego potrwa jeszcze całe dziesięciolecia, a tam gdzie rosną sosny, świerki czy olchy, wprowadzane są jodły, buki i jawory, czyli gatunki właściwe dla gór i pogórza.

tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

08-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Tymczasowe wyłączenie komentarzy w związku z ciszą wyborczą