REKLAMA
REKLAMA

Zasobność lasów jedna z najwyższych w Polsce

W rozpoczynającym się roku nadleśnictwa z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie planują pozyskać i sprzedać 2 miliony 49 tys. metrów sześciennych drewna. To efekt ciągłego wzrostu zasobów leśnych Podkarpacia.

Zdecydowana większość surowca, ponad 1,7 mln. metrów sześciennych, trafi do sprzedaży dla firm w trybie przetargowym, zaś dla nabywców indywidualnych w sprzedaży detalicznej znajdzie się 255 tys. metrów sześciennych drewna. Zaplanowano też, że tysiąc metrów sześciennych trafi na coroczną submisję drewna cennego. Z kolei niecałe 90 tys. metrów to tzw. pula techniczna, która w trakcie roku będzie zadysponowana do sprzedaży na portalu aukcyjnym.

 

Zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się obecnie na ponad 122 mln m sześc.; to o 26 mln m sześc. więcej niż 20 lat temu, a w 1978 roku szacowano je na niecałe 77 mln m sześc. Zatem w ciągu 41 lat przybyło ponad 45 mln m. sześć. na pniu.

Zasobność podkarpackich lasów osiągnęła 307 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 272 m sześc. na jeden hektar.

Natomiast średni wiek drzewostanu w regionie wynosi 75 lat, jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce i 15 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów łącznie z lasami innych własności.

Duża i wciąż rosnąca jest też ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej. To konsekwencja starzenia się lasu. Drewno martwe stanowi w niektórych nadleśnictwach podkarpackich nawet ponad 8 proc. ogólnej masy drzewostanów.

– Użytkowanie lasu utrzymujemy na poziomie 65-70% rocznego przyrostu masy, co pozwala na ciągłe pomnażanie zasobów drzewnych, tworząc jednocześnie bardzo istotny rynek pracy i pozwalając zachować właściwy stan zdrowotny i zróżnicowanie drzewostanów – mówi Grażyna Zagrobelna, dyrektor RDLP w Krośnie.

Ocenia się, że każdy jeden tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince i zrywce drewna, a także kilkanaście do ponad stu miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem.

Obecnie trzecia część podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 60-70 lat temu na gruntach porolnych. Przebudowa ich składu gatunkowego potrwa jeszcze całe dziesięciolecia, a tam gdzie rosną sosny, świerki czy olchy, wprowadzane są jodły, buki i jawory, czyli gatunki właściwe dla gór i pogórza.

tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

08-01-2020

Udostępnij ten artykuł znajomym:Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

Pokaż więcej komentarzy (0)