REKLAMA
REKLAMA

Kredyt konsolidacyjny – na co zwrócić uwagę?

Wielu kredytobiorców posiadających kilka różnych zobowiązań po pewnym czasie zaczyna dostrzegać, że stanowią one znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Często trudno jest też zapamiętać wszystkie terminy płatności, co niebezpiecznie zwiększa ryzyko powstania nieterminowych zadłużeń na koncie, a tym samym przyczynia się do powstania negatywnej historii kredytowej. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny. To wygodna opcja, jednak pod pewnymi warunkami. Co warto wiedzieć na jego temat? Czy konsolidacja kredytu zawsze się opłaca? O czym warto wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Kredyt konsolidacyjny można wziąć w różnych okolicznościach: zarówno wtedy, gdy kredytobiorca ma kłopot z wysokością raty, jak i wówczas gdy chce tylko uporządkować terminy wykonania przelewu. Samodzielnie trudno jest sprawdzić wszystkie propozycje różnych banków – pomocne okazują się porównywarki i portale branżowe, takie jak Czerwona Skarbonka.

Kredyt konsolidacyjny – jak z niego korzystać?

Pod nazwą kredytu konsolidacyjnego ukrywa się kredyt zaciągany na poczet spłaty innych zobowiązań finansowych. Przed podpisaniem umowy przedstawiasz bankowi raty, które chcesz połączyć w jedną – na tej podstawie następuje ich konsolidacja. Zadłużenia u wierzycieli spłacane są jednorazowo, a następnie daną kwotę bank rozkłada na raty zgodnie z nowym harmonogramem. Okres kredytowania zwykle zostaje wydłużony, ale w zamian zyskujesz jedną, bardziej przystępną ratę, co sprawia, że miesięcznie wydajesz mniej i nie musisz pamiętać o kilku terminarzach.

Najpopularniejszą formą jest kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Jeśli decydujesz się na kredyt konsolidacyjny hipoteczny, możesz uzyskać niższe oprocentowanie, jednak pod warunkiem, że zabezpieczeniem kredytu konsolidacyjnego będzie twoja nieruchomość.

Konsolidacja kredytu w praktyce – ile zobowiązań można połączyć?

Wiele osób zastanawia się, ile zobowiązań mogą zgromadzić kredyty konsolidacyjne. Nie ma żadnych odgórnych przepisów, które regulowałyby tę sytuację. Wszystko zależy od oferty banku i indywidualnej sytuacji osoby zainteresowanej kredytem konsolidacyjnym. Przeważnie jest możliwe objęcie wszystkich świadczeń, choć klient może wyodrębnić jedynie część. Połączyć można kredyty gotówkowe, hipoteczne, kredyt ratalny, zadłużenie w ramach karty kredytowej, limity w kontach, kredyt samochodowy. Rzadziej w ramach kredytu konsolidacyjnego można spłacić chwilówki, ale w niektórych instytucjach finansowych i to jest możliwe.

Czy jest możliwe, aby kredyt konsolidacyjny przewyższał wartością sumę do spłaty? Tak, pod warunkiem, że dany bank wysoko oceni zdolność kredytową. Wówczas na konto klienta trafia dodatkowa kwota.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego – jak z niego korzystać?

Jeśli interesuje cię najtańszy kredyt konsolidacyjny, przed podpisaniem umowy kredytu przeanalizuj dostępne opcje. Samodzielnie może być trudno sprawdzić wszystkie dostępne na rynku oferty, dlatego godną polecenia praktyką jest sprawdzenie propozycji banków w rankingach i kalkulatorach. Wystarczy, że wprowadzisz podstawowe dane, by uzyskać informacje takie jak: rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), całkowity koszt kredytu, miesięczna rata kredytu konsolidacyjnego i okres spłaty kredytu.

Okres spłaty i oprocentowanie

Zanim złożysz wniosek o kredyt konsolidacyjny, zastanów się, jakie warunki będą dla ciebie korzystne – mitem jest bowiem stwierdzenie, że konsolidacja kredytów zawsze zapewnia lepsze warunki i spektakularne oszczędności. Owszem, zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego może obniżyć wysokość miesięcznego zobowiązania, jednak często oznacza to dłuższy okres spłaty, a tym samym podwyższenie ogólnych kosztów.

W przypadku kredytu konsolidacyjnego, podobnie jak przy każdym innym kredycie, sprawdź RRSO. Niska stopa procentowa oznacza tani kredyt konsolidacyjny. Z kolei niższa rata miesięczna jest możliwa przy wydłużeniu okresu spłaty – zastanów się, czy faktycznie taka opcja będzie dla ciebie opłacalna. Jeśli nie masz kłopotu z wysokością raty, a tym samym nie przewidujesz trudności w kwestii spłaty raty kredytu konsolidacyjnego, nie wydłużaj terminu niepotrzebnie.

Dodatkowa gotówka i inne bonusy

Przy okazji oferowania kredytów i pożyczek, banki kuszą dodatkowymi propozycjami. Nie inaczej jest przy produkcie, jakim jest konsolidacja kredytu gotówkowego. Czy warto skorzystać z opcji dodatkowej gotówki lub innych produktów finansowych oferowanych w ramach zdolności kredytowej klienta? Taki bonus można przeznaczyć na dowolny cel, dzięki czemu jeden kredyt konsolidacyjny zaspokoi kilka potrzeb. Nie zawsze jednak warto! W kontekście ogólnej oferty kredytów konsolidacyjnych i szczegółów takich jak całkowita kwota kredytu, oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych i całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego, taki pozorny prezent może się nie opłacać.

Pomocny może okazać się natomiast kredyt konsolidacyjny online – dostępny bez wychodzenia z domu.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

11-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook