REKLAMA
REKLAMA

2 stopień zagrożenia lawinowego w Bieszczadach

Umiarkowane zagrożenie lawinowe występuje na stromych stokach zawietrznych gdzie wiejący wiatr przetransportował śnieg z ostatnich opadów i zmagazynował go w postaci tzw. desek śnieżnych.

Depozyty śniegu odłożone są przede wszystkim za przełamianiami terenu tuż poniżej grzbietu oraz w formacjach wklęsłych /lejach, jarach/. Pokrywa śnieżna zbudowana jest z kilku warstw śniegu przewianego poprzedzielana warstwami lodoszreni, wyraźny brak spójności widać na głębokości ok. 20 cm poniżej powierzchni śniegu (CT 11), gdzie świeżo nawiany śnieg jest słabo związany ze starą warstwą.

foto: BdPN / 23.12.2021

Kluczowym problemem lawinowym są niestabilne depozyty śniegu świeżego naniesionego przez wiatr na stokach północnych i północno-wschodnich.

W paśmie połonin występuje zmienna, nierównomierna pokrywa śnieżna kształtująca się przedziale 80-90 cm, w miejscach nawianych punktowo powyżej 200 cm. Lokalnie stabilizowana przez nieprzykrytą wysoką roślinność.

Jutrzejszy dzień pogodny aczkolwiek z temperaturą oscylującą w okolicach – 11° C i wiatrem z kierunku wschodniego o sile do 40 km/h. Szlaki turystyczne zawiane, nieprzetarte.

foto: MSW

źródło: GOPR Bieszczady

26-12-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij