REKLAMA
REKLAMA

Akordeonowe święto w sanockiej szkole muzycznej! Na początek orkiestra „Arti Sentemo”

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 21-23 października w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku odbędzie się kolejna XXI edycja MIĘDZYNARODOWYCH SPOTKAŃ AKORDEONOWYCH „SANOK 2021”. Podczas koncertu inauguracyjnego zagra Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” z Radzynia Podlaskiego.

Patronem medialnym jest portal Esanok.pl

XXI MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA AKORDEONOWE „SANOK 2021”

Program:

21.10 – godz. 19:00 – Koncert inauguracyjny – znakomita Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” z Radzynia Podlaskiego.
22.10 – godz. 19:00 – zaprezentuje się świetny duet akordeonowy Grzegorz Palus – Alena Budzinakova oraz Bartosz Głowacki.
23.10 godz. 17:00 – Koncert Laureatów – wystąpią najlepsi soliści i zespoły, laureaci nagrodzeni przez Jury.

Wszystkie Koncerty w Sali Koncertowej PSM I i II st. w Sanoku.

Wstęp wolny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SPOTKANIA AKORDEONOWE. Bartosz Głowacki i duoAccosphere (ZDJĘCIA)

ARTI SENTEMO
KAMERALNA ORKIESTRA AKORDEONOWA
z Radzynia Podlaskiego /Polska/

Skład orkiestry Arti Sentemo tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu mgr Zbigniewa Czuryło. Uczniowie Szkoły Muzycznej II stopnia oraz studenci Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku, Katowicach. Młodzi muzycy wchodzący w skład orkiestry to laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej, stypendyści Premiera RP, Prezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Młoda Polska”

Skład orkiestry:
Zbigniew Czuryło – dyrektor artystyczny, dyrygent, nauczyciel akordeonu w szkole muzycznej I i II stopnia (od 1991r. dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim )
Akordeon 1.: Adam Dudek, Jakub Stefaniak
Akordeon 2.: Karol Zbaracki, Stanisław Krupa, Szymon Lipiński
Akordeon 3.: Jakub Mackiewicz, Jakub Palinowski
Akordeon 4.: Anna Szczęsna, Marcel Semeniuk
Akordeon 5.: Mateusz Golonka
Flet: Justyna Czuryło
Instrumenty perkusyjne: Julia Drożdż

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti-Sentemo z Radzynia Podlaskiego (Polska, woj. lubelskie ) swoją działalność rozpoczęła w 2013 r. Koncertuje w kraju i za granicą /Niemcy, Włochy, Słowacja/. Bierze udział w licznych festiwalach , konkursach i koncertach.

Do osiągnięć orkiestry należą:
– II nagroda na XVIII Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych „SANOK 2014” pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polski
– II nagroda na XIV Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym Muzyki Rozrywkowej i Popularnej w Giżycku /2014r./

Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych, m.in.:
– XIII i XIV Międzynarodowy Festiwal Zespołów Kameralnych i Warsztatach Polsko-Niemieckich w Koszalinie /2013/14r. /
– XXII Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy „Italia – Dolomity 2017”
– Międzynarodowy Festiwal Muzyki „Lato w Zakopanem 2015r./2018r
– XXIII Festiwal Tempus Paschale – Lublin /2017r./2019r
– koncerty inaugurujące Ogólnopolskie Spotkania z Satyrą i Karykaturą w Ustroniu Morskim /2016-18/

Koncerty orkiestry, m. in.:

– Filharmonia Lubelska im. H. Wieniawskiego w Lublinie – koncert „Wdzięczni za Niepodległość” organizowany przez Lubelskie Kuratorium Oświaty/2018r/

– koncert na dziedzińcu pałacowym Pałacu Potockich podczas wizyty Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Radzyniu Podlaskim /2016r./

– koncert w Pałacu Staszica – siedzibie PAN w Warszawie na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych uświetniając wystawę „Znani nieznani. Polacy Światu”/2018/

– na zaproszenie Jego Ekscelencji Biskupa Siedleckiego Kazimierza Gurdy, wzięła udział w uroczystym koncercie z okazji Jubileuszu 200-lecia Diecezji Siedleckiej i 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę, który miał miejsce na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim podczas Konferencji Episkopatu Polski /2018r./

– wspólne koncerty z włoską orkiestrą „G.Rossini” na lubelszczyźnie /2018r/

– koncert w Teatrze Królewskim w Warszawskich Łazienkach podczas Gali Narodowego Instytutu Wolności /2018/

– koncert kolęd w Pałacu Prezydenckim w Warszawie podczas ubierania świątecznej choinki z Pierwszą Damą./2018/

– realizacja projektu Czesława Mozila „Grajkowie przyszłości” zdobyła nagrodę Fryderyki 2019

– koncert orkiestry na deskach Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze

– koncert na zaproszenie MSZ w Domu Polonii w Warszawie z okazji nadania Karty Polaka obywatelom z różnych krajów

– półfinaliści programu „Mam Talent” /2019/

– koncert inaugurujący Miedzynarodową Wiosnę Akordeonową Sanok 2020

– koncert z okazji I Spotkania Twórców Kultury Diecezji Siedleckiej

Pandemia spowodowała, że orkiestra nie zrealizowała zaproszenia na festiwale do Włoch do Treviso i Belluno oraz nie uświetniła swoją obecnością koncertu w Bernie, na Zamku w Raperswill w Szwajcarii, gdzie została zaproszona przez ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej na obchody Jubileuszu 150-lecia Muzeum Polskiego. Po ośmiomiesięcznej przerwie wznowiła swoją działalność, realizuje koncerty m.in. „Z batutą i humorem” koncert w altanie koncertowej przy Pałacu w Żabikowie, przyjęła zaproszenia na koncerty w Ustroniu Morskim, Chojnicach, Węgrowie, Janowie Podlaskim, Sanoku.

Na koncertach orkiestra Arti Sentemo promuje miasto Radzyń Podlaski, gminę Radzyń Podlaski i powiat radzyński. Swój dorobek uwieczniła w 2015r. na płycie CD i DVD. Koncert promocyjny płyty CD zdobył Top Regionu 2015 w plebiscycie Katolickiego Radia Podlasie jako wydarzenie kulturalne roku 2015.

W pierwszym tygodniu stycznia, od 8 lat organizuje Noworoczne Gale Akordeonowe w Radzyniu Podlaskim, które skupiają ponad tysięczną publiczność.

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti-Sentemo została założona przez dyrygenta i dyrektora artystycznego Zbigniewa Czuryłę. Jej rozwój i działalność wspiera Stowarzyszenie Melodia-Art., które działa przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Zaletą orkiestry akordeonowej jest to, że ciągle się rozwija i poszerza swój repertuar o arcydzieła muzyki klasycznej i rozrywkowej. Koncerty orkiestry cieszą się bardzo dużą popularnością. Swoją grą i repertuarem trafiają do licznego grona odbiorców. Urok osobisty i opanowanie kameralnej sztuki wykonawczej powoduje, że na koncertach panuje wyjątkowa atmosfera, a każdy jest inny i niepowtarzalny.

Aktualne informacje o działalności orkiestry zamieszczone są w internecie i na Facebooku, na profilu Kameralnej Orkiestry Akordeonowej – Arti Sentemo.

***
ZBIGNIEW CZURYŁO (ur. w Radzyniu Podlaskim ) – od 1991 roku dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. Pedagog, akordeonista. Pomysłodawca i założyciel Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo. Absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie akordeonu prof. B. Dowlasza i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wydział Wychowanie Muzyczne oraz studia podyplomowe z Zarządzania Placówkami Oświatowymi i Kulturalnymi na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Animator kultury, organizator koncertów, konkursów, festiwali muzycznych i warsztatów metodycznych. Krajowy konsultant Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Uczniowie i absolwenci klasy akordeonu należą do grona laureatów konkursów międzynarodowych, ogólnopolskich, regionalnych zarówno w zakresie gry solowej, jak i muzyki kameralnej. Za działalność artystyczno-pedagogiczną otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. w 2009 roku Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej i artystycznej, a w 2019 roku odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremiera Piotra Glińskiego.

źródło: materiały nadesłane / Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej w Sanoku

21-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)