REKLAMA
REKLAMA

Chodniki potrzebne od zaraz. „Oby nie doszło do tragedii”!

PORAŻ, NIEBIESZCZANY / PODKARPACIE. Niebezpieczne zdarzenie, do którego doszło na początku tego roku w Niebieszczeniach – potrącenie 4-letniego dziecka – po raz kolejny pokazało, jak ważne dla bezpieczeństwa pieszych, jest poruszanie się chodnikami. Tych, na odcinku gdzie doszło do potrącenia, zabrakło. 

Droga w Niebieszczanach, to fragment większego ciągu komunikacyjnego, często wybieranego przez kierowców przemieszczających się na trasie Sanok – Zagórz, przez Sanoczek, Prusiek, Niebieszczany, Poraż. Niestety spora część tej trasy pozbawiona jest chodników, a jezdnia jest wąska z nieutwardzonym poboczem. 

Marian Czubek. Foto: archiwum redakcji.

– Borykamy się z tym problemem od lat. On wraca jak bumerang. Oby to nie skończyło się jakąś tragedią. Są duże potrzeby budowy chodników w wielu miejscowościach. Trzeba jednak, w pierwszej kolejności patrzeć na natężenie ruchu. W jaki sposób dana droga jest wykorzystywana przez kierowców i pieszych – podkreśla Marian Czubek, sołtys Niebieszczan, w przeszłości radny powiatowy.

– Nie startowałem w wyborach, widząc co się dzieje. Zamiast pracy na rzez ludzi, na szczebel samorządu zaczęła wkradać się polityka. Bolało mnie to, gdy moje poprawki do budżetu uważano za słuszne, ale odrzucano je podczas głosowań. Jeżeli ktoś musi mieć pod dom autostradę, to nie znaczy, że jest ona tam potrzeba. Potrzeby budowy, choćby chodników, powinny być realizowane w zależności od użytkowania drogi, natężenia ruchu samochodowego i pieszego – dodaje zdecydowanie.

W ciągu ostatnich kilku lat, w ramach funduszy popowodziowych oraz ze środku transgranicznych udało się wykonać kilkaset merów chodników. Pozostały jednak dwa newralgiczne odcinki. Pierwszy o długości około 300 m od kościoła do miejscowego sklepu (w kierunku Prusieka). Drugi długości około 350 m, od przystanku za szkołą do starego ośrodka zdrowia (w kierunku Poraża)

– Została podjęta uchwała o przekazaniu dotacji celowej dla Powiatu Sanockiego, w wysokości 70 tysięcy złotych, na realizację projektów chodników, do dwóch newralgicznych odcinków drogi – podaje Marian Czubek.

Stanisław Chęć. Foto: Starostwo Powiatowe w Sanoku.

Środki na projekt wpisane do budżetu

– W ramach uchwalonego budżetu na rok 2021, Rada Powiatu Sanockiego zabezpieczyła środki finansowe na opracowanie dokumentacji projektowo kosztorysowej budowy chodników w miejscowości Niebieszczany – informuje  Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Przy okazji zapytaliśmy o inne plany inwestycyjne, związane z  budową chodników przy drogach powiatowych.

– Będą projektowane odcinki chodników w ramach środków przeznaczonych na opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy drogi powiatowej Besko – Mymoń oraz Mrzygłód Tyrawa Wołoska w m. Tyrawa Solna. Planowany jest również remont chodników w m. Nowy Łupków realizowany przy udziale Gminy Komańcza oraz PZD w Sanoku. Opracowana zostanie dokumentacja przebudowy chodników w ciągu dróg na terenie miasta tj. ul. Stróżowska i II Pułku Strzelców Podhalańskich. Dokładny zakres robót oraz długość odcinków zostaną wypracowane w II kwartale br. w porozumieniu z Powiatowym Zarządem Dróg, przedstawicielami gmin partycypujących w kosztach tych przedsięwzięć przy uwzględnieniu możliwości finansowych samorządów, sołtysami oraz radnymi i zostaną przedstawione do akceptacji Zarządu Powiatu, tak aby możliwie najlepiej uwzględnić potrzeby lokalnej społeczności w zakresie poprawy bezpieczeństwa użytkowników naszych dróg. Kolejnym krokiem będzie ogłoszenie postępowania przetargowego na wybór wykonawców dokumentacji – wylicza Stanisław Chęć.

Według informacji przekazanych ze starostwa, w ramach środków budżetowych mają powstać chodniki w miejscowości Kostarowce, w ramach trwającej przebudowy drogi Czerteż – Strachocina oraz Srogów Dolny. Ponadto: – Oczekujemy rozstrzygnięcia naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, do którego Powiat Sanocki złożył zadania polegające na przebudowie dróg wraz z wykonaniem nowych chodników w miejscowościach Załuż, Jaćmierz oraz w Sanoku ul. Chrobrego – dodaje starosta.

W miarę możliwości finansowych mają zostać podjęte kolejne inicjatywy związane z projektowaniem i budową odcinków chodników w miejscowościach Prusiek, Srogów Górny, Sanoczek, Strachocina. Wolę współfinansowania zadań wyrazili włodarze gminy Sanok. 

Grafika poglądowa

24-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)