REKLAMA
REKLAMA

Czym kierować się przy wyborze projektu domu? Architekci podpowiadają

Każdy z nas ma własną wizję tego, jak powinien wyglądać jego wymarzony dom. Decyzja o budowie i wybór projektu, według którego ma on powstać, to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdej rodziny, która się na takie przedsięwzięcie zdecyduje. Jest ono dziś o tyle łatwiejsze, że z projektami domów możemy zapoznać się szczegółowo w sieci. Strona internetowa Pracowni ARCHON+ zawiera rozległą galerię projektów domów różnych kategorii wraz z ich opisami i fachowymi podpowiedziami, jakie czynniki należy brać pod uwagę, wybierając gotowy projekt. Dzięki zamieszczonym na stronie wizualizacjom i animacjom możemy skonkretyzować nasze oczekiwania i przekonać się, na ile są one możliwe do realizacji na posiadanej przez nas działce.

Analiza warunków zabudowy i walorów działki

Rozstrzygające w wyborze projektu będą już same warunki zabudowy obowiązujące na naszej działce i określone w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub w Warunkach Zabudowy. To zasady obowiązujące każdego Inwestora, określają nie tylko takie parametry jak dopuszczalna liczba kondygnacji w budynku, kształt dachu, czy kąt nachylenia połaci, ale również mogą okazać dla nas wiążące w zakresie doboru koloru elewacji, czy dachówki. Decydujące znaczenie dla doboru projektu ma także typ działki – jej ukształtowanie i warunki naturalne. By ułatwić Inwestorom wybór, ARCHON+ porządkuje projekty domów według poszczególnych kategorii. Inny projekt wpiszemy bowiem w działkę wąską, inny w położoną na stoku, a jeszcze inny w tę z wejściem od południa. Odrębną kategorię tworzą projekty domów dedykowane działkom bardzo wąskim, do 16 m, które nie należą do rzadkości w miejscach, gdzie gęstość zabudowy jest wysoka. W przypadku tych działek obowiązują nieco inne zasady, pod względem zachowania minimalnych odległości od granicy. Właściwe dopasowanie projektu do warunków lokalizacyjnych pozwoli w optymalny sposób wykorzystać naturalny potencjał działki, pomieszczenia będą odpowiednio doświetlone, co umożliwi dobrze gospodarować energią budynku.

Ani duży, ani mały, lecz dom o odpowiedniej wielkości

Decyzja co do tego, jak duży dom chcemy wybudować jest kluczowa, gdy wybieramy projekt. Pierwszorzędne znaczenie ma wielkość domu względem działki, na której ma on powstać oraz liczba domowników. Zauważmy przy tym, że wielkość powierzchni użytkowej niekoniecznie musi iść w parze z wygodą, podobnie jak ilość kondygnacji. Dom zbyt duży może się okazać niefunkcjonalny dla pary, a zbyt małe pokoje rozczarują nasze dzieci. Chcąc dobrze oszacować, jaki metraż będzie dla nas optymalny, warto podejść do sprawy analitycznie i każdemu z mieszkańców przydzielić orientacyjną powierzchnię, a następnie ją zsumować. Jeśli dodamy do tej sumy metraż pomieszczeń użytkowanych wspólnie, a więc kuchni, pokoju dziennego, łazienki, pomieszczeń gospodarczych i komunikacyjnych, uzyskamy wynik, który pozwoli nam ustalić, jakiej powierzchni istotnie potrzebujemy. Wówczas rozważymy, czy możemy pozwolić sobie na to, by rozszerzyć domowy metraż o pomieszczenia dodatkowe, czyli na przykład drugą łazienkę, gabinet lub pokój gościnny. Równie istotna dla wygody użytkowania domu jest odpowiednia lokalizacja poszczególnych pomieszczeń względem siebie. Powierzchnia użytkowa projektów domów, które znajdziemy na stronie ARCHON+, zaczyna się od 50 metrów kwadratowych, a kończy na propozycjach dużych rezydencji powyżej 200m². Każdy znajdzie tam dom dla siebie, bo oferta Pracowni to zarówno domy proste konstrukcyjnie i tanie w budowie, jak i projekty domów o rozłożystych, złożonych bryłach z wielospadowymi dachami i rozbudowanymi układami funkcjonalnymi, wymagające większych nakładów finansowych.

Projekt typowy, ale dobrze dopasowany do różnych potrzeb

To naturalne, że od początku myślimy też o stylistyce domu – jedni widzą się w małym, tradycyjnym dworku, inni chcą mieszkać w prostej, nowoczesnej bryle parterowej, są wreszcie zwolennicy reprezentacyjnych rezydencji z płaskim dachem. Wszystkie te oraz inne projekty mają wiele wariantów. W dokonaniu wyboru naszym sprzymierzeńcem będą jednak nie tylko upodobania estetyczne, ale też myślenie perspektywiczne, w czym pomogą doradcy ARCHON+, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązania dla naszej rodziny będą rozwojowe, lub co się najczęściej sprawdza u innych Inwestorów. Zarówno dla osób starszych, jak i rodzin z małymi dziećmi, funkcjonalne są domy parterowe, które niwelują konieczność przemieszczania się po schodach. Wielu Inwestorów ceni też stylistykę modernistyczną i proste parterowe bryły uważa za idealne. Nie zawsze jednak dysponujemy działką na tyle rozległą, by wpisać w nią dom parterowy o satysfakcjonującej powierzchni użytkowej. Szkoda wówczas rezygnować z dodatkowej kondygnacji piętra, czy poddasza, które wraz z dorastaniem dzieci stanie się dla nich bezcennym azylem. Jeśli z kolei zdarzy się tak, że oczaruje nas projekt domu, w którym jednak chcielibyśmy mieć dodatkowy pokój na parterze, a może większy garaż, czy też ze względu na wymogi MPZP/WZ potrzebujemy projektu o innym układzie dachu, warto dokładnie przejrzeć projekty pokrewne. ARCHON+ tworzy całe rodziny projektów, które grupują kilka, a nawet kilkanaście podobnych wariantów danego projektu. Pamiętajmy również, że w każdym gotowym projekcie Pracowni można na etapie adaptacji wprowadzić standardowe zmiany, by w efekcie maksymalnie dostosować go do naszych potrzeb i mieszkać w wymarzonym domu komfortowo, pięknie i szczęśliwie.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

21-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: