Dyskopatia szyjna – jak spać, żeby nie bolało?
Bóle kręgosłupa to coraz częstsze doznania ludzi na całym świecie. Siedzący tryb pracy, dźwiganie zbyt dużych ciężarów, jak również źle dobrany materac – wszystko to sprawia, że kręgosłup nie dostaje należytego odpoczynku. Początkowy ból jest ignorowany, co sprawia, że pojawiają się trudne do wyleczenia schorzenia, takie jak dyskopatia szyjna. Czas snu jest wtedy szczególnie ważny. Jak spać, aby sobie nie szkodzić?
Dyskopatia szyjna – czym jest?
Schorzenie to jest tak naprawdę tylko początkiem gorszych problemów, a mianowicie choroby zwyrodnieniowej. Dyskopatia powodowana jest uwypukleniem krążka międzykręgowego. Warto ją leczyć jak najszybciej, gdyż jej konsekwencje często są nieuleczalne.
Krążek międzykręgowy składa się w 90% z wody, a dyskopatia zaczyna się właśnie od jego odwadniania i utraty sprężystości. Im dłużej choroba postępuje, tym bardziej kręgi będą się ścierać i tym bardziej nerwy będą uciskane. Niestety, wraz z uszkodzeniami, ból pojawia się początkowo tylko przy zmianach pozycji, ale później już przy prawie każdej czynności – nawet tej najprostszej.
Jak pomóc w leczeniu dyskopatii?
Leczenie dyskopatii nie obędzie się bez farmakoterapii, jak i rehabilitacji, jednak nie ma sensu myślenie, że to wystarczy. Jeśli nie zmienią się przyzwyczajenia chorego, nie zmieni się też jego stan. Warto zadbać o pozycję kręgosłupa w pracy, co może skutkować nawet potrzebą zmiany pozycji, stanowiska a nawet rodzaju wykonywanej pracy.
Kluczem jednak jest to, jak i na czym śpimy. Pewne pozycje są lepsze i bardziej zalecane przy dyskopatii szyjnej. Materac, jak i poduszka, na jakiej śpi chory, też ma spore znaczenie.
Niestety, przez wiele lat krążył pogląd o tym, że najlepszą metodą na dyskopatię jest spanie na twardej powierzchni – najlepiej podłodze. Nawet dziś jeszcze można spotkać echa tych myśli. Warto jednak wiedzieć, że ten sposób tylko pogłębiał problem, zamiast go niwelować.
Twarde podłoże może być dobre i przydatne w leczeniu problemów kręgosłupa, jednak tylko wtedy, gdy jest jednocześnie elastyczne i zapewnia utrzymanie prawidłowych krzywizn ciała. Świetnym przykładem takiego podłoża będzie materac Hilding Makarena, który jest materacem sprężynowym stworzonym w technologii Multipocket, co sprawia, że każda ze sprężynek działa osobno, zapewniając idealną pozycję dla kręgosłupa. Dodatkowo został w nim zastosowany wkład lateksowy, który ogranicza rozwój jakichkolwiek bakterii, aby sen był jeszcze zdrowszy.
Jak spać przy dyskopatii?
Oprócz tego, że ważny jest dobry materac, kluczem do wspomagania leczenia dyskopatii jest odpowiednia pozycja podczas snu. Jest kilka zasad, o których warto wiedzieć w tym temacie.
Bardzo ważne jest, aby nie spać na zbyt wysokiej bądź niskiej poduszce, gdyż skończy się to pogorszeniem stanu kręgosłupa. Odpowiednią wysokość będzie charakteryzował kąt prosty pomiędzy podbródkiem a klatką piersiową. Za tą zasadą idzie też zakaz wkładania rąk pod głowę przy leżeniu – chwilowo może to być przyjemne, ale jeśli tak zaśniemy, może mieć to negatywne konsekwencje.
Kolejną ważną radą jest ta, która mówi o niezrywaniu się z łóżka przed odpowiednim rozciągnięciem się. Mięśnie i kręgi są zastałe po całej nocy snu, więc trzeba uważać, aby nie sprawić sobie bólu.
Jak widać, dyskopatia to złożony problem, który trzeba rozwiązać z wielu stron. Odpowiedni materac może początkowo wydawać się niewygodny, jednak z czasem pomoże, szczególnie jeśli dobierzemy go z zaufanej firmy, takiej jak Hilding Anders, która istnieje na rynku od 1939 roku, a na arenie międzynarodowej działa już od 1976 roku. Dodatkowo firma Hilding na wiele swoich produktów udziela aż 15 lat gwarancji! Dzięki temu mamy pewność, że dokonujemy dobrego i długoterminowego zakupu.
Materace takie jak Hilding Makarena są przyjazne również dla partnerów osób chorych, gdyż dostosowują się z osobna do każdej z leżących osób. Dobrym wyborem są materace 160×200, które mają odpowiednią szerokość dla 2 osób i powinny zapewnić komfortowy sen każdej osoby z pary, nawet w przypadku bólu kręgosłupa jednego z nich.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane