REKLAMA
REKLAMA

Grabowiańskie Święto Fajki. Działo się! (VIDEO)

Grabowiańskie Święto Fajki. Działo się! (VIDEO)

GRABÓWKA / PODKARPACIE. Po raz piętnasty (z roczną przerwą w 2020 r) Stowarzyszenie na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka z Prezesem Jackiem Adamskim na czele było organizatorem Międzyregionalnego Festiwalu Folklorystycznego Grabowiańskie Święto Fajki.

W niedzielę 25 lipca na miejscowym stadionie ULKSu Grabowianka czekało na uczestników wiele atrakcji. Na scenie zaprezentowała się kapele ludowe tj. „Młoda Przepióreczka z Dydni” i „Kapela Pogórzanie z Dynowa”, a także zespoły muzyki popularnej Kamil Kevin Suski a gwiazdą wieczoru był zespół Dobryje Grajki z Białegostoku, który porwał bardzo licznie zgromadzoną widownie do wspólnej zabawy.

Imprezie, jak co roku, towarzyszył konkurs wolnego palenia fajki oraz wystawa fajek firmy “Bróg” z Przemyśla.

Patronat honorowy nad imprezą objął Poseł na Sejm RP Piotr Uruski – dziękując wszystkim którzy przyczynili się do organizacji Święta, jako jednego z wiodących imprez kulturalnych nie tylko w powiecie brzozowskim ale także w powiatach ościennych.

W tym roku rywalizowało siedmiu uczestników. W ich gronie znaleźli się zarówno debiutanci, jak i fajczarscy mistrzowie. Najlepszym okazał się Grzegorz Cybuch z Trepczy. Jest to już jego szóste zwycięstwo i dwukrotnie był jeszcze na podium. Drugie miejsce w konkursie palenia fajki zajął Michał Osiecki z Jankowiec, zaś trzecie Stanisław Kuliga z Trepczy. O poważnym podejściu do konkursu niech świadczy fakt, że udział w nim wzięli fajczarze z Włoch (Bolonia) czy Norwegii.

Inspiracją do zorganizowania cyklicznego Święta Fajki było wydarzenie z 1863 r., które chluby raczej Grabówce nie przyniosło. W miejscowej karczmie, Łukasz Hryceńko zabił cybuchem metrowej fajki Antoniego Mazura. – W 2005 roku realizowaliśmy Program Odnowy Wsi Grabówka, wtedy to na warsztatach ówczesny sołtys Bogusław Miksiewicz poddał myśl o zorganizowaniu imprezy, dzięki której Grabówka zaistniałaby na mapie gminy Dydnia, czy też powiatu brzozowskiego. Kto by pomyślał, że na nasze Święto Fajki czekają mieszkańcy nie tylko województwa Podkarpackiego, a spotykamy coraz więcej obcokrajowców. Święta Fajki, wydarzenie dziś już jednoznacznie kojarzonego z Grabówką. Co roku pokazujemy, że palenie fajki może łączyć ludzi, a nie dzielić. Zainteresowanie świętem jest duże. Są tutaj osoby spoza naszej gminy, powiatu. Jest to okres wakacyjny, z tego co wiem, to niektórzy nawet w tym terminie biorą urlopy. Przyjeżdżają do nas ze Śląska, Szczecina a w tym roku nawet z Włoch czy Norwegii, aby odpocząć, miło i przyjemnie spędzić niedzielne popołudnie, uczestnicząc w Święcie Fajki. Chcemy pokazać, że wspólna zabawa w ramach kultywowania międzyregionalnej tradycji, to nie tylko sposób na przyjemne spędzanie czasu, ale również możliwość pogłębienia wiedzy. Akurat w tym przypadku na temat sztuki palenia fajki, sposobów jej produkcji i w ogóle roli, jaką odgrywała i odgrywa w życiu społeczeństw reprezentujących różne regiony, czy nawet kraje – powiedział Jacek Adamski – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka.

Dyplomy oraz nagrody w postaci pamiątkowych fajek wręczył uczestnikom Poseł na Sejm RP Pan Piotr Uruski, który obiją patronat honorowy nad Świętem Fajki, dziękując zarazem wszystkim którzy przyczynili się do organizacji Święta, które wyrasta na wiodącą imprezę kulturalną nie tylko w powiecie brzozowskim ale także w powiatach ościennych, oraz Jacek Adamski – Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy i Rozwoju Wsi Grabówka.

materiały nadesłane

28-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)