REKLAMA
REKLAMA

INTERWENCJA: Szkodliwe produkty w sklepiku szkolnym! Wyniki kontroli sanepidu

POWIAT SANOCKI / PODKARPACIE. Do naszej redakcji zgłosił się rodzic, którego syn przyniósł do domu zakupiony w sklepiku szkolnym produkt, który okazał się szkodliwy dla zdrowia dziecka. Sklepik znajduje się w jednej ze szkół podstawowych (dane w posiadaniu redakcji) znajdujących się na terenie powiatu sanockiego. Sprawa została zgłoszona do sanepidu.

Mateusz Pniewski

– Daję synowi drobne pieniądze na zakupy w sklepiku szkolnym. Było dla mnie oczywiste, że nie będą tam sprzedawane niezdrowe dla dzieci i młodzieży produkty. Okazało się, że jest inaczej. Sprawa została zgłoszona do sanockiego sanepidu. Czy w ogóle ktoś kontroluje takie podmioty? – podkreśla nasz Czytelnik, prosząc o interwencję w tej sprawie.

W części szkół podstawowych na terenie naszego powiatu funkcjonują sklepiki szkolne, w części postawione są automaty z przekąskami i napojami.

Do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sanoku wystosowaliśmy zapytanie dotyczące tej konkretnej sytuacji, jak również działań podejmowanych przez sanepid, związanych z kontrolowaniem podobnych punktów w szkołach.

W sklepiku: słodycze, napoje, chipsy zawierające zawyżoną zawartość dodanego cukru i substancji słodzących, oraz zawyżoną zawartość soli i tłuszcz

Jak przekazuje nam Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku, kontrola w tym konkretnym przypadku została przeprowadzona zaraz po otrzymaniu zgłoszenia.


ZOBACZ TAKŻE tvPolska.pl :
MARCIN BUSTOWSKI: Trujący GLIFOST Dlaczego żywność z MARKETÓW jest zabójcza ? WAŻNE


Na zdjęciu Marta Żaczek. Foto: archiwum redakcji.

– W wyniku kontroli stwierdzono w obrocie produkty nie spełniające wymogów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach. Były to głównie słodycze, napoje, chipsy zawierające zawyżoną zawartość dodanego cukru i substancji słodzących, oraz zawyżoną zawartość soli i tłuszczu. Wydano decyzję nakazującą wycofanie z obrotu 21 różnego rodzaju produktów z terminem natychmiastowej wykonalności ze względu na ochronę zdrowia dzieci i młodzieży. Wycofane produkty stanowiły znaczną część całego asortymentu sklepiku. W związku z powyższym wobec podmiotu odpowiedzialnego prowadzone jest postępowanie administracyjne –  informuje Marta Żaczek, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku.

Jednocześnie inspektor sanitarna zaznacza, że kontrole takie są planowane i przeprowadzane w nadzorowanych obiektach zgodnie z opracowanym harmonogramem kontroli. Nie ukrywa jednak, że sytuacja epidemiologiczna związana z COVID-19, zamknięciem szkół i wprowadzeniem zdalnego nauczania spowodowała zmianę częstotliwości prowadzenia kontroli w tego typu obiektach.

– Dyrektorzy szkół informowani są na bieżąco o wymaganiach jakie powinny spełniać środki spożywcze przeznaczone do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty zgodnie z ww. Rozporządzeniem – dodaje M. Żaczek.

Sprawdzimy, jak wygląda sytuacja w innych szkołach powiatu sanockiego.

Grafika poglądowa

12-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)