REKLAMA
REKLAMA

MIASTO SANOK. Kolejne podwyżki cen śmieci? W planie 29 złotych od osoby

SANOK / PODKARPACIE. Z 23 na 29 złotych od osoby za miesiąc. Taką podwyżkę opłat za odbiór segregowanych śmieci planują władze Sanoka przedstawiając radnym wniosek w tym zakresie. Wczoraj projekt uchwały procedowany był na komisjach. W czwartek, już podczas sesji, radni zadecydują czy wyższa stawka zacznie obowiązywać.

Wzrost opłat o 20%

W Sanoku szykują się kolejne podwyżki opłat za śmieci. Wnioskiem zaproponowanym przez burmistrza Tomasza Matuszewskiego zajmowali się wczoraj radni miejscy podczas wspólnego posiedzenia Komisji Finansowo-Gospodarczej i Komisji Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego.

Uchwała zakłada podniesienie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi z 23 zł (stawka w 2020 roku) na 29 zł dla jednego mieszkańca za miesiąc. Chodzi tutaj o śmieci zbierane i oddawane w sposób selektywny. Przypomnijmy, że od 1 stycznia ubiegłego roku, każdy mieszkaniec ma obowiązek segregowania odpadów. Jeśli jednak ktoś nie wypełnia tego obowiązku, to musi liczyć się z opłatą w wysokości 58 zł. To wzrost o 12 zł względem stawki z 2020 roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu nastąpił wzrost kosztów niektórych składowych systemu gospodarowania odpadami. Ogólnie szacowany jest na 20%. Dlatego też, konieczna jest zmiana dotychczasowej stawki dla mieszkańców.

Średni miesięczny koszt funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na nieruchomościach zamieszkałych, położonych na terenie Gminy Miasta Sanoka w 2020 r. wynosił 724.000,00 zł, zaś w roku 2021 koszt ten wyniesie miesięcznie ok. 854.000,00 zł , co daje wzrost o 20% – czytamy w dokumencie argumentującym propozycję podniesienia opłat przez miasto.

UZASADNIENIE – KLIKNIJ

PROJEKT UCHWAŁY – KLIKNIJ

Głosowania na komisjach

Tematem zajmowali się radni podczas poniedziałkowego wspólnego posiedzenia dwóch komisji.

W głosowaniu w ramach Komisji Finansowo-Gospodarczej 4 radnych było za przyjęciem projektu uchwały, 3 przeciw, a aż 7 wstrzymało się od głosu.

W posiedzeniu wzięło udział również dwóch członków Komisji Ochrony Środowiska i Porządku Publicznego. Oddano dwa głosy wstrzymujące się.

Stawka rośnie w szybkim tempie

Na krótką analizę proponowanych zmian w opłatach zdecydował się radny Sławomir Miklicz, publikując wnioski w mediach społecznościowych. Zwrócił uwagę na to, że jeśli Rada Miasta Sanoka przyjmie wniosek burmistrza to będzie to już trzecia podwyżka w tej kadencji.

Pierwszej dokonywaliśmy w marcu 2019 roku, drugiej w styczniu 2020 roku i obecna (jeżeli zostanie przyjęta) – styczeń 2021 r. – pisze Sławomir Miklicz.

Radny wskazuje, że stawki w tej kadencji kształtowały się następująco:

Odpady segregowane: 10 zł -> 14 zł -> 23 zł -> 29 zł
Odpady niesegregowane: 16 zł -> 18 zł -> 46 zł -> 58 zł

Wzrost opłaty w tej kadencji dla mieszkańców to 190% – zaznacza radny Miklicz.

Jak sytuacja w innych miastach i gminach?

Sprawdziliśmy jakie stawki za odpady segregowane proponowane są przez włodarzy kilku pobliskich miast i gmin na 2021 rok. W ostatnim czasie sporo mówi się o Gminie Wiejskiej Sanok i Gminie Zagórz w kontekście przyłączenia ich sołectw do granic administracyjnych miasta Sanoka.

GMINA WIEJSKA SANOK
Odpady segregowane: 22 zł
Odpady niesegregowane: 44 zł.

Gmina Sanok nie planowała podwyżki opłat za odpady w 2021 roku, jednak z uwagi na propozycję znacznego wzrostu opłaty za odpady przyjmowanych od naszych mieszkańców w Gminnym Punkcie Zbiórki Odpadów Segregowanych w SPGK, być może będzie ona konieczna. Za usługi świadczone przez GPZOS dla naszych mieszkańców płacimy rekompensatę zgodnie z kalkulacją przedstawianą przez SPGK. Współpraca jest prowadzono już od 2013 roku. Jak co roku, SPGK końcem września 2020 roku przedstawiło Gminie Sanok kalkulację dopłaty za obsługę jej mieszkańców w punkt zbiórki odpadów w wysokości 236 tys. zł za rok. Kwota została zabezpieczona w budżecie. Jednak w ostatnich dniach grudnia Burmistrz Miasta Sanoka przedstawił Gminie Sanok inną kalkulację, jednocześnie stawiając ultimatum – albo opłata za GPZOS w wysokości 1,03 miliona zł za rok 2021, albo rozwiązanie porozumienia, co dla mieszkańców oznacza brak możliwości bezpłatnego oddawania odpadów do punktu w SPGK. Rozmawiamy w tej sprawie, ale przyjęcie warunków pana burmistrza oznacza podwyżkę opłaty za odpady segregowane o 4,00 zł od mieszkańca – przekazuje Paweł Wdowiak, Zastępca Wójta Gminy Sanok oraz Sekretarz Gminy Sanok.

MIASTO I GMINA ZAGÓRZ
Odpady segregowane: 22 zł
Odpady niesegregowane: 44 zł.

BRZOZÓW
Odpady segregowane: 22 zł
Odpady niesegregowane: 44 zł.

KROSNO
Odpady segregowane: 26 zł
Odpady niesegregowane: 104 zł.

JASŁO
Odpady segregowane: 29,17 zł
Odpady niesegregowane: 58,34 zł.

Sesja w najbliższy czwartek

Na najbliższy czwartek zaplanowano obrady sesji Rady Miasta Sanoka. Uchwałą „śmieciową” radni zajmą się w ramach punktu 15. „Rozpatrzenie wniosku Burmistrza Miasta w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki tej opłaty oraz zwolnienia z tej opłaty, z ewentualnym podjęciem uchwały w tej sprawie”.

Grafika poglądowa

26-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)