REKLAMA
REKLAMA

Olej palmowy certyfikowany i niecertyfikowany. Na czym polega różnica

Lubisz słodkości? Jeśli tak to pewnie już nie raz spotkałeś się z olejem palmowym. Zawierają go między innymi margaryny, czekolady, lody czy produkty cukiernicze… Dlaczego?

Olej palmowy zyskał ogromną popularność na świecie ponieważ palma olejowa jest rośliną niezwykle wydajną i potrzeba niewiele gruntu pod jej uprawę w porównaniu z innymi roślinami olejowymi. Gdyby całkowicie odstąpić od produkcji oleju palmowego i zastąpić go innymi olejami… brakłoby gruntów pod owe uprawy!

Innymi słowy, odejście od oleju palmowego wyrządziłoby ogromne szkody dla środowiska naturalnego bowiem wówczas zaszłaby konieczność m.in. wycinki lasów pod uprawy na niewyobrażalną skalę. Dlatego chcąc dbać o środowisko naturalne, organizacje takie jak m.in. WWF zachęcają konsumentów oraz producentów do wykorzystywania wyłącznie certyfikowanego oleju palmowego.

Czym zatem różni się certyfikowany olej palmowy od niecertyfikowanego?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest olej palmowy. To tłuszcz, który pozyskuje się z miąższu owoców palmy oleistej, która występuje na terenach położonych w strefie równikowej.
Owoce tej rośliny są czerwone, niezbyt duże – kształtem przypominają oliwki. Rosną za to w sporych pękach, których waga waha się od 10 do nawet 40 kg.

Miąższ owoców drzewa palmowego jest niezwykle bogaty w olej, który pozyskuje się poprzez tłoczenie pulpy owocowej. Dziś producenci żywności chętnie wykorzystują olej palmowy w swoich produktach. To właśnie dzięki niemu czekoladowo -orzechowe kremy mają idealnie gładką konsystencję, dzięki której tak łatwo rozsmarowują się na pieczywie i nie zawierają grudek.

Olej palmowy ma też neutralny smak i zapach, więc nie wpływa na walory smakowe danego produktu. Jednak zanim olej palmowy trafi do żywności, przechodzi przez szereg testów jakościowych. Duzi producenci żywności mają wieloletnią wprawę w jego przetwarzaniu. A nie jest to wcale takie proste… Proces tłoczenia oleju palmowego powinien być wykonany jak najszybciej po zebraniu owoców. Po dotarciu do fabryk jest poddawany kontroli jakości i przetwarzany w kontrolowanych temperaturach w celu pozyskania neutralnego zapachu, smaku i barwy.

Certyfikowany i niecertyfikowany olej palmowy – na czym polega zasadnicza różnica?

Czytając składy różnych produktów, możemy zaobserwować, że zawarty w nich olej palmowy może być certyfikowany lub niecertyfikowany. Czym się różnią i jaki ta różnica ma wpływ na konsumentów oraz środowisko? Olej palmowy można pozyskiwać w sposób zrównoważony lub nie. Niezrównoważona produkcja zaburza między innymi ekosystem lasów deszczowych i doprowadza do redukcji ich powierzchni, czym może wpływać na wielkość populacji i warunki bytowe dzikich zwierząt. Certyfikowany olej palmowy oznacza, że pochodzi on ze zrównoważonych upraw. Daje nam to gwarancję, że jego pozyskiwanie nie jest szkodliwe dla środowiska.

Obecnie najwyższym międzynarodowym standardem certyfikacji jest Certyfikat RSPO. Certyfikat organizacji Roundtable on Sustainable Palm Oil założonej w 2004 roku. Organizacja ta działa na rzecz zrównoważonej produkcji oleju palmowego na świecie, ma międzynarodowy charakter i daje gwarancję pozyskiwania oleju w sposób etyczny i ekologiczny.

Słodkości zawierające certyfikowany olej palmowy są bezpieczne dla konsumentów i środowiska. Dlatego śmiało możemy konsumować lub dodawać do naszych ulubionych deserów łakocie, które zawierają go w swoim składzie. Jeśli na etykiecie brakuje informacji o certyfikacie, warto poszukać ich na stronach producentów lub konkretnych produktów, którzy często umieszczają tam pełniejsze informacje niż na etykietach gdzie mają bardzo ograniczone miejsce.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

02-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym: