REKLAMA
REKLAMA

OTRZYMALIŚMY: Polityka w szkołach? Trwa walka o głosy mieszkańców

SANOK / PODKARPACIE. Gdy około dwa tygodnie temu na barierce przy szkole w Trepczy zawisł baner sugerujący opowiedzenie się za pozostaniem wsi w strukturach gminy wiejskiej, w pewnych środowiskach podniosło się larum, a sprawa została zgłoszona do kuratorium. Nakazano zdjęcie plakatu. Z kolei w ostatnich dniach, szkołom podstawowym i przedszkolom z Sanoka zlecono rozpropagowanie listu burmistrza dotyczącego między innymi korzyści z poszerzenia miasta, a także linku do ankiety konsultacyjnej. Komunikaty pojawiły się na stronach internetowych placówek oświatowych. Informacje o konsultacjach zostały również (przynajmniej przez niektóre placówki) rozesłane do rodziców poprzez e-dziennik, a nawet za pośrednictwem maili podawanych przez rodziców do kontaktów z przedszkolem. Polityka w szkołach i przedszkolach?

Dwa tygodnie temu kurator oświaty interweniował w sprawie banera wywieszonego na barierce przy budynku szkoły w Trepczy. Treść sugerowała ewentualną możliwość likwidacji placówki po włączeniu wsi do granic administracyjnych Sanoka. Fakt ten wywołał oburzenie w pewnych środowiskach, a o sprawie dowiedział się kurator oświaty.

Anna Hałas. Foto: nadesłane

Tak, to prawda, że przy budynku Szkoły Podstawowej w Trepczy został rozwieszony przez mieszkańców baner, z informacją, że ta szkoła może być zlikwidowana po przyłączeniu Trepczy do Sanoka. Zapis na banerze nie miał znamion haseł politycznych, a raczej odnosił się do słów burmistrza miasta Sanoka, który w swoich wypowiedziach mówił o bogatej ofercie oświatowej w szkołach podstawowych w dzielnicy Wójtostwo, że w tych szkołach są zasoby do przyjęcia dzieci z ościennych miejscowości ewentualnie przyłączonych do Sanoka – mówi nam Anna Hałas, Wójt Gminy Sanok.

Relacjonuje również przebieg interwencji wizytatora kuratorium oświaty.

W sprawie interweniował najpierw wizytator kuratorium oświaty, który poinformował mnie, że wpłynęła skarga z Urzędu Miasta Sanoka. Wizytator nie umiał wskazać podstawy prawnej do usunięcia banera z rzekomo kontrowersyjnym napisem – zaznacza Anna Hałas. – Ostatecznie podjęłam decyzję, aby nie zaszkodzić dyrektorowi szkoły, o przewieszeniu banera na ogrodzenie kompleksu boisk „Orlik”, który znajduje się obok budynków szkoły, ale nie jest w zarządzie dyrektora szkoły.

 

Protest mieszkańców w Trepczy. Zdjęcie poglądowe / film: Gmina Wiejska jest OK (nadesłane)

Tomasz Matuszewski. Foto: UM Sanok

Około dwa tygodnie później dyrektorom miejskich szkół i przedszkoli zlecono rozpropagowanie listu burmistrza Tomasza Matuszewskiego w sprawie poszerzenia Sanoka oraz ankiety konsultacyjnej. Poinformowali nas o tym rodzice dzieci uczęszczających do sanockich placówek oświatowych.

Wiadomości zawierające list argumentujący słuszność wchłonięcia sąsiednich miejscowości, a także ankietę konsultacyjną oraz link do stosownej uchwały Rady Miasta Sanoka zostały opublikowane na stronach internetowych sanockich szkół podstawowych i przedszkoli. Informacje o konsultacjach, przynajmniej w niektórych placówkach, zostały również przesłane przez e-dziennik czy na maile rodziców sanockich przedszkolaków.

Oto jedna z takich wiadomości zamieszczonych na stronie internetowej placówki oświatowej:

Dyrektor Samorządowego Przedszkola Publicznego Nr 1 w Sanoku zgodnie z zaleceniem Burmistrza Miasta Sanoka przekazuje szczegółowe informacje dotyczące organizacji Konsultacji Społecznych w placówce w dniach od 15.02.2021 do 26.02.2021.

Poniżej tego wprowadzenia znajduje się list burmistrza oraz aktywne linki do:

  • Ogłoszenia burmistrza miasta Sanoka o zamiarze przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie zmiany granic administracyjnych Miasta Sanoka;
  • Uchwały Nr XXXVII/294/20 Rady Miasta Sanoka z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie przystąpienia do procedury zmiany granic administracyjnych Miasta Sanoka i przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami;
  • Listu Burmistrza Miasta Sanoka;
  • Ankiety konsultacyjnej.

Screen z maila:

materiały nadesłane

Pytania dotyczące zarówno banera w Trepczy jak i informacji wysyłanych do rodziców uczniów szkół i przedszkoli w Sanoku przesłaliśmy do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie i Urzędu Miasta w Sanoku. Gdy otrzymamy odpowiedzi, opublikujemy je na naszym portalu.

Przypominamy jeszcze raz naszym Czytelnikom, że od 13 dni czekamy na odpowiedzi Urzędu Miasta w Sanoku na pytania dotyczące poszerzenia granic miasta i konsultacji społecznych. Niedługo więcej na ten temat.

grafika poglądowa

17-02-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)