REKLAMA
REKLAMA

Ponad 30 tysięcy żołnierzy służy już w koszarach

Ponad 30 tysięcy żołnierzy służy już w koszarach Wojsk Obrony Terytorialnej, a na Podkarpaciu kolejni stoją u bram, by w najbliższą sobotę zasilić szeregi 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. To ważny krok na drodze osiągania zdolności operacyjnych formacji, dla której na tym etapie budowy, nasycanie personelem jest jednym z najważniejszych zadań.

„WOT jest dzisiaj formacją stanowiącą wspólnotę żołnierzy pełniących terytorialną i zawodową służbę wojskową ukierunkowaną na realizację misji wspierania i obrony lokalnych społeczności. W tym dniu zachęcamy do podejmowania służby w WOT wszystkie osoby, które swoją aktywność zawodową i życie rodzinne chcą uzupełnić o służbą wojskową”  – powiedział gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT w ubiegły piątek w Lipinach podczas ogłoszenia dla opinii publicznej przekroczenie symbolicznej wartości 30 tys. żołnierzy w Wojskach Obrony Terytorialnej. To kolejny, ważny krok na drodze do osiągania zdolności operacyjnych formacji.

A już w najbliższą sobotę na terenie 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy odbędzie się kolejne powołanie do pododdziałów 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. 4 września ochotnicy przekroczą historyczną bramę koszar, na których terenie w czasach II Rzeczypospolitej stacjonował 20. Pułk Ułanów i 5. Pułk Strzelców Konnych. Po odbyciu 16-dniowego szkolenia podstawowego i 8-dniowego wyrównawczego żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Szkolenie prowadzone będzie w systemie ciągłym. Największy nacisk położony zostanie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy. Podczas szkolenia taktycznego żołnierze odbędą praktyczne ćwiczenia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Dla rekrutów priorytetem będzie szkolenie strzeleckie, w tym teoria strzału i nauka prowadzenia ognia do celów. W ostatnim dniu kandydaci pełniący terytorialną służbę wojskową odbędą egzamin końcowy tzw. „pętlę taktyczną”. Podczas tego sprawdzianu każdy żołnierz wykona wiele zadań ogniowych i taktycznych.

Na zakończenie szkolenia podstawowego żołnierze złożą przysięga wojskowa na sztandar 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Uroczystości odbędą się 19 września a miejsce zostanie określone w oddzielnym komunikacie.

Służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecnie w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej służbę pełni ponad 3600 żołnierzy, w tym blisko 13% kobiet.

zdjęcia: DWOT
kpt. Witold Sura

31-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)