REKLAMA
REKLAMA

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie sprzedaży Sosenek i porozumienia mostowego

SANOK / PODKARPACIE. Jak informuje nas Monika Kaszubowicz – Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie, wszczęte zostało śledztwo dotyczące sprzedaży Sosenek w Sanoku oraz w sprawie porozumienia mostowego. Postępowanie toczy się pod kątem art. 231 §1 Kodeksu Karnego, mówiącego o przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków, a w konsekwencji o działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego oraz w zakresie art. 296 §1, czyli wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Za popełnienie tych przestępstw grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W rozmowie z naszym reporterem, prokurator Monika Kaszubowicz potwierdziła, że wczoraj (7 kwietnia) wszczęte zostało śledztwo w sprawie sprzedaży miejskiej działki nazywanej „Sosenkami” oraz w sprawie porozumienia mostowego związanego z dofinansowaniem budowy nowego mostu na Sanie w Sanoku. Oba tematy budzą w ostatnim czasie spore kontrowersje, choćby podczas kolejnych sesji miejskiej i powiatowej rady. Teraz organy ścigania przyjrzą się sprawom bliżej.

Prokurator Monika Kaszubowicz. Foto: PO w Krośnie

Przedmiotem postępowania będzie prawidłowość zbycia nieruchomości w Sanoku, potocznie nazywanej „Sosenkami” oraz prawidłowość postępowania w zakresie porozumienia o przekazaniu w użytkowanie mostu na Białą Górę – informuje Monika Kaszubowicz, Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie.

Śledztwo jest prowadzone pod kątem art. 231 §1 Kodeksu Karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków i działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Za przestępstwo opisane w tym artykule ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do lat 3. Postępowanie toczyć się będzie również w zakresie art. 296 §1 Kodeksu Karnego, czyli wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Czyn ten zagrożony jest karą więzienia do 5 lat.

6 kwietnia Prokuratura Okręgowa w Krośnie przeprowadziła czynności sprawdzające, a dzień później podjęto decyzję o rozpoczęciu postępowania. Krośnieńska jednostka zajęła się sprawą po tym, jak odmowę wszczęcia śledztwa wydała Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.

Pierwsze czynności śledczych będą polegały na zebraniu dowodów, zgromadzeniu pełnej dokumentacji dotyczącej obu spraw oraz na przesłuchaniu świadków.

Art. 231. KK
Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego
§ 1.
Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Art. 296. KK
Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym
§ 1.
Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Śledztwo toczy się w sprawie, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

AKTUALIZACJA:

Z pozyskanych przez nas informacji wynika, że powyższa sprawa pozostaje w bieżącym zainteresowaniu Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Do sprawy wrócimy.

grafika poglądowa / archiwum Esanok.pl

ZOBACZ:

Gdy władza się spieszy, to nabywca się cieszy. Czy pospieszono się ze sprzedażą „Sosenek”?

Temat budowy nowego mostu, sprzedaży Sosenek i porozumienia mostowego na ostatniej sesji rady miasta. Wypowiada się również pełnomocnik firmy, która kupiła Sosenki

Źródło zapisu video z sesji: UM Sanok

11-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)