REKLAMA
REKLAMA

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie sprzedaży Sosenek i porozumienia mostowego

SANOK / PODKARPACIE. Jak informuje nas Monika Kaszubowicz – Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie, wszczęte zostało śledztwo dotyczące sprzedaży Sosenek w Sanoku oraz w sprawie porozumienia mostowego. Postępowanie toczy się pod kątem art. 231 §1 Kodeksu Karnego, mówiącego o przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków, a w konsekwencji o działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego oraz w zakresie art. 296 §1, czyli wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Za popełnienie tych przestępstw grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

W rozmowie z naszym reporterem, prokurator Monika Kaszubowicz potwierdziła, że wczoraj (7 kwietnia) wszczęte zostało śledztwo w sprawie sprzedaży miejskiej działki nazywanej „Sosenkami” oraz w sprawie porozumienia mostowego związanego z dofinansowaniem budowy nowego mostu na Sanie w Sanoku. Oba tematy budzą w ostatnim czasie spore kontrowersje, choćby podczas kolejnych sesji miejskiej i powiatowej rady. Teraz organy ścigania przyjrzą się sprawom bliżej.

Prokurator Monika Kaszubowicz. Foto: PO w Krośnie

Przedmiotem postępowania będzie prawidłowość zbycia nieruchomości w Sanoku, potocznie nazywanej „Sosenkami” oraz prawidłowość postępowania w zakresie porozumienia o przekazaniu w użytkowanie mostu na Białą Górę – informuje Monika Kaszubowicz, Zastępca Prokuratora Okręgowego w Krośnie.

Śledztwo jest prowadzone pod kątem art. 231 §1 Kodeksu Karnego, który mówi o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków i działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Za przestępstwo opisane w tym artykule ustawodawca przewidział karę pozbawienia wolności do lat 3. Postępowanie toczyć się będzie również w zakresie art. 296 §1 Kodeksu Karnego, czyli wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym. Czyn ten zagrożony jest karą więzienia do 5 lat.

6 kwietnia Prokuratura Okręgowa w Krośnie przeprowadziła czynności sprawdzające, a dzień później podjęto decyzję o rozpoczęciu postępowania. Krośnieńska jednostka zajęła się sprawą po tym, jak odmowę wszczęcia śledztwa wydała Prokuratura Rejonowa w Brzozowie.

Pierwsze czynności śledczych będą polegały na zebraniu dowodów, zgromadzeniu pełnej dokumentacji dotyczącej obu spraw oraz na przesłuchaniu świadków.

Art. 231. KK
Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego
§ 1.
Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Art. 296. KK
Wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym
§ 1.
Kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Śledztwo toczy się w sprawie, nikomu nie przedstawiono żadnych zarzutów.

AKTUALIZACJA:

Z pozyskanych przez nas informacji wynika, że powyższa sprawa pozostaje w bieżącym zainteresowaniu Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Do sprawy wrócimy.

grafika poglądowa / archiwum Esanok.pl

ZOBACZ:

Gdy władza się spieszy, to nabywca się cieszy. Czy pospieszono się ze sprzedażą „Sosenek”?

Temat budowy nowego mostu, sprzedaży Sosenek i porozumienia mostowego na ostatniej sesji rady miasta. Wypowiada się również pełnomocnik firmy, która kupiła Sosenki

Źródło zapisu video z sesji: UM Sanok

11-04-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (30)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Pisior 2021-04-09 02:28:19
0 0
No to wyglada na koniec tego fircyka z bieriozki.zanim prokuratura zakonczy to dochodzenie to bedzie nowa kampania wyborcza na burmistrza, a to mu nie pomoze.posel Uruski (Solidarna Polska Ziobry ) zawiadomil prokurature, to sie dobrze nie skonczy dla fircyka. KONIEC ROZBIORU GMINY WIEJSKIEJ, DRUGIEJ KADENCJI JUZ NIE BEDZIE.
Stary pisior 2021-04-09 02:38:44
0 0
Ile kasy poszlo pod stolem za sprzedaz Sosenek za pol ceny ????????
65 milionów z naszych podatków2021-04-09 06:08:02
0 0
nie jeden biznesmen zainwestował by w Sosenki gdyby wiedział ze tam będzie most i infrastruktura za 65 milionów . Wystarczyło poczekać ze sprzedażą .Skoro o ten most zabiegał Poręba i inni z PiSu to było wiadome i niemal pewne że powstanie. Wystarczyło poczekać i dać każdemu szanse w wystartowaniu w przetargu. Przecież te 65 milionów to z naszych podatków uzbrojenie terenu tym bardziej że 2 most ma być zamknięty dla ruchu kołowego?
Głupek2021-04-09 06:28:22
0 0
Każdy miał szanse wystartować w przetargu. Co za głupoty wypisujesz??? Nawet był drugi chętny. A pomyslałes że komus ten most zepsuł może plan na inwestycje??? Miało byc cicho i spokojnie a bedzie gwarno i ruchliwie.
@65 milionow z podatków2021-04-09 06:49:59
0 0
Tak tak. Z Twojego podatku na ten most to penie na śrubke nie wystarczy. śmieszne jest pisanie z moich podatków. Tak jak wszyscy w Sanoku utrzymóją wszystkich. Od niedawna na stronie UM jest aplikacja pokazujaca na co idą Twoje/moje podatki - zobaczcie sobie jak to wszystko utrzymujecie milionerzy
Trzeba było Sosenki zostawić2021-04-09 06:56:57
0 0
Trzeba było Sosenki zostawić na razie nie sprzedawać Jeśli teraz jedyny dostęp do Skansenu będzie przebiegał obok Sosenek to na Sosenkach będzie można zarabiać krocie i Sosenki z bocznej uliczki staną się główna ulicą do Skansenu - dlaczego tak bardzo więc spieszono się ze sprzedażą? Czy powstaną też wały przeciwpowodziowe tam ?
nie każdy wiedział ze powstanie tam most i infrastruktura2021-04-09 07:10:07
0 0
jak ja bym wiedział sam bym ze znajomymi przystąpił do przetargu. Sosenki z okolicznymi drogami z bocznych ścieżek zamienią się w główne drogi dojazdowe do Skansenu . Sosenki po wybudowaniu mostu staną się jedną z najbardziej atrakcyjnych działek w Sanoku
Na jakiej podwarstwie przygotowano cenę wywoławczą działki ?2021-04-09 07:13:23
0 0
Czy wycena tej nieruchomości przed przetargiem brała pod uwagę budowę mostu obok Sosenek i dróg dojazdowych ? Na jakiej podwarstwie przygotowano cenę wywoławczą działki ?
Jedynym sensownym rozwiązaniem byłaby wycena przez biegłego rzeczoznawcę wartości Sosenek w momencie przetargu w trzech różnych okolicznościach:2021-04-09 07:40:25
0 0
1. Bez wiedzy o budowie mostu przy i infrastruktury przy Sosenkach, 2. Z wiedzą o budowie mostu i infrastruktury przy Sosenkach, 3. Z wiedzą o budowie mostu przy Sosenkach z uwzględnieniem późniejszego skierowania ruchu do skansenu przez nowy most w okolicach Sosenek (nawet 150 tysięcy turystów w ciągu roku - wg informacji dyr Ginalskiego za 2016 rok). Czy stary most przestanie mieć swoje zastosowanie w ruchu kołowym ?
Ryszard Zając2021-04-09 07:48:49
0 0
Czy jest jeszcze ktoś, albo coś co będzie w stanie - zaskoczyć? póki co w myśl podanych "newsów" Sanoczanom wiatr w oczy! czyż nie mogłoby być jakoś normalnie, bez takiego aż nękania? RADNI zdecydowali - a przecie nie ma zbiorowego KARANIA?! R.Z.
ile Sanoczanie i podatnicy zapłacą za budowę mostu między innymi do Sosenek ?2021-04-09 07:52:01
0 0
i czy prawdą jest że most stary zostanie wyłączony z ruchu kołowego ? Czy jedyny ruch do Skansenu teraz będzie biegł przez most obok Sosenek ?
Pytanie do Matuszewskiego, prokuratury i CBA2021-04-09 07:54:53
0 0
Czy dopiero teraz jak już jest wiadomo że będzie budowany ten most za 65 milionów nie powinien ogłosić przetargu po konsultacjach z radnymi i mieszkańcami i czy sprzedawać Sosenki ?
@Głupek2021-04-09 08:38:02
0 0
"Każdy miał szanse wystartować w przetargu." Ale czy każdy miał wiedzę, że będzie tam budowany taki most, za takie pieniądze??? Kto wiedział o budowie mostu jeśli radni nie wiedzieli? Cytat pani Radnej: "Pewnie pan burmistrz wiedział, ale radni nie mieli o tym pojęcia. Ja sama o budowie mostu dowiedziałam się z Facebooka". Dodatkowo: jeśli ten most ma zastąpić aktualny na skansen, to wiesz jaki ruch tam się pojawi? ok. 150 tysięcy turystów / rok. wystarczy zrobić parking i "postawć budkę z lodami". Piszesz "Nawet był drugi chętny" - więc zapytam: Ile było postąpień? Ile razy została podbita cena? Przecież przy takich możliwościach rozwoju (wiedza o moście) wg mnie powinna być walka o ten teren. Z wystąpienia na sesji można wyciągnąć i przeanalizować wiele wątków... np. ten o nagłym wzroście wartości i rzeczywistych wycenach (wg mnie dobry kierunek dla CBA i prokuratury). Proszę zwrócić uwagę również dlaczego i w którym momencie zaprotestował pan Miklicz mówiąc o "przejęzyczeniu" pana mecenasa. Przecież poprosił o sprostowanie tego co zostało powiedziane. Czyżby nie było tak jak zostało powiedziane? Są to niezwykle cenne i istotne rozbieżności dla całej sprawy (na których powinna bazować prokuratura i CBA). Nie wiem czy Radni zdają sobie z tego sprawę, że ich brak reakcji na pewne stwierdzenia mogą być odebrane i wykorzystane jako potwierdzenie opisanego stanu rzeczy. Oczywiście czujność i szybka riposta pana Miklicza niejako rozbroiła kierunek narracji.
@Głupek2021-04-09 08:57:53
0 0
"Miało byc cicho i spokojnie a bedzie gwarno i ruchliwie." masz już jakieś wyliczenia? Jakąś wiedzę o tym co tam będzie? Gwarno i ruchliwie przez turystów, sanoczan? Napisz coś więcej - wie wszyscy mają twoją wiedzę :)
Tu na razie jest ściernisko2021-04-09 09:06:16
0 0
Ale będzie San Mościsko, palec pod budkę, bo za minutkę zamykam budkę. Budka zamknięta nie ma klienta, klient w Warszawie siedzi na ławie.
@Głupek2021-04-09 10:36:07
0 0
"A pomyslałes że komus ten most zepsuł może plan na inwestycje???" widać wiesz coś więcej. Podziel się proszę informacją: kto i co tam planował? komu i na czym zależało? Napisałeś niewiele i bardzo tajemniczo. Ale ciekawie. Stawiam tezę: masz szerszą wiedzę.
Panie Uruski?.2021-04-09 12:41:26
0 0
Co pan pozytywnego zrobił dla Sanoka ?. Wymień pan te sprawy . To ze pan donosi do prokuratury na Sanok to już wiemy . Czekamy na resztę .
Miało być cicho i spokojnie ?2021-04-09 13:07:32
0 0
Przed sprzedażą sosenek był wpis w komentarzach,że w okresie między wojennym na tamtych terenach znajdowało się sanatorium uzdrowiskowe,gdzie szlachta z okolic i Polski przyjeżdżała się leczyć. Ma to jakiś związek ?
@Panie Uruski?.2021-04-09 13:15:16
0 0
ty co piszesz do Pana Uruskiego, przypomnę ci słowa pana mecenasa z sesji Rady Miast Sanoka: "Chcemy tutaj zająć jednoznaczne stanowisko: Jak ktoś uważa że jest przesłanka że sprawa sprzedaży Sosenek powinna być złożona do organów ścigania należy to zrobić (...)" - więc w czym masz problem? Jeśli Pan Uruski powziął wiedzę o podejrzeniu - MUSIAŁ poinformować. Jeśli by tego nie zrobił, mógłby za to beknąć. Wiem nie ogarniasz tego. Ale każdy kto liznął prawo, wie jak to działa. Widać Panu Uruskiemu zależy na Sanoczanach.
Brzozów umorzył 2021-04-09 13:45:58
0 0
A Uruski załatwia w Warszawie u kolegów z SP żeby Krosno to jeszcze raz rozpatrywało . No i co to ma wspólnego z prawem Mędrcu nadający z samochodu
Do emil2021-04-09 14:50:56
0 0
Z tego co bylo mowione na spotkaniach w poprzedniej kadencji sosenki mialy byc zagospodarowane dla MIASTA a nie na sprzedaż dyrektor mosir mial taką wiedzę? Czas juz przestac i nalezy pamiętać o tym ze ludzie pamiętają dac sobie spokoj juz z tmi poprzednimi kadencjami. Czas zabrac sie za pracę za spelnianie obietnic wyborczych.
Do Pani prokurator Moniki Kaszubowicz i panów z CBA2021-04-09 15:18:23
0 0
Warto dać innym też możliwość przystąpienia do przetargu z tą wiedzą że obok powstaje most za 65 milionów a obecny most będzie wyłączony z ruchu kołowego? Obok Skansen , piękne tereny, San. Wiele osób nie miało wiedzy że tam za publiczne pieniądze powstaje inwestycja mostowa za 65 milionów ba nawet radni tego nie wiedzieli dyskutując o sprzedaży Sosenek . Jeśli będzie nowy przetarg Sanok zyska kilkaset tysięcy lub milionów więcej w budżecie i wszyscy Sanoczanie na tym zyskają
Dlaczego ?2021-04-09 19:21:06
0 0
A dlaczego nie prowadzi tego prokuratora w Sanoku ? , co to nie ma do niej zaufania ?
Ale burza2021-04-10 16:47:01
0 0
Ktos napisal, "widac, ze p.Uruskiemu zalezy na Sanoczanach" Tylko na, ktorych??? Tylko na ktorych?? Jezeli p.posel, az tak sie stara to dlaczego sprawa z ujawnieniem winnych zaniedban Podkarpackiego Banku tak dlugo trwa?
sanoczanin w II pokoleniu2021-04-11 07:50:45
0 0
Proste rozwiązanie przeciwnicy Burmistrza Pana T Matuszewskiego zróbcie referendum w sprawie odwołania będzie wiadomo co myślą sanoczanie na prawdę! Już w miesiącach styczniu i lutym ilość śmieci spadła R/R w styczniu o 10% w lutym o15% może nie teraz ale w nowym roku będzie miało to wpływ na cenę za śmieci.Kto to zrobił przeciwnicy Burmistrza czy nowa polityka gospodarcza Pana Burmistrza Matuszewskiego.Co do pochodzenia Z Berezki wielu nie pamięta powiedzenia skąd jesteś z Sanoka gdzie mieszkasz w Trepczy. Jesteśmy ponoć narodem katolickim gdzie wasze miłosiredzie "kto w ciebie kamieniem ty w niego chlebem.Takiego cyrku jaki jest teraz nigdy w moim ukochanym mieście nie widziałem.Pieniądze duże czyli biznes lubi ciszę i spokój myślicie że przyjdzie inwestor do Sanoka jak widzi jaki tu jest cyrk i nagonka na każdą decyzję legalnie wybranego Burmistrza.Wielu pisze o więzieniu w Sanoku jedynymi którzy powinni za to odpowiadać są przedstawiciele 'solidarnej polski" decyzja zależy od ministra sprawiedliwości a nie od Burmistrza!
@sanoczanin w II pokoleniu2021-04-11 13:25:47
0 0
Tylko referendum !!! zaręczam, że maksymalnie 1000 głosów dostanie. Ja również głosowałem w drugiej turze za Matuszewskim, bo byłem przeciwko Piórze (przez pierwszy rok mu bardzo kibicowałem). To co teraz się wyrabia, a raczej nic się nie robi (bo drogi to obowiązek i za każdego Burmistrza było to realizowane - kiedyś Kwiatowa dziś Krasińskiego) to o pomstę do nieba woła. Kupienie kilku świecidełek, wysypanie piasku i posadzenie palmy to trochę za słabo jak na ten moment. Z drugiej strony mamy podwyżki śmieci, podatków, karta DR, wzrastający dług, sprzedaż Sosenek bez informacji, iż powstanie most, niewyjaśniona sprawa z basenami (kto, za ile i dlaczego) itd. itp. Po prostu szału nie ma !!! Panu Burmistrzowi podpowiem żeby zmienił ludzi którymi się otoczył bo tylko mu słodzą i źle doradzają to może coś z tego będzie .... jest jeszcze czas. Ps. przy weryfikacji miałem zaznaczyć pola gdzie rosną palmy :):):)
Sanoczanie2021-04-11 14:55:35
0 0
Nic wam z pisania peanow to jest najgorsza kadencja. Najgorsza!!
Jan2021-04-11 14:55:48
0 0
W końcu !!! Niech Prokuratura sprawdzi kontakty pana z namiotu z kupującym , grile imprezki kontakty tel , zażyłość od lat... spotkania . Całkowita kontrola w Urzędzie!!!Mieszkancy Sanoka liczą na Prokuraturę na oczyszczenie miasta z takich ludzi !!!
sanoczanin w IIpokoleniu2021-04-12 08:49:15
0 0
Jako katolicy bez wyroku sądowego już skazaliście człowieka .Jestem starym człowiekiem mam 67lat więc w życiu nie jedno widziałem i przeżyłem pomimo upadku Sanoka dalej kocham to miasto .Ja na pewno już nie doczekam jego rozkwitu przeniosę się do krainy wiecznych łowów jak każdy z nas o czym nie wszyscy myślą.Niech każdy pomyśli co może zrobić dobrego aby nastąpił przełom i za panowała zgoda tylko wspólne działanie daje pozytywny efekt.Jesteśmy mały miastem na peryferiach Polski jak wszyscy nie będziemy walczyć o wspólne dobro to przeciwnicy będą zacierać ręce.W sprawie przyłączenia wiosek nie ma znaczenia wasze tereny tylko liczy się ilość mieszkańców ze względu na ekonomię.Nikt nie pamięta jak w latach 60 tych wyglądały wiejskie obejścia gdyby nie praca w Sanoku bylibyśmy w19 wieku.Pamiętam jak ludzie z SFA przychodzili na lekcję do 3 aby uczyć się pisać i czytać .dzisiaj okoliczne wioski plują na Sanok za to że mogli podnieść swoją wiedzę i warunki życia.Wybudowanie Stomilu Sanok też miało znaczenie ekonomiczne przeludnione okoliczne wsie ludzie musieli mieć pracę prze niskim wykształceniu zbudowano zakład gdzie nie wymagał wysokich kwalifikacji i to jest odpowiedz dlaczego w Dębicy buduje się dużo mieszkań w porównaniu z Sanokiem.Dębica leży w centralnym okręgu przemysłowym tam znajdują się zakłady o strategicznym znaczeniu wysoko kwalifikowani pracownicy większe podatki większe zarobki.Odnośnie oddziału ginekologicznego : w powiecie sanockim urodzilo się w 2021r okolo 750 noworodków proszę to podzielić przez liczbę dni w roku ile wyjdzie porodów dziennie ile za te porody zapłaci NFZ i z kąd pieniądze na utrzymanie oddziału ginekologicznego.Zadaję pytanie jaki jest sposób na uratowanie sanockiego szpitala "nagroda nobla z ekonomi dla znającego sposób".Do wszystkich sanoczan zgoda buduje!
@sanoczanin w IIpokoleniu2021-04-12 10:23:17
0 0
Widzisz drogi Panie uderzyłeś w sedno o czym nie raz pisałem, tu jest najważniejszy fundament na rozwój miasta to co było ważne 60 lat temu nadal jest aktualne, ściąganie inwestorów przemysłu i nikt nikogo nie skazał lecz ocenił za krytyczne i bezmyślne decyzje. Ogromny grunt o niepowtarzalnych walorach turystycznych został sprzedany i to z perspektywy czasu oraz okoliczności budowy tego nieszczęsnego mostu wręcz za kopiejki. A jak szanowny burmistrz jest taki pomysłowy i ma dobrą rękę do sprzedaży to niech wręcz za przysłowiową złotówkę sprzeda jakieś tereny na granicy Sanoka pod budowę nowej fabryki,zakładu, sprzedaż warunkowa - zakład powstaje w ciągu 3 -4 lat. To jest podstawa rozwoju, nowi mikro i makro przedsiębiorcy za którymi idzie zatrudnienie a nie w drodze ,,wdzięczności" sprzedaż , ale wiadomo nowy przedsiębiorca ten duży to zabieganie o pracownika względem wynagrodzeń , a to już nie jest fajne dla tych którzy przyczynili się do ,,zwycięstwa", a uwierz do ,,koszyka" paru dużych wrzuciło .