REKLAMA
REKLAMA

Ruszają prace konserwatorskie przy zabytkowym grobowcu Franciszka Löwy (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Jakiś czas temu Stowarzyszenie Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku zapowiadało, że dołoży wszelkich starań, aby uratować od całkowitego unicestwienia grobowiec, w którym spoczywa kpt. WP, działacz niepodległościowy, weteran walk o wolność i niepodległość Polski – Franciszek Löwy.

Początkowo niewiele wskazywało na to, że te obietnice uda się spełnić. Koszt prac z jednej strony budowlanych, z drugiej – konserwatorskich, przekraczał bowiem możliwości stowarzyszenia. Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Należało zawnioskować do IPN o wpisanie tego obiektu do tzw. Ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. W przypadku osoby Franciszka Löwy podstawy ku temu były i są niezaprzeczalne. Wniosek taki stowarzyszenie złożyło i został on rozpatrzony pozytywnie. Na tej podstawie wystosowaliśmy kolejny wniosek do IPN- tym razem o dotację na remont grobowca ,,naszego” weterana.

Po wielu tygodniach rozmów, uzgodnień wysyłania i odbieranie różnych dokumentów – dotacja została przyznana. Stowarzyszenie odtrąbiło sukces. Jak się okazało przedwcześnie. Co innego – jak się okazało – mieć pieniądze, a co innego znaleźć wykonawcę. Potencjalni wykonawcy albo byli budowlańcami bez uprawnień konserwatorskich albo odwrotnie, a niektórzy proponowali żeby grobowiec wyburzyć i postawić od nowa (sic). Bez komentarza. Nie traciliśmy jednak nadziei na znalezienie kogoś kompetentnego. I udało się. Prace będzie prowadził dr Mariusz Wrona, pracownik naukowy krakowskiej ASP, specjalista w dziedzinie konserwacji dzieł sztuki w tym rzeźby kamiennej.

W stowarzyszeniu zapanowała wielka radość. Jesteśmy bowiem przekonani, że grobowiec odzyska dawną świetność i przestanie wreszcie straszyć swoim wyglądem oraz przynosić wstyd naszemu miastu. Zyskamy też kolejne miejsce do celebrowania różnych świąt patriotycznych. Więcej o Franciszku Löwy i jego grobowcu można przeczytać na Facebooku Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku i na stronie internetowej tegoż.

Ewa Filip – prezes Stowarzyszenia Opieki nad Starymi Cmentarzami w Sanoku

źródło: materiały nadesłane

16-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)