REKLAMA
REKLAMA

Ruszył program badań dla osób po 40. roku życia. Jak zapisać się na wizytę?

SANOK / PODKARPACIE. Profilaktyka 40 PLUS to program badań profilaktycznych dla Polaków od 40. roku życia. Program wystartował 1 lipca. Profilaktyka 40 PLUS to jeden z elementów programu odbudowy zdrowia Polaków po pandemii przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia.

Zdjęcie poglądowe

– Jaki jest cel programu?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że mniej pacjentów zgłasza się na badania profilaktyczne. Program Profilaktyka 40 PLUS ma odwrócić tę tendencję. Dzięki dobranemu pakietowi badań laboratoryjnych będzie można oznaczyć czynniki ryzyka chorób lub wykryć objawy na wczesnym etapie, co znacznie przyspieszy proces diagnostyczny.

– Kto i gdzie może skorzystać z programu?

Każdy Polak, który w danym roku kończy 40 lat, będzie mieć dostęp do pakietu bezpłatnych badań diagnostycznych. Będzie mógł je wykonać w wyznaczonych placówkach. Konkurs mający na celu wyłonienie realizatorów programu Profilaktyka 40 PLUS już trwa i codziennie dołączają do niego nowe placówki. Wg stanu na 2 lipca rano, umowy zostały podpisane z 11 punktami pobrań badań: w Hucie Krzeszowskiej, Jarosławiu, Kurzynie Średniej, Krośnie, Rzeszowie, Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Aktualizowany na bieżąco wykaz, udostępniany jest na stronie internetowej Podkarpackiego NFZ oraz na bezpłatnej infolinii NFZ 800 190 590.

– Od kiedy można skorzystać z badań?

Program rozpoczął się 1 lipca.

– Jak skorzystać z badań?

Należy wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Po jej uzupełnieniu otrzymamy do 2 dni roboczych e-skierowanie na pakiet badań. Po uzyskaniu e-skierowania możemy zapisać się na badania w dowolnej w placówce, która realizuje program. Osoby, które nie korzystają z IKP, mogą zapisać się na badania w ramach programu za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej 22 256 53 23.

Adres strony z mapką punktów:
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania

Warto podkreślić, że w tym roku prawie 3 tys. mieszkańców powiatu sanockiego skorzystało z pomocy kardiologa. Wiele tych wizyt zapewne można było uniknąć, korzystają z badań profilaktycznych – teraz darmowych, szybkich i nie wymagających wizyty u lekarza – przekazuje Rafał Śliż, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

źródło: materiały nadesłane

03-07-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)