REKLAMA
REKLAMA
Guardia

Sanok – podkarpacka Warszawa. Horrendalne ceny mieszkań!

SANOK / PODKARPACIE. Wydawało się, że 5 tys. zł za m2 to już bardzo dużo, a na pewno więcej niż nawet w większych sąsiednich miastach. Tymczasem niektóre oferty z ostatnich miesięcy przyprawiają o jeszcze większy ból głowy. Odczuwają go wszyscy, którzy szukają mieszkania do kupienia w Sanoku. Nawet 7 tys. złotych za m2! Można się zastanowić, gdzie jest sufit… a potem jeszcze raz załamać ręce.

Najpierw galopujące ceny mieszkań do kupienia w Sanoku przestały dziwić. Później, czytanie kolejnych ofert przestało być śmieszne. Teraz, wydaje mi się, że przynajmniej niektóre, są całkowicie oderwane od rzeczywistości. Oczywiście wszystko zweryfikuje rynek, niemniej jednak ceny w okolicach, a nawet przekraczające 7 tys. złotych za m2 mieszkania z rynku wtórnego każą jeszcze raz zastanowić się nad sensem pozostania w Sanoku, dla wielu – ukochanym mieście. Co jednak z tego, że ukochanym, skoro od wielu lat, główną cechą lokalnych uwarunkowań branży jest wzrost cen.

Zastanawiając się nad tą kwestią abstrahować należy od tej czy innej kadencji samorządu. Problem z mieszkaniami w Sanoku to nie kwestia ostatniego roku, trzech, pięciu czy ośmiu. W grodzie Grzegorza trudno o własne lokum w korzystnej cenie od dłuższego czasu.

Szukając mieszkania do kupienia sanoczanie najczęściej zaglądają do ogłoszeń Esanok.pl lub na platformę OLX.pl. Kto regularnie wertuje podstrony tych serwisów, wie o czym mowa.

Jeśli ktoś chce kupić mieszkanie w Sanoku musi liczyć się z wyłożeniem około 5 tys. złotych za metr. Rzadko zdarzają się oferty gotowych do zamieszkania lokali z niższą ceną. Coraz częściej jednak pojawiają się propozycje za dużo wyższe kwoty. Za wystawiane mieszkanie właściciele „krzyczą” w okolicach 7 tys. złotych za m2 (!).

Tymczasem w Krośnie, Jaśle czy Przemyślu bez trudu można odnaleźć atrakcyjne mieszkania, ładnie wykończone w przedziale cen 3,7-4,2 tys. złotych za m2. Wyższe kwoty dotyczą już mieszkań w wysokim standardzie. Szkoda, że Sanok jest na mapie choćby tych czterech miast, mieszkaniowym wyjątkiem…

zdjęcie poglądowe

Nie lepiej jest z cenami działek. Obecnie, na zakupienie działki w obrębie miasta należy zabezpieczyć około 9/10 tys. złotych za ar. W perspektywie wszystkich wydatków związanych z budową domu, to znacząca część całego kosztorysu. A przynajmniej większa, niż jeszcze kilka lat temu.

To wszystko w dobie pandemii, kiedy trudniej o kredyty, czy to ze względu na niższą niż wcześniej dostępność, czy to z powodu podwyższonych przez banki kryteriów dotyczących szczególnie wysokości wkładu własnego.

To dobrze, że w Sanoku w poprzedniej i obecnej kadencji powstały i powstają bloki mieszkalne wybudowane przez deweloperów. Dla miasta i tych firm to z pewnością rozwój. Tylko jaką część młodych mieszkańców stać na zakup tych lokali? 5,4-5,6 tys. złotych za metr mieszkania w stanie deweloperskim? A zaledwie 60 km dalej od Sanoka, w centrum większego miasta Przemyśla – 4,6 tys. złotych za metr… To ogromna różnica. Przykłady można mnożyć.

Być może zmieni coś powołane przez miasto Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Oby. Instytucja powstała stosunkowo niedawno, więc na efekty zapewne należy jeszcze poczekać. Wydaje się, że z tym pomysłem można wiązać nadzieje – patrząc na zapał z jakim do pracy wzięli się burmistrzowie w kontekście poszerzenia granic miasta. Nie podlega bowiem dyskusji to, że dostępność mieszkań jest czynnikiem miastotwórczym i zasadniczym w perspektywie migracji z gmin wiejskich do miejskich. Póki co jednak, w naszym Sanoku jest jak jest…

Na koniec. Wiadomo, popyt, podaż i tak dalej. Właścicielom nieruchomości trudno się dziwić, że proponują takie, a nie inne ceny. O wszystkim decyduje rynek. Z drugiej jednak strony, pokolenie dzisiejszych 25, 30, 40-latków doskonale wie, ilu znajomych ze szkolnych ławek pozostało w Sanoku, a ilu ułożyło sobie życie w innym mieście lub za granicą. Oczywiście o takich wyborach decyduje zdecydowanie więcej czynników niż tylko ceny działek, mieszkań i domów. Ale z pewnością jest to niezwykle ważny, podstawowy wręcz aspekt codziennego funkcjonowania.

Tomasz Sokołowski

13-01-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się

Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

zamiast budować most za 65 milionów obok Sosenek wybudować mieszkania komunalne Sanok nie będzie umierał 2021-01-13 19:41:44
0 1
zamiast budować most za 65 milionów obok Sosenek lepiej wybudować za te 65milionów 300 czy 400 ???? mieszkań komunalnych dla Sanoczan! Dlaczego tak drogi most ważniejszy od mieszkań komunalnych dla Sanoczan ?
Odpowiedz
OBIECANKI2021-01-13 20:10:05
0 0
a kiedy Sanoczanie dostaną obiecane becikowe i kiedy obiecana porodówka. Warto to przypominać ! Ciekawe co obiecają mieszkańcom Trepczy, Bykowiec, Zahutynia, Międzybrodzia, Płowiec, Sanoczka, Czerteża itd
Odpowiedz
propagandowy dramat 2021-01-13 20:41:19
0 1
zaraz zaczną się chwalić że miasto komuś sprzedało działkę i to jest zasługa miasta że ktoś wybudował prywatnie swój dom na działce która kupił od miasta ? :) takie sukcesy będą :) ?
Odpowiedz
Do tych co cały czas o tym moście2021-01-14 12:56:03
0 0
Czy wy jesteście jacyś nienormalni. Przyczepiliście się do tego mostu. On nie ma nic wspólnego z mieszkaniami. Jeśli powstanie (a do tego droga bardzo, bardzo, bardzo... daleka) to z środków celowanych, czyli tylko i wyłącznie na ten cel. W skrócie jak - dają pieniądze to trzeba brać. Mieszkania to całkiem inny problem. Tak na marginesie to nowy most udostępni dostęp do ewentualnych terenów budowlanych
Odpowiedz
Zgadzam sie . 2021-01-14 21:08:04
0 0
Pieniadze na most tylko i wylacznie moga byc wydane . Chociaz tyle i az tyle dla Sanoka
Pokaż więcej komentarzy (5)
Pokaż więcej komentarzy (5)

Komentarze niezarejestrowanych czytelników:

Jan2021-01-15 01:30:26
0 0
Najlepiej wybudować komunalne mieszkania .dać 500+ i rozdawać jabłuszka i macheweczke . A sami wziasc się do pracy . Bolały by raczki by coś zrobić . Sanok to miasto co ma ludzi chcących coś za darmo Może to jest wypadkowa ze głosują na PiS ? Powiedzmy prawdę to miasto umiera .
@do spiskowców2021-01-15 16:53:49
0 0
Jak firma z Ustrzyk taka bogata i przetargi kolejne w Sanoku wygrywa to może wynajmie śmigłowiec transportowy. Ulica Kwiatowa nie tak dawno była remontowana. Pod swoją posiadłością nie życzę sobie błocka ani hałasu. Mieszkają tu lekarze, dyrektor ZOZ oraz nauczyciele. Transport materiałów budowlanych tylko drogą powietrzną!!! Bo inaczej zablokujemy i będziemy protestować
Robert2021-01-16 10:46:53
0 0
Nie rozumiem tych ludzi, tyle kasy za kilkadziesiąt metrów schowka na meble na 3 piętrze w starym blokowisku??? Sprzedający i kupujący jednak mają nie do końca równo pod sufitem. Kupiłem dom do remontu 2 km od Sanoka, zrobiłem remont i modernizację, mam duży salon, kominek, dwie łazienki, taras, 10 a działki a cała inwestycja wyniosła ok 300 tys. Wystarczy tylko chcieć i trochę użyć własnych rąk do pracy.
ekspert budowlany2021-01-16 14:03:51
0 0
Skoro są takie wysokie ceny w Sanoku, to znaczy że mieszkańcy są bogatsi ! Brawo PIS !
Sanok 2021-01-17 13:36:25
0 0
@Robert, Jak ktoś całe życie mieszkał w mieście, to się za Chiny do wiochy nie przyzwyczai.Zrozumiałeś panie orczyk?