REKLAMA
REKLAMA

SKANSEN SANOK: Otwarcie synagogi z Połańca! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SKANSEN SANOK: Otwarcie synagogi z Połańca! (VIDEO, ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Już dzisiaj w północno-zachodnim narożniku galicyjskiego rynku uroczyście otwarta zostanie XVIII-wieczna drewniana synagoga z Połańca (pow. staszowski), która uległa zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Jest to unikatowe przedsięwzięcie w muzeach pod gołym niebem.

 
O tym nietuzinkowym projekcie pisaliśmy już w 2017 roku: Synagoga z Połańca: kolejna perła w koronie sanockiego skansenu (FILM, ZDJĘCIA).

Synagoga była budynkiem drewnianym o konstrukcji przysłupowej i zrębowych ścianach wzmocnionych lisicami, czyli pionowymi elementami wzmacniającymi ściany, nakrytym czterospadowym gontowym dachem. Jej prostokątny zarys o wymiarach 22 na 11 metrów, tworzyły: kwadratowa sala główna, sień i izba poprzedzona od zachodu podcieniem oraz mieszczący się nad nimi babiniec, dostępny z dwukondygnacyjnej, pięcioprzęsłowej galerii. Wnętrze synagogi  – ściany i czworoboczne zwierciadlane sklepienie – pokrywała wielobarwna polichromia przedstawiająca znaki zodiaku, rozety, symboliczne zwierzęta, skrzydlate smoki, wici roślinne, kwiaty, rozwinięte Tory oraz napisy.

aron hakodesz (2)

Aron ha-kodesz z synagogi w Lesku, która została zrekonstruowana

Ta jedyna w polskim muzealnictwie na wolnym powietrzu realizacja, oprócz oczywistych walorów turystycznych i kulturowych, pozwoli także na urządzenie w obszernym babińcu bożnicy stałej ekspozycji i bogatej kolekcji judaików zgromadzonych w MBL. W sali modlitw natomiast zrekonstruowane zostaną m.in. bima (ośmioboczna altana z balustradą i baldachimem) oraz  aron ha-kodesz (ozdobna szafa ołtarzowa do przechowywania zwojów Tory), witraże w oknach, a w dalszej kolejności malowidła na ścianach i sklepieniach.

Pieczołowicie odtworzona bożnica, na tle zrekonstruowanego galicyjskiego rynku, będzie stanowią znakomite uzupełnienie obrazu karpackiej wielokulturowości prezentowanej w sanockim skansenie.

polaniec1

Synagoga w Połańcu

polaniec2

Synagoga w Połańcu

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zwierciadlane sklepienie, szafa na Torę i ekspozycja judaików. Synagoga z Połańca nabiera rumieńców (ZDJĘCIA)

Witraże do rekonstruowanej synagogi z Połańca. Krośnieńscy artyści mają przed sobą spore wyzwanie (ZDJĘCIA)

SKANSEN SANOK: Już jesienią turyści zwiedzą nowy, rekonstruowany obiekt. Zobacz wnętrze synagogi z Połańca! (ZDJĘCIA)

07-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)