REKLAMA
REKLAMA

Środki dezynfekcyjne i środki ochrony trafią do szkół

Środki dezynfekcyjne i środki ochrony trafią do szkół

POLSKA. Zbliża się nowy rok szkolny w trybie stacjonarnym. Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego do szkół trafią stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, które będzie można postawić przed wejściem do budynku. Ponadto Ministerstwo Edukacji i Nauki, wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, przekażą środki ochrony do szkół i przedszkoli, aby zapewnić bezpieczeństwo kadrze nauczycielskiej i uczniom.

a14fbb08-6caf-41ca-b1fa-25789f3c0a4c

Chcemy, żeby szkoła wyglądała tak jak 1,5 roku temu – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Komorowie.

Szef rządu podkreślił, że całkowity powrót do normalności zależy od naszego odpowiedzialnego zachowania – Wszyscy musimy trzymać się zasad epidemicznych, w tym dezynfekować dłonie i utrzymywać dystans – dodał szef rządu.

Środki ochrony, które trafią do szkół

Na polecenie premiera Mateusza Morawieckiego do szkół bezpłatnie trafią środki ochrony zdrowia m.in. stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury. Zakupem sprzętu zajęła się Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Ponadto w ramach akcji wszystkie szkoły i przedszkola otrzymają środki ochrony osobistej: rękawiczki, maseczki, płyn dezynfekujący oraz termometry.

Placówki mogły wysyłać zgłoszenia do 12 sierpnia. Szkoły, które nie zgłosiły zapotrzebowania we wskazanym terminie, również otrzymają środki ochrony obliczone na podstawie ilości uczniów uczęszczających do szkoły, tak aby nikt nie został bez pomocy. 

32 tys. transportów. 500 tirów, które mają zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo poprzez system dezynfekcyjny i systemy ochronne mierzenia temperatury. To wszystko pomoże dyrekcji szkół i kierownictwu placówek, żeby utrzymać to bezpieczeństwo – mówił premier.

Przygotowania do roku szkolnego 2021/2022

Jeszcze przed wakacjami szkoły otrzymały materiały informacyjne: rekomendacje dla rodziców, informacje o organizacji szczepień, kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19.

Na początku lipca Ministerstwo Edukacji i Nauki informowało o działaniach w ramach Narodowego Programu Wsparcia Uczniów po Pandemii. W jego skład wchodzą 4 programy mające na celu pomoc uczniom po długotrwałym okresie nauki zdalnej.

Rząd przeznaczył 100 mln zł na dodatkowy sprzęt i środki bezpieczeństwa dla szkół. Na bieżąco monitoruje sytuację pandemiczną i informujemy o kolejnych działaniach dotyczących bezpiecznego powrotu uczniów do szkół.

Ponadto Ministerstwo Edukacji i Nauki, we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym, przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.

Zalecenia szczegółowe dotyczą:
– organizacji zajęć,
– higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
– gastronomii,
– postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników.

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało też pakiet informacyjny na temat organizacji szczepień w szkołach. Informacje przygotowane przez MEiN zostały przekazane szkołom i placówkom za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Aktualne informacje na temat przygotowań do nowego roku szkolnego 2021/2022 są zamieszczane na bieżąco TUTAJ.

Źródło: gov.pl / Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

30-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)