REKLAMA
REKLAMA

Sukces Sanockich Spotkań Akordeonowych! Wysoki międzynarodowy poziom (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Sanockie Spotkania Akordeonowe „Sanok 2021” odbywające się w dniach 21-23.10.2021 w Państwowej Szkole Muzycznej zakończyły się wielkim sukcesem organizacyjnym i dydaktycznym. Organizatorem imprezy było Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie, zaś współorganizatorem Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Sanoku, Sanockie Towarzystwo Muzyczne i Społeczna Szkoła Muzyczna II st. w Sanoku.

Patronem medialnym był portal Esanok.pl

Festiwal to przede wszystkim konkurs, w którym uczestniczyło 69 wykonawców z Polski, Litwy, Chin, Austrii, w 7 kategoriach – od najmłodszej do 9 lat, do kategorii rozrywkowej – bez ograniczenia wieku, razem z pedagogami, rodzicami i artystami było to ponad 200 gości. Pracom jury przewodniczył prof. Bogdan Dowlasz, równocześnie przewodniczący komisji I oraz prof. Klaudiusz Baran przewodniczący komisji II.

Wśród uczestników stojącego na bardzo wysokim poziomie konkursu znakomicie zaprezentowali się uczniowie sanockiej szkoły muzycznej zdobywając 10 „medalowych” miejsc. Pierwsze miejsce w kategorii zespołów kameralnych zdobył duet Filip & Kacper – Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła, II miejsca solo swoich kategoriach: Kacper Kosztyła, Dawid Siwiecki, Adam Fedak, Mateusz Neckar, III miejsce Dawid Siwiecki, wyróżnienie Filip Siwiecki i Julia Benewiat – wszyscy uczniowie Andrzeja Smolika. Także II miejsce zdobył Mateusz Gagatko, a III Jakub Pyrcak, Kacper Romańczyk i Jakub Wolanin – wszyscy uczniowie Grzegorza Bednarczyka. Wyróżnienie zdobył również Jan Małopolski ze Społecznej Szkoły Muzycznej II st., i Janusz Bogaczewicz słuchacz Studium Muzycznego przy Sanockim Towarzystwie Muzycznym – obaj przygotowani przez Andrzeja Smolika.

Ogromnym uznaniem, z racji bardzo wysokiego poziomu artystycznego, cieszyły się koncerty towarzyszące pod Patronatem Burmistrza Miasta Sanoka Tomasza Matuszewskiego i Rady Miasta Sanoka, w wypełnionej po brzegi Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej.

Na Koncercie Inauguracyjnym 21.10 wystąpiła Kameralna Orkiestra Akordeonowa „Arti Sentemo” z Radzynia Podlaskiego pod dyrekcją charyzmatycznego Zbigniewa Czuryło z koncertem „Muzyka świata na 10 akordeonów, flet i perkusję”, z utworami muzyki klasycznej, popularnej i filmowej, m.in. W.A. Mozarta, J. Brahmsa, A. Piazzolli, G. Rossiniego, W. Kilara, J. Wojtarowicza, C. Gardela, D. Ellingtona i P. Marquina. Ich występ zakończył się aplauzem na stojąco i koniecznością wykonania dwóch bisów. Oficjalnego otwarcia XXI Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych Sanok 2021 dokonał Krzysztof Szczepaniak, wizytator Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie od 31 lat, kończący właśnie swoją „misję”. Podkreślił on wiodącą rolę imprezy o 33-letniej tradycji w Polsce i Europie, na której wielu słynnych już w świecie akordeonistów odnosiło pierwsze sukcesy. Jego piękne słowa o randze festiwalu uczestnicy nagrodzili wielkimi brawami.

Drugiego dnia wystąpił słynny sanocki wychowanek Bartosz Głowacki, z mistrzowskim recitalem z utworami, m.in. A.Vivaldiego, A. Marcello, J. Mądrawskiego, J. P. Rameau, Z. Gubajduliny oraz duet akordeonowy „Duo Accosphere” Grzegorz PalusAlena Budzinakova. Również ten koncert został bardzo gorąco przyjęty przez wymagającą publiczność. Trzeciego dnia na festiwalu zaprezentowali się najlepsi uczestnicy konkursu na Koncercie Laureatów. Szczególny aplauz sali zdobyli – Chińczyk Deyi Kong, zdobywca Grand Prix Szymon Świerzewski z Siedlec, duet Kacper & Filip z Sanoka i duet – Petrauskaite Alma, Jeganian Kristina z Kowna (Litwa). Festiwal poprzedził koncert „Promocja Młodych Tanetów” w Szkole Muzycznej w Dydni, z udziałem: Dawida Siwieckiego, Filipa Siwieckiego, Kacpra Kosztyły, Mateusza Zajdla i Jakuba Zajdla. Koncerty prowadzili znakomici konferansjerzy dr Tomasz Tarnawczyk i dr hab. Elżbieta Przystasz.

Organizatorzy dziękują również Sponsorom Głównym, bez których nie byłoby możliwości organizacji tak pięknych koncertów – Rada Miasta Sanoka i Burmistrz Miasta Sanoka, PGNiG Oddział Sanok, Sanok Rubber SA, Pass Polska, HERB Sanok, mecenas Adam Nowak, Teresa Lisowska, Testmer, Automet, MOSIR Sanok, Lange Studio, a także Partnerom imprezy – Powiat Sanok, Starostwo Powiatowe w Brzozowie, Szkoła Muzyczna w Dydni, Stowarzyszenie Akordeonistów Polskich.

Dzięki ogromnemu wsparciu wspomnianych podmiotów: jury wysoko ocenia tegoroczne XXI Międzynarodowe Spotkania Akordeonowe w Sanoku. Dzięki Dyrekcji PSM I i II st. w Sanoku region południowo-wschodniej Polski jest w kraju ważnym centrum polskiej kultury.

Jury składa wyrazy podziękowania dyrektorowi Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku dr Tomaszowi Tarnawczykowi i twórcy Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych prof. ośw. Andrzejowi Smolikowi za wieloletni wkład społecznej, pełnej zaangażowania pracy dla dobra kultury narodowej oraz wszystkim pracownikom, których codzienna praca zasługuje na szczególne wsparcie i wyróżnienie.

Dziękujemy władzom miasta i regionu oraz sponsorom, partnerom i patronom, za pomoc i zrozumienie potrzeby wspierania inicjatyw szkoły i jej kierownictwa na rzecz edukacji artystycznej młodego pokolenia.

Organizatorzy mają bardzo miłą niespodziankę dla wszystkich melomanów, którzy nie mogli być na koncercie, a chcieliby posłuchać i obejrzeć te koncerty.

Będzie to możliwe, gdyż będą dostępne nagrania wideo po wcześniejszym zamówieniu w sekretariacie szkoły muzycznej.

źródło: materiały nadesłane

31-10-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)