REKLAMA
REKLAMA

Tchnęli w rzeźby „Ducha lasu” (VIDEO, FOTO)

Tchnęli w rzeźby „Ducha lasu” (VIDEO, FOTO)

Przez cztery dni (23-26 sierpnia) amfiteatr przy Alei Leśnej w Iwoniczu-Zdroju pełnił rolę plenerowej pracowni rzeźbiarskiej. Na placu, gdzie przewieziono kłody drewna topolowego, działało siedmiu artystów, tworzących własne wizje „Ducha lasu” – taki był bowiem motyw przewodni pleneru.

Używane były przede wszystkim pilarki, które przez dwa dni jęczały i zawodziły, ściągając uwagę spacerujących po uzdrowisku turystów i kuracjuszy. Przy wykończeniu prac w ruch poszły także dłuta, siekiery i inne narzędzia. Rzeźby od 2,5 do 3 metrów wysokości, pół metra średnicy i ważą w sumie około dwóch ton. W przyszłości staną one w centrum uzdrowiska i przy leśnych ścieżkach wokół kurortu.

Przez kilka dni pracy artystów przyglądali się kuracjusze, którzy mieli też okazje do rozmów na temat pleneru.

Zaproszenie do udziału w plenerze, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Iwoniczu-Zdroju i Nadleśnictwo Dukla, przyjęło siedem osób, w tym znani artyści: Paweł Leszega z Krosna, Andrzej Madziar z Gogołowa, Piotr Michna z Krościenka Wyżnego, Sylwester Sowa z Włodawy, Jan Stachyrak z Korczyny i Marian Wojtowicz z Limanowej, zaś amatorsko towarzyszył im Edward Marszałek z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Jak się okazało „Duch lasu” pobudził wyobraźnię twórców. Efektem ich pracy były: „Leśne licho”, „Opiekun zwierzyny”, „Południca”, „Dziad Borowy”, bóg słowiański w formie drzewa, mistyczna postać św. Jana Gwalberta (patrona leśników) czy też mitologiczny Sylwan.

Efekt końcowy można było podziwiać w sobotę 28 sierpnia. O godz. 14 w amfiteatrze otwarto poplenerową wystawę a w programie był także koncert zespołu sygnalistów leśnych „Echo Karpat” i „Kapeli Spod Rubani”. Wszyscy uczestniczący mieli okazję posmakować wyrobów marki „Dobre z lasu” i zajrzeć na stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Dukla, gdzie mówiono m.in. o procesach przyrodniczych, którym podlega las i o uwarunkowaniach gospodarowania tym przyrodniczym zasobem.

Uczestniczący w uroczystości Artur Królicki, zastępca dyrektora RDLP w Krośnie, przypomniał, że las pełni wiele funkcji, a wśród nich tę kulturotwórczą, dającą natchnienie artystom.

– Tu mamy ciekawy przykład powiązania funkcji kulturotwórczej z ochronną, klimatyczną, bowiem w tych dziełach zdeponowano na całe dziesięciolecia węgiel, który nie wróci do atmosfery, dopóki rzeźby nie ulegną procesowi rozkładu – zauważył dyrektor Królicki.

Galeria „Duchów lasu” przez jakiś czas będzie eksponowana w amfiteatrze, a w przyszłym sezonie rzeźby staną na terenie parku zdrojowego.

tekst i zdjęcia: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
video: youtube.com / RDLP Krosno

30-08-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)