REKLAMA
REKLAMA

ZADUSZKI skazanych na zapomnienie …

TREPCZA. To już ostatnie dni listopada – miesiąca pamięci i modlitwy za tych, którzy odeszli. Od kilku lat szczególną grupę listopadowej refleksji stanowią nasi Rodacy, o których tragicznym losie i męczeńskiej śmierci przez całe dziesiątki lat nie można było wspominać ani jednym słowem. Nazywani kiedyś obelżywie „zaplutymi karłami reakcji”, „przeklętymi”, „szpiegami Ameryki i Watykanu” dzisiaj wyrastają na gigantów ducha, niezłomnych, wiernych do końca.


W ostatni poniedziałek listopada (29XI) wieczorny głos dzwonu z miejscowego kościoła będzie znakiem rozpoczęcia zaduszkowej modlitwy. Zwykle odbywała się w parku „Kwitnąca Akacja” w Trepczy przy prostym kamiennym ołtarzu w samym jego sercu, jakim jest Ogród Maryi. Stąd blisko do Kwatery Katyńskiej 1940, słupa granicznego Golgoty Wschodu, obelisku WOŁYŃ 1943 oraz tzw. Białego Krzyża Żołnierzy Wyklętych.

Przypomina on nieżyjącego od kilku lat, bohaterskiego sanockiego franciszkanina o. dr Andrzeja Deptucha OFMConv. więzionego i torturowanego w kazamatach NKWD i UB za wspieranie ruchu WiN. W tym miejscu z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego została umieszczona kolejna wymowna granitowa tablica. Wzywa obecne młode pokolenie do pamięci o swoich rówieśnikach – uczestnikach powstania 1944, a jej głównym przesłaniem stały się słowa umierającego chłopca: „Powiedzcie Mamie, że walczyłem jak żołnierz…” W tym roku, podobnie jak w ubiegłym z uwagi na zagrożenia sanitarne modlitwy te odbędą się w miejscowym kościele po Mszy św. o godz. 17,00. Kandydaci do Bierzmowania z klas VI-VII-VIII mogą wpisać to spotkanie do indeksu, jako „trudną lekcję miłości ziemskiej Ojczyzny”.

Park „Kwitnąca Akacja” – kościół w TREPCZY 29-11-2019 g.17,30
Golgota Wschodu – Katyń 1940 – Wołyń 1943 – Żołnierze niezłomni Powstańcy Warszawy 1944

ŻYJĄ PÓKI PAMIĘTAMY..

materiały nadesłane

Foto: Obecność dzieci i młodzieży szkolnej w miejscach narodowej pamięci
to lekcja historii, która zapada głęboko w pamięci uczestników

23-11-2021

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)