Wojska Obrony Terytorialnej konsekwentnie zwiększają swój potencjał. Szeregi formacji zasilają kolejni ochotnicy. Formowane są kolejne brygady, bataliony i kompanie. W każdy weekend odbywają się szkolenia, w których biorą udział tysiące żołnierzy – ochotników.
Podobnie będzie w najbliższą sobotę i niedzielę. W różnego rodzaju szkoleniach będzie brało udział blisko 2 tys. żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej,
kilkadziesiąt kompanii lekkiej piechoty będzie szkoliło się w Stałych Rejonach Odpowiedzialności.
Skuteczność działań wymaga od żołnierzy znajomości rejonu działania oraz lokalnych uwarunkowań. Dlatego Terytorialsi wychodzą poza poligony i wojskowe place ćwiczeń, aby jak najlepiej przygotować się do realizacji misji WOT, czyli „obrony i wspierania lokalnych społeczności”.
W ten weekend blisko 2 tys. żołnierzy 3. PBOT będzie uczestniczyło w różnego rodzaju szkoleniach, większość z nich będzie prowadzona w stałych rejonach odpowiedzialności.
Żołnierze podczas szkoleń będą realizowali m.in. marsze ubezpieczone, bytowanie w terenie przygodnym, elementy terenoznawstwa i taktyki. Ważną częścią będzie też
szkolenie zawierające elementy udzielania pierwszej pomocy a także budowanie noszy improwizowanych i transport poszkodowanego.
Obraz żołnierza Wojska Polskiego ćwiczącego w cywilnym ogólnodostępnym rejonie: w lasach, parkach, na ulicach, w centrach miast nie powinien już nikogo zaskakiwać.
Aktualne wyzwania w sferze bezpieczeństwa, te związane z czasem pokoju, takie jak ograniczanie skutków i usuwanie klęsk żywiołowych czy katastrof, ale też te wynikające z
zadań na czas kryzysu czy wojny, wymagają znajomości rejonu działania, lokalnych uwarunkowań chociażby terenowych.
Nie ma lepszej metody na poznanie rejonu działań, jak szkolenie w tym właśnie rejonie, stąd aktywność szkoleniowa żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady OT w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności (SRO), dla kompanii lekkiej piechoty jest to powiat, dla batalionu kilka powiatów, a dla brygady województwo.
Szkolenia podkarpackich terytorialsów w SRO są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych.
Należy podkreślić, że aktywność żołnierzy 3.PBOT w Stałych Rejonach Odpowiedzialności na terenie województwa podkarpackiego jest przyjmowana z pełnym zrozumieniem i wsparciem władz lokalnych i mieszkańców, za co z tego miejsca pragniemy podziękować.
Formowanie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rozpoczęło się w 2017 roku. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo podkarpackie. Brygada w swojej strukturze posiada sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku oraz w Przemyślu. Brygadą dowodzi płk Michał Małyska, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym; także na arenie międzynarodowej.
Misją 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności województwa podkarpackiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.
tekst: st. szer. Magdalena Mac
p.o. oficer prasowy 3. PBOT
foto: 3. PBO T
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz