REKLAMA
REKLAMA

Brygada WOT coraz silniejsza. Kolejne wcielenia (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Kolejni ochotnicy dołączyli do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Od początku tego roku, to siódme wcielenie ochotników do służby w 3PBOT.

1 października 2022 r. koszary podkarpackich terytorialsów zapełniły się ochotnikami, którzy chcą służyć w strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16 dniowego szkolenia podstawowego i 8 dniowego wyrównawczego. Szkolenie odbywa się w 33. Batalionie Lekkiej Piechoty w Dębicy i jest prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę instruktorów z 3 Podkarpackiej Brygady OT.

W pierwszy dzień kandydaci dopełnili niezbędnej dokumentacji, przeszli wstępne szkolenia, wykazali się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobrali broń i umundurowanie. Przez następne dwa tygodnie będą poznawać podstawy żołnierskiego rzemiosła. Szkolenie podstawowe ma na celu nauczenie żołnierzy umiejętności z zakresu taktyki, szkolenia strzeleckiego, ratownictwa pola walki, regulaminów oraz innych zagadnień, które żołnierz powinien przyswoić w trakcie szkolenia podstawowego.

Nabyte umiejętności terytorialsi z Podkarpacia będą później rozwijać co miesiąc podczas szkolenia rotacyjnego i raz w roku na 2- tygodniowym szkoleniu zintegrowanym, które ma na celu podsumowanie wiedzy, którą zdobywają w ciągu roku.

Działania te przekładają się na zwiększenie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. WOT ma uzupełniać potencjał wojsk operacyjnych w czasie kryzysu i wojny poprzez wprowadzenie ich do Stałych Rejonów Odpowiedzialności (SRO), w uproszczeniu mówiąc województw. Kluczowe znaczenie ma tu znajomość terenu i lokalnych uwarunkowań, jakie mają terytorialsi pochodzący z miejsc, w których służą.

Szkolenie zakończy egzamin, a potem-przysięga wojskowa. Żołnierze z obecnego wcielenia złożą przysięgę wojskową na Rynku w Sanoku 16 października o godz. 08:00 (niedziela). Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu. Kolejne wcielenie terytorialsów do 3 Podkarpackiej Brygady OT już w listopadzie.

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej już powinni się zgłaszać do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.

ZOSTAŃ ŻOŁNIERZEM 3 PODKARPACKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ.

ppor. Magdalena Mac
Rzecznik prasowy 3PBOT

zdjęcia: 3PBOT

źródło: materiały nadesłane

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Atak wilków: Nie pomógł pastuch. „Boimy się!” (ZDJĘCIA 18+)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

02-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)