REKLAMA
REKLAMA

Co ile płaci się ubezpieczenie samochodu?

Jesteś osobą, która lubi być przygotowana na każdy wydatek – po to, aby jeszcze lepiej zaplanować swój miesięczny budżet? Pamiętaj, aby w kosztach uwzględnić ubezpieczenie samochodu. Dowiedz się, z jaką częstotliwością należy opłacać składki. Dzięki temu żaden wydatek nie będzie dla ciebie zaskoczeniem. Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie samochodu zawierane jest na okres 12 miesięcy. Po tym czasie – w przypadku obowiązkowej polisy OC – dochodzi do automatycznego odnowienia, na kolejny rok. To zaś oznacza konieczność wniesienia opłaty.

Płatność ubezpieczenia samochodu raz do roku?

Zasadniczo jest tak, że ubezpieczyciele preferują płatność dokonywaną raz do roku. Dlaczego? Okazuje się, że – w przypadku ubezpieczenia OC – nawet częściowa zapłata za polisę będzie oznaczać pełną odpowiedzialność ubezpieczającego w razie zdarzenia drogowego spowodowane przez ubezpieczającego.

Płatność wykonywana co roku jest wygodna także dla właściciela auta. Opłacenie składki w momencie podpisywania umowy oznacza brak konieczności pamiętania o kolejnych opłatach. Nie da się jednak ukryć, że taka opcja ma też swoją „ciemną stronę”. Jednorazowa płatność wiąże się z przymusem poniesienia dość dużego jednorazowego kosztu. Stanowi to ogromną niedogodność – szczególnie w przypadku młodych kierowców, którzy za ubezpieczenie auta nierzadko płacą nawet 2000-4000 złotych (OC + AC).

Inne warianty płatności ubezpieczenia samochodu

Ubezpieczyciele, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kierowców, proponują inne warianty płatności. Standardem jest rozłożenie płatności na dwie części:

  • pierwsza opłacana zaraz po podpisaniu umowy,
  • druga – po upływie 6 miesięcy.

Takie rozwiązanie, chociaż znacznie lepsze niż płatność jednorazowa, nie zawsze „urządza” kierowcę. Dlatego niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe postanowiły pójść o krok dalej. Istnieje bowiem możliwość rozłożenia płatności na więcej niż dwie raty.

Poniżej lista wybranych ubezpieczycieli, które oferują opcję płatności OC w ratach:

  • Aviva – 2 raty,
  • Benefia – 2 lub 4 raty,
  • Ergo Hestia – 2, 4, 12 rat,
  • InterRisk – 2 raty,
  • mtu24 – 2, 4 lub 12 rat,
  • Warta – 2 lub 4 raty,
  • You Can Drive – 2, 4 lub 12 rat.

Warto jednak pamiętać, że – w przypadku rozłożenia płatności na raty – ubezpieczyciel dolicza dodatkowe koszty. Oznacza to, że im więcej rat, tym większa całkowita kwota do zapłaty.

Przykład. Załóżmy, że decydujesz się rozłożyć płatność na 12 rat w mtu24.pl. Dopłata do składki jednorazowej wynosi aż 188%.

Ubezpieczenie samochodu na raty nie od ubezpieczyciela – to możliwe?

Okazuje się, że za polisę samochodu możesz zapłacić w ratach, ale w zupełnie inny sposób. Alternatywą dla rat od firmy ubezpieczeniowej jest np. opcja Raty Rankomat. Jest to nic innego jak wzięcie kredytu gotówkowego, co jednak wiąże się m.in. z weryfikacją zdolności kredytowej. W zamian można jednak rozłożyć płatność na 12 rat – niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego. Ponadto koszt zwykle jest znacznie niższy w porównaniu z ofertą ubezpieczyciela.

Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/co-ile-placi-sie-ubezpieczenie

Jak wybrać korzystne ubezpieczenie samochodu?

Aby wybrać korzystne ubezpieczenie samochodu, musisz porównać oferty w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Każda firma ma nieco inne podejście do ryzyka ubezpieczeniowego, dlatego ceny mogą się różnić.

Jeśli wybierasz polisę OC, możesz kierować się wyłącznie ceną. Dlaczego? Zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od składki – są regulowane stosownymi przepisami. Warto więc dowiedzieć się, który ubezpieczyciel oferuje najniższe ceny. W dotarciu do niego pomoże ci ranking ubezpieczeniowy udostępniony na stronie https://rankomat.pl/ranking-oc

Nieco inaczej jest w przypadku polis nieobowiązkowych. Ich koszt zależy przede wszystkim od zakresu, sumy ubezpieczenia, wyłączeń odpowiedzialności itp. Dlatego najpierw trzeba określić swoje potrzeby, a następnie wybrane polisy porównać pod kątem cenowy.

Pamiętaj! Zarówno OC, jak i AC możesz rozłożyć na raty – niezależnie od firmy ubezpieczeniowej. To dobra opcja, jeśli zależy ci na pełnej ochronie, ale nie chcesz nadmiernie obciążać domowych finansów.

artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

21-02-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook