REKLAMA
REKLAMA

Duże zainteresowanie wstąpieniem do WOT. 4000 żołnierzy (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Zainteresowanie służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” wzrosło – szeregi formacji osiągnęły liczbę ponad 4000.

17 września br. po kolejnym wcieleniu stan osobowy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przekroczył cztery tysiące – to największa i najliczniejsza jednostka w Wojskach Obrony Terytorialnej. Stanowi to namacalny dowód znaczącego wzrostu odpowiedzialności za Polskę i bezpieczeństwo naszego kraju. Motywacje ochotników do służby w szeregach 3PBOT są podobne: ludzie chcą poznać podstawy żołnierskiego rzemiosła, zapoznać się z podstawowym rodzajem sprzętu wojskowego, procedurami. Istotą tzw. „terytorialnej służby wojskowej”, jest jak najlepsze zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym.

Jako żołnierze jesteśmy wierni najwyższym wartościom, mając świadomość że w otaczającej nas rzeczywistości wyszkolenie bojowe ma kluczowe znaczenie. W myśl motta naszej formacji, „bądźcie zawsze gotowi, zawsze blisko” opieramy się na budowie bezpieczeństwa lokalnego, umacnianiu patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności.

W realizowanych działaniach swoją wartość udowodniliśmy wielokrotnie biorąc udział w licznych akcjach o charakterze kryzysowym: pandemia, powodzie, poszukiwania czy wsparcie podmiotów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. Osiąganie wyznaczonych celów jest możliwe dzięki dobrej współpracy m.in. ze szkołami, uczelniami, Strażą Graniczną, Policją, Strażą Pożarną oraz administracją rządową i samorządową.

Naszą interoperacyjność zwiększamy szkoląc się w wymiarze krajowym i międzynarodowym z wojskami operacyjnymi czy też sojuszniczymi z USA, Kanady oraz Estonii.

Nieszablonowe rozwiązania i innowacyjne podejście sprawiają że poziom wyszkolenia żołnierzy 3PBOT z roku na rok wzrasta. Brygada w swojej strukturze posiada sześć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu, Sanoku i Przemyślu oraz cztery samodzielne kompanie.

– Dynamiczność szkoleń w wymiarze lokalnym i międzynarodowym obrazuje wzrost zainteresowania służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Profesjonalna kadra, pasja żołnierzy z Podkarpacia to siła i niewątpliwy atut stanowiący fundament naszego funkcjonowania. Jestem przekonany że w ten sposób wnosimy wkład w kształtowanie bezpiecznej przyszłości naszego kraju. Dlatego posługujemy się mottem: „zawsze gotowi, zawsze blisko” – podsumował płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady OT.

***

Formowanie 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” rozpoczęło się w 2017 roku. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo podkarpackie. Brygadą dowodzi płk Michał Małyska, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym; także na arenie międzynarodowej.

Misją 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności województwa podkarpackiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych.

tekst: ppor. Magdalena Mac, oficer prasowy 3PBOT

źródło: materiały nadesłane

18-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)