REKLAMA
REKLAMA

Dworzec kolejowy w Sanoku będzie remontowany? Znamy odpowiedź (ZDJĘCIA)

SANOK. Kursy pociągów relacji Zagórz — Kraków cieszyły się i cieszą się nadal dużym powodzeniem, jednak nie można tego powiedzieć o sanockim dworcu kolejowym, który od lat nie pełni swojej nominalnej funkcji — obsługi podróżnych. Czy budynek zostanie poddany remontowi i będzie ”przyjmował” podróżnych? Czy są plany sprzedaży?

Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z projektów przewidzianych do realizacji w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”. Dzięki niemu zostanie przeprowadzonych 189 inwestycji dworcowych na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł. W wyniku podejmowanych działań na dworcach poprawi się poziom obsługi pasażerów oraz nastąpi integracja kolei z innymi gałęziami transportu.

Efektem realizacji Programu Inwestycji Dworcowych będą wystandaryzowane, charakteryzujące się wysoką jakością dworce kolejowe, dostosowane do potrzeb pasażerów oraz systemu transportowego, a jednocześnie odpowiadające uwarunkowaniom lokalnym. Dworce kolejowe będą odpowiadać realnym potrzebom lokalnych społeczności, zapewniając funkcje związane ze zmianą środków transportu, tak by skłonić podróżnych do korzystania z kolei.

Postanowiliśmy zapytać Polskich Kolei Państwowych, czy sanocki dworzec zostanie poddany przebudowie. Jak zaznacza Bartłomiej Sarna z wydziału prasowego PKP S.A., budynek dworca kolejowego w Sanoku od lat nie spełnia swojej nominalnej funkcji, czyli nie jest w nim prowadzona obsługa podróżnych, w związku w tym nie zostanie poddany kompleksowej przebudowie.

Budynek dworca w Sanoku obecnie nie pełni funkcji obsługi podróżnych, w związku z czym nie planujemy jego kompleksowej przebudowy w ramach realizowanego przez spółkę Programu Inwestycji Dworcowych, ani w dalszych planach inwestycyjnych spółki, aczkolwiek nie wykluczamy przeprowadzenia w nim koniecznych prac remontowych związanych z bieżącym utrzymaniem budynku — informuje Bartłomiej Sarna.

Jak zaznacza Bartłomiej Sarna, w najbliższej przyszłości dworzec nie zostanie otwarty dla podróżnych.

Ze względu na znikomą liczbę pociągów obsługujących stację Sanok, a także liczbę podróżnych na ten moment nie planujemy otwarcia dworca dla podróżnych. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego za 2021 rok wymiana pasażerska na stacji Sanok wynosiła dobowo od 50 do 99 podróżnych — dodaje.

Budynek dworca, pomimo że od lat nie pełni nominalnej funkcji, nie jest zamknięty definitywnie, niektóre pomieszczenia zajmowane są przez najemców.

W budynku dworca w Sanoku znaczną część powierzchni zajmują pomieszczenia techniczne, a także wynajęte lokale komercyjne. Łącznie w budynku dworca swoją działalności prowadzi sześciu najemców. Na część wolnych lokali poszukujemy nowych najemców. Dostępne do wynajęcia są pomieszczenia pod działalność biurową, usługową oraz handlową — dodaje.

Bartłomiej Sarna dodaje również, że PKP S.A. nie ma zamiaru w najbliższym czasie sprzedawać obiektu, jednak zwraca uwagę, że w przeszłości prowadzone były rozmowy z samorządem.

– Na ten moment nie rozważamy sprzedaży niniejszego dworca. Jakiś czas temu prowadziliśmy rozmowy na temat zbycia dworca w Sanoku na rzecz samorządu, jednak nie był on ostatecznie zainteresowany nabyciem tej nieruchomości — przekazuje nam.

Jak dodaje Bartłomiej Sarna, PKP S.A. finansuje utrzymanie obiektów ze środków własnych spółki, co oznacza, że spółka nie ma obowiązku podawania tego rodzaju informacji do informacji publicznej.

źródło: red., gov.pl

30-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)