REKLAMA
REKLAMA

Dziś pierwszy transport obywateli Ukrainy. W Sanoku nie będzie przesiadki

Między Polską a Ukrainą będzie wykorzystane dodatkowe połączenie kolejowe. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dziś do południa skończą prace i wykonają odbiory na przygranicznym odcinku Uherce – Krościenko, granica państwa na linii nr 108 Krościenko – Stróże.

PLK zapewnią od dziś, 3 marca przejazd pociągiem na nieeksploatowanym od dwunastu lat odcinku Uherce – Krościenko – granica państwa. Po ostatecznych odbiorach w południe będą mogły pojechać pociągi.

Przygraniczny odcinek leży na linii nr 108, łączącej Krościenko i Stróże przez Uherce, Zagórz, Jasło, Sanok. Dotychczas połączenie było możliwe do stacji Uherce. Dzięki wykonanym pracom, będzie możliwość wykorzystania pociągów w komunikacji do przejścia kolejowego z Ukrainą. Kolejowe przejście graniczne w Krościenku, będzie dodatkowym punktem odprawy w przewozach kolejowych.

Na odcinku Uherce – granica państwa PLK wykonały prace niezbędne do bezpiecznego przejazdu składów pasażerskich. Na jednotorowej linii wymienione zostały m.in. podkłady. Przeprowadzono przegląd i poprawę widoczności na przejazdach kolejowo-drogowych. Prace wykonane zostały siłami Grupy PKP Polskie Linie Kolejowe.

– Polska nie pozostaje obojętna wobec tragedii narodu ukraińskiego. Przygotowanie przez Polskie Linie Kolejowe do przewozów nieczynnego odcinka linii kolejowej nr 108 udrożni południowo – wschodni kierunek pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Dziękuję za sprawne prace i przystosowanie infrastruktury kolejowej do przejazdów w kierunku przejścia granicznego w Krościenku – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Pomagamy w możliwych dla kolejarzy obszarach, aby ograniczyć skutki tragedii narodu ukraińskiego. W kilka dni przygotowaliśmy do przejazdów odcinek Uherce – Krościenko na linii łączącej granicę z Zagórzem i Sanokiem. Dzięki przywróceniu przewozów pomoc będzie szybsza i skuteczniejsza. W ciągu doby realne jest uruchomienie z Krościenka 5-6 składów pociągów. Polscy kolejarze zawsze wspierali i będą wspierać potrzebujących pomocy – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zdjęcie poglądowe. Archiwum redakcji

Odcinek linii nr 108, na którym wykonywane są prace od stacji Uherce do granicy państwa liczy ok. 30 km. Trasa jest jednotorowa o charakterze górskim.

Już w 2021 r. dla sprawnych i bezpiecznych podróży w Bieszczady, na odcinku Zagórz – Uherce PLK wykonały prace torowe – m.in. wymieniono ponad 4 tys. podkładów. Dokonano przeglądu i poprawy widoczności na przejazdach kolejowo-drogowych. Poprawiony był stan mostu w Zagórzu nad Sanem.

– Dzisiejszy przejazd jest testowy. Mamy nadzieję, że przebiegnie sprawnie, tak aby w kolejnych dniach móc przeprowadzać na granicę i z powrotem 5-6 składów pociągów. Sytuacja jest jednak dynamiczna i w każdej chwili może zapaść inna decyzja – podkreśla Stanisław Chęć, starosta sanocki.

Według informacji do których dotarliśmy pociąg z Zagórza, w kierunku Krościenka wyruszy o godzinie 11:35. Planowany start z Krościenka to godzina 13:50. Około godziny 14:15 tabor zatrzyma się na terenie gminy Ustrzyki Dolne, aby zabrać obywateli Ukrainy, którzy przebywają w punktach recepcyjnych. W Sanoku nie będzie jednak przesiadki. Pociąg ma zawieźć obywateli Ukrainy do Tarnowa.

Przekazane do transportu Ukraińców pojazdy szynowe to EN 63A oraz EN64 stanowiące własność województwa podkarpackiego oraz EN57, który na zlecenie urzędu marszałkowskiego realizuje połączenia regionalne. Są to trójczłonowe, elektryczne pociągi, które mogą pomieścić 250-300 osób.

PLK / red.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SANOK solidarny z UKRAINĄ! Wzruszające gesty na Rynku (VIDEO, ZDJĘCIA)

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Byliśmy z kamerą na granicy! Przejmujące relacje z UKRAINY! (VIDEO)

CARITAS: Apel o pomoc dla Ukrainy!

FUNDACJA CZAS NADZIEI. Uruchomiono konto na pomoc dla rodzin uciekających z Ukrainy

 


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

03-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Sanok2022-03-03 12:46:36
0 0
Polska powinna domagać się pomocy dla uchodźców z Ukrainy od USA, UE oraz ONZ dlaczego sami mamy dźwigać ciężary pomocy
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)