REKLAMA
REKLAMA

GMINA SANOK. Płowce, czyli Kalifornia ropy naftowej (VIDEO, ZDJĘCIA)

GMINA SANOK. Płowce, czyli Kalifornia ropy naftowej (VIDEO, ZDJĘCIA)

GMINA SANOK / PODKARPACIE. Gmina Sanok, wspólnie z miastem Borysław w Ukrainie zrealizowała unijny projekt, którego celem była promocja poprzez przypomnienie dziedzictwa kulturowego związanego z przemysłem naftowym. Na ten cel pozyskano 35 tysięcy euro. Całkowita wartość projektu wyniosła 40 tys. euro.

W ramach projektu, przy szkole w Strachocinie zamontowano popiersie Ignacego Łukasiewicza. Z kolei w centrum 35-tysięcznego Borysławia powstał pomnik Jana Zeha.

Najważniejszą częścią projektu było wydanie dwujęzycznego albumu, w którym wyeksponowano zapomniane już informacje dotyczące dziedzictwa kulturowego związanego z przemysłem naftowym zarówno na terenie gminy Sanok jak i miasta Borysław. Przypomniano choćby o tym, że na terenie Płowiec w 1862 r. Henryk Walter wspólnie z Robertem Doms’em założył kopalnię. Płowce nazywane są sanocką Kalifornią ropy naftowej. Ciekawych historii we wspomnianej publikacji nie brakuje. Album cieszy się dużą popularnością.

W obliczu wojny, która wybuchła w trakcie realizacji projektu, współpraca pomiędzy Gminą Sanok a miastem Borysław daleko wykroczyła poza ramy założeń programowych.

W czwartek, w sali bankietowej hotelu i restauracji WIKI w Sanoku odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu.

RELACJA w materiale VIDEO.

Tytuł projektu: Kolebka ropy naftowej w Europie: zapomniana historia Polski i Ukrainy

Program: Program Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina na lata 2014-2020.

Cel projektu: Wzrost atrakcyjności pogranicza polsko-ukraińskiego poprzez rozwój oferty turystycznej, wzrost liczby osób odwiedzających nasz region oraz zachowanie wspólnego dziedzictwa kulturowego związanego z przemysłem naftowym.

Data rozpoczęcia realizacji projektu: wrzesień 2019 r.

Całkowita wartość inwestycji: 39 393,00 EUR

Dofinansowanie: 35 453,70 EUR

Trzy tysiące egzemplarzy albumu „Zapomniana naftowa kolebka Europy” w dystrybucji.

To unikatowe wydawnictwo opisuje najciekawsze fakty z historii wydobycia ropy naftowej na obszarach gminy Sanok oraz miasta Borysław. Autorami tekstów są Damian Nowak, Łukasz Bajda oraz Taras Hryniewicz.

Elektroniczna wersja albumu DO POBRANIA poniżej.

ZOBACZ ALBUM – KLIKNIJ

grafika poglądowa

źródło: Red., Gmina Sanok

16-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Gratulujemy2022-09-16 20:18:17
0 0
Tak trzymać
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)