REKLAMA
REKLAMA

GMINA ZARSZYN. Drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych. Problemy z inwestycjami

ZARSZYN / PODKARPACIE. O tym, że świat to globalna wioska wiadomo nie od dziś. Już pierwsze godziny wojny w Ukrainie pokazały, że jej skutki odczujemy wszyscy. Przekonała się o tym też gmina Zarszyn, gdzie wykonawcy długo oczekiwanych inwestycji informują gminę o problemach, które mogą wpłynąć na przebieg realizacji zadań.

Tomasz Sokołowski

O perturbacjach związanych z realizacją inwestycji w gminie Zarszyn poinformowała na swoim oficjalnym profilu wójt Magdalena Gajewska.

Na wstępie zaznaczyła, że prezentuje mieszkańcom skutki tego, co dzieje się za wschodnią granicą Polski. Wspomniała o długo oczekiwanej przez mieszkańców inwestycji „Budowa sieci wodociągowej w miejscowości Odrzechowa, Pielnia, Posada Zarszyńska oraz budowa sieci kanalizacyjnej na terenie Gminy Zarszyn”. Na realizację zadania gmina zabezpieczyła początkowo prawie 11 mln złotych.

Najniższa oferta opiewała na kwotę 12 832 381.00. W trybie sesji nadzwyczajnej brakujące środki w kwocie 2,5 mln. zł zostały uzupełnione. Wszystko po to, aby kilka dni później dowiedzieć się, że wykonawca nie podejmie się zadania w związku z drastycznie rosnącymi cenami… Kolejna złożona oferta opiewa na kwotę prawie 14 mln. zł. i to nie mamy pewności czy i ten wykonawca za tą kwotę podejmie się realizacji zadania… – czytamy we wpisie wójta gminy Zarszyn.

Jak się okazuje dzień później gmina ponownie została zaskoczona. Tym razem chodziło o inwestycję drogową i rozbudowę ulicy Dębowej w Odrzechowej. Zadanie ma pochłonąć około miliona złotych.

Wykonawca z którym mamy już podpisaną umowę powołując się na „siłę wyższą” poddaje w wątpliwość realizację zadania za kwotę, którą podał w przetargu z końca roku 2021… – pisze Magdalena Gajewska.

Pełna treść wpisu wójta gminy Zarszyn dostępna jest na oficjalnym profilu na Facebooku.

Podobne problemy mogą mieć inne samorządy, nie tylko z terenu powiatu sanockiego czy Podkarpacia. Powoli zbliżają się bowiem terminy związane z harmonogramem realizacji projektów w ramach dofinansowań z programów rządowych.

Najgorsza jest niepewność dotycząca reakcji wykonawców. Co chwilę jesteśmy zaskakiwani nowymi obciążeniami. Jak nie rachunki za gaz, to teraz problemy z podmiotami wykonującymi ważne dla mieszkańców zadania – mówi nam gospodyni gminy Zarszyn i dodaje:

Obawiam się o to, jak będzie wyglądał ten rok pod kątem realizacji inwestycji. Czy uda się wykonać plany. Zarówno zadanie wodociągowe jak i drogowe są dla nas niezwykle ważne. Opierają się jednak o dofinansowania, a z tym wiąże się spełnienie wszelkich warunków, w tym tych dotyczących terminów. Mam jednak nadzieję, że wobec dynamicznej sytuacji geopolitycznej, która przekłada się na funkcjonowanie samorządów, w razie potrzeby zmodyfikowane zostaną zapisy dotyczące szczególnie terminów i harmonogramów poszczególnych programów rządowych.

grafika poglądowa (Magdalena Gajewska – Fb, Red., pixabay.com)

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Ważą się losy porodówki w Lesku. Jedynej na trzy powiaty! (ZDJĘCIA, STATYSTYKI)

Sanoczanin sędziował igrzyska w Pekinie. Był jednym z dwóch starterów z całego świata! (ZDJĘCIA)

Fatalny stan drogi pomiędzy Płowcami a Stróżami Małymi. Szansa na remont (VIDEO, ZDJĘCIA)

23-03-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)